Shaya Group İnsan Kaynakları Direktörü Yasemin Avcı ile Röportaj

  Shaya Group İnsan Kaynakları Direktörü Yasemin Avcı ile Röportaj

   Shaya Group, İnsan Kaynakları Direktörü Yasemin Avcı'nın İnsan Kaynakları alanındaki kariyer yolculuğunu merak ediyorsan okumaya devam et!

  • Hangi kurumda çalışıyorsunuz ve hangi görevdesiniz?

  Shaya Group / İnsan Kaynakları Direktörü


  • Hangi üniversitede, hangi bölümde okudunuz?

  Middlesex BA / İşletme, Newport- MBA


  •  Alan seçiminizi nasıl yaptınız?

  Çok bilinçli değildi. Ama muhtemelen işletmeden her alana kaymak mümkün diye düşündüm. Aslında doğru bir alanda olduğumu yıllar içinde de fark ettim. Sevdiğim ve keyif aldığım bir işi yapıyorum.


  •  Tecrübelerinizi ve olduysa bir görevden diğerine geçiş kararını nasıl verdiğinizi paylaşabilir misiniz?

  Genelde iş değişikliklerimi hep "Artık gitme vakti geldi, bana ihtiyaç duyan ve benimde farklı şeyler öğrenebileceğim başka bir yer olmalı, farklı şeyler yapmalıyım, koltuk devir zamanı." diyerek gerçekleştiriyorum. Bu aslında ya gelen teklifleri değerlendirmek şeklinde ya da karar verip arayışa geçmek şeklinde her iki türlü de olabiliyor.


  •  Sektörden rol modeliniz olan kadın ve erkek liderler kimler?

  Zor soru ama genelde başarı hikayesi olan herkesten bir şeyler öğrenmeye çalışırım. Başarı hikayeleri içinde yer almak da ayrıca keyif verir!


  • Tekrar bu mesleği seçecek olsanız neyi farklı yapardınız?

  Bilmiyorum, bir şeyi değiştirmem gerekir miydi emin değilim. Mutluyum ben şu an olduğu gibi. Belki, psikoloji üzerine master yapabilirdim.


  •  Sizin alanınızda kariyer yapmak isteyen üniversite öğrencilerine ve mezunlarına 3 tavsiyeniz ne olurdu?

  Olası meslekleri yakından tanımak için mutlaka staj yapın. Kendinizi iyi tanıyın: nelerden hoşlanırsınız, size ne keyif verir önce bunları tespit edin. Hedef şirketler belirleyip, kendinize hedef koyun. Her daim, iyi bir dinleyici olun, soru sormaktan çekinmeyin, ne yaparsanız yapın önce yaptığınız işin sonuçlarından kendiniz mutlu olun, sonra karşınızdakini ikna etmek ve işi anlatmak daha kolay olacaktır.

  •  Teknolojinin gelişmesi sizin mesleğinizi nasıl etkiliyor?

  Dijitalleşme... Ne çok duyuyoruz değil mi? Eğitimler artık online. Seçme ve yerleştirmede kullanılan envanterler artık online. Mülakatlar artık online. Performans değerlendirmeler online. İnsan kaynakları programları için de selfservisler var artık... Dolayısıyla takip etmek, kendimizi güncellemek ve değişime uyum sağlamak zorundayız.


  • Kendinizi aktif tutmak için kullandığınız kaynaklar var mı? Bizimle paylaşır mısınız?

  Farklı IK grupları, dergiler, zirveler, konferanslar var.


  •  Ekibinizde çalışacak ideal adayın nasıl biri olmasını istiyorsunuz?

  Öncelikle doğru meslekte olduğundan ve istediği işi yaptığından emin olmak isterim. İdeal aday; doğru iletişim kurmayı bilen, güçlü empati yapabillen, sorumluluk duygusu ikna kabiliyeti gelişmiş, sonuç odaklı ve çabuk pes etmeyen, mesleki ve kişisel gelişimine öne veren biri olmalı.


  • Şirketinizdeki işe alım- staj süreciniz nasıl, yetenek testi uygulanıyor mu? MT ve yurt dışı staj imkanlarınız var mı?

  Özetle, işe alım ekibimiz başvuruları filtreler, uygun adaylarla ilk mülakatları yapar, oluşturulan kısa listeyi ilgili yöneticilerle görüştürür, envanterler yapılır, uygun adayın referans kontrolü ve iş teklifi ile ilerlenir. Yurtdışı stajımız şimdilik yok. Meslek Lisesi ve Üniversitelilerden zorunlu stajyerler alıyoruz.


  • Şirketinizde işe yeni başlayan adaylara mutlaka dikkat et dediğiniz 3 öneri?

  İyi dinleyin ve sorulan soruya odaklanıp cevap verin. Kendiniz olun. Aklınızda net olmayan şeyleri sorun, çekinmeyin. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.