Tülin Akın ile: Sosyal Girişimcilik Nedir?

  tlin-akn-post

  Tülin Akın, en zor zamanların dönüm noktaları olduğunu düşünüyor, işi için en önemli kararların alındığı dönemlerin dönüm noktaları olduğunu, onlarla baş etmek ve başarılı olmak için kararlı olmanın ve devam etmenin önemini vurguluyor.

  Canlı yayından Sosyal Girişimci Olmayı Düşünenler İçin İpuçları:

  • Projenin gerçekleştirileceği alan projenin gerektirdiklerine uygun olmasına dikkat edilerek seçilmeli.
  • Sosyal girişimcinin konumu Türkiye'de hala oturmuş değil ve sosyal girişimcilik tanımı herkesin kafasında aynı olmadığının bilincinde olunmalı.
  • Uzun bir süre projeler desteklenmeyebilir, vazgeçilmemeli; projeye inanılmamış olması projenin kötü olduğu anlamına gelmez, kendiniz inandığınız sürece devam edilmeli.
  • En zor zamanlar dönüm noktalarıdır. Zorluklarla baş etmeye, onların üstesinden gelmeye kararlı olmak ve devam etmek önemlidir.
  • Sosyal girişimcilikte iç motivasyon önemli, dıştan fazla motivasyon beklenmemeli. İç motivasyonu korumak içi 'Ben bu işi niye yapıyorum?' sorusunun cevabı çok önemli.
  • Tepkiler baştan sona her zaman yolunda gitmeyebilir fakat sabırlı olunup, biraz zaman geçirilmeli.
  • Karşıdakilerle anlaşmaya varmaya çalışırken 'Nasıl iletişim kurabiliriz?', 'Nasıl daha iyisini yapabiliriz?', 'Yaptığımız çalışmalar uygun mu?', 'Bunun gerçek hayattaki yansıması nedir?', 'Çalıştığımız kitlenin yaşam tarzı nedir, biz buna ne katıyoruz?' gibi soruların üzerinde durulması çok önemli.
  • Dünyada benzer işi yapan insanlarla network oluşturmak ve sorunlar konusunda birlikte bağlantılı çalışmak için Ashoka Fellow ağına katılınabilir. Sosyal girişimcilik Ashoka Fellow olduktan sonra sorgulanmıyor, sizinle aynı yolda olan insanlardan motivasyon alıp 1-0 önde başlamış oluyorsunuz.
  • Sosyal Girişimcilikte birilerini rol modeli olarak almak, kendin rol modeli olmak onları takip etmek okumak neler yaptığını izlemek her zaman etkili oluyor.

   Tülin Akın'ın sosyal girişimcilik hakkında konuştuğu canlı yayın videosunu izlemek için aşağıdaki linke tıkla:

  Tülin Akın'ı Tanıyalım

   Öğrenciyken kurduğu TABİT şirketi ve Tarimsalpazarlama.com ile İlk Tarımsal Networkü hayata geçirdi. Bankalarla çiftçinin sıfır faizli finans kaynağı erişimini sağladı. Vodafone Çiftçi Kulübü Projesinde Çiftçiye SMS ve Cep Uygulamalarıyla 1 milyon 400 bin çiftçiye bilgi ve hizmet ulaştırarak ekonomisini ve yaşam tarzlarını değiştirdi. Teknolojinin gelişmesi rekabet ve yaşam şartları zorlaşan çiftçilerin kaderini değiştirmek amacıyla 2015'te "Akıllı Köy" hayalini gerçekleştirmek üzere İstanbul'dan Aydın'ın bir köyüne taşındı. İki kız annesi olan Tülin Akın, Anita Borg Uluslararası Sosyal Etki Ödülü ve JCI Uluslararası yılın en başarılı genç girişimcisi ödülü alarak 2012 yılında da Ashoka Fellow seçilmiş, JCI ve ICC-WCF tarafından 2014'te "Barış İçin İş" dalında Nobel'e aday gösterildi.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.