Vegan Yiyeceklerin Yükselişi

  Vegan Yiyeceklerin Yükselişi

   Yükselen vegan mutfak kültürü hakkındaki yazımız sizinle. Keyifli okumalar!

  ERICA PANDEY

  Axios

  2021

  Vegan mutfak, daha önce hiç rastlanılmayan iki yerde yükselişe geçiyor: Elit lokantalar ve fast food.

  Bir kişinin karbon ayak izini en çok azaltabileceği yöntem daha az et ve süt ürünü kullanmaktır. Etsiz yemeklerin popüler hale gelmesi ABD'de et tüketiminin azalmasını sağlayabilir. 

  Bitki temelli beslenme, gıda yelpazesinin iki ucuna da etki ediyor. Elit lokantalar vegan tadım menüleri hazırlıyor ve fast food lokantaları kızarmış vegan tavuk ve etsiz burgerler satıyor.

  New York'un 3 Michelin yıldızlı lokantası Eleven Madison Park, pandeminin ardından bu yaz kapılarını tekrar açtığında, tamamen bitki temelli bir menü hazırlayarak heyecan yarattı. Üstelik fiyatı diğer menülerle aynıydı: Kişi başı 335 dolar.

  Şef Daniel Humm açılış mesajında şöyle diyordu: "Mevcut gıda sistemi, pek çok açıdan sürdürülebilir değil. Lüks tüketimi, daha yüce bir amaca hizmet eden, toplumla hakiki bir bağ kurulan bir deneyim olarak yeniden tanımlamamız gerekiyor."

  Pek çok fast food lokantası da klasiklerine alternatif olarak vegan seçenekler sunuyor. Momofuku'nun fast food lokantası Fuku, tüm ürünlerinin tavuksuz versiyonunu da sunuyor. Starbucks Impossible markalı vegan sosis, yumurta ve peynirli sandviçler satıyor.

  Pek çok vegan yemek kitabının yazarı şef Doug McNish şöyle diyor: "Dünya gerçekten değişiyor. Gittikçe daha fazla kişi bu yaşam tarzını benimsiyor; fikir insanlarının, ünlülerin, girişimcilerin bitki temelli beslenmeye geçtiğini görüyoruz. Veganlık hızla yayılıyor." 

  Bitkiler de lüks olabilir  

  Lüks denince aklımıza ıstakoz ve kaz ciğeri gibi pahalı et yemekleri ve hayvansal ürünler geliyor. Vegan şefler bitkilerin de lüks olabileceğini kanıtlıyor. 

  Washington'daki lüks vegan lokantası Fancy Radish'in arkasındaki isim olan şef Rich Landau şöyle diyor: "Menümüzde hazırlaması iki gün süren tabaklar var. Bu lüks değilse nedir? Gittikçe daha çok insan yemeğin etle değil lezzetle ilgili olduğunu anlamaya başlıyor."

  Şefler hayvansal ürünlerin yerine bitkisel ürünler koymak için yaratıcı yollar geliştiriyor. Şef McNish "Bitkileri doğru şekilde işleyebilirseniz ette uyguladığınız teknikleri onda da uygulayabilirsiniz" diyor.

  Suşide ve poke kâselerinde ton balığı yerine karpuz kullanmak ya da domuz eti yerine baharatlı jak meyvesi kullanmak gibi teknikler gelişiyor.

  McNish lokantalarından birinde kavak mantarından yapılmış kalamar sunuyor. Mantarlar ince doğranarak kalamar görünümü veriliyor. Aynı kalamar pişirir gibi, aynı baharatlarla kızartılıyor.

  Sonuç olarak, bitki temelli seçenekler elit lokantalarda ve fast food zincirlerinde hızla yükseliyor. McNish ve Landau, bu yemeklerin sadece veganlar için olmadığını, müşterilerinin çoğunu et de yiyen kişilerin oluşturduğunu söylüyor.

  "Veganizme yönelen büyük bir ilgi olduğunu görüyoruz. Herkes çok katı vegan olmak zorunda değil, istediğiniz kadar vegan olabilirsiniz."

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  Optimist Kitap henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.