Öz Farkındalık

   Duygusal zekanın tüm boyutlarının temel kavramı:Öz farkındalık. Peki nedir bu 'Öz farkındalık'?

  Sentetik Ağaçlarla Dünyayı Kurtarabilir Miyiz?

  Küresel ısınma günümüzde büyük bir problem. Şimdilik bunu durduramasak da, havadaki karbonu emen sentetik ağaçların yardımıyla yavaşlamasını sağlayabiliriz!

  Kök Hücreler Diyabetin Çaresi Olabilir Mi?

  Stem Cell Reports dergisinde yer alan Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan yeni bir çalışma kök hücrelerin diyabet tedavisinde kullanılmasında yeni bir ümit aşılıyor!  Ayrıntılar yazıda...

  Depresyon Hastaları İçin Yeni Tedavi Umudu

  Depresyon nedir? Tedavi edilebilen bir hastalık olan depresyon için yeni bulgular var, ayrıntılar yazıda!

  Kalp Sağlığına Dost Gıdalar

  Sizce kahve ve çikolata tüketmek mi yoksa brokoli ve balık tüketmek mi kalp sağlığına iyi gelir? Peki, ya doğru cevap hepsiyse... İşte karşınızda kalp dostu gıdalar! 

  Bilim Severler İçin Kitap Önerileri

   Yaşam bilimleri sevdalıları için öneri kitaplar derledik. Kısa değerlendirmeleriyle listelediğimiz kitap önerilerimizi yaşam bilimlerine meraklı okurlarımıza sunuyoruz. Fizikten matematiğe, evrime, genetiğe, tıbba, felsefeye, psikiyatriye kadar çeşitli alanlar üzerine okumalar yapma fırsatı tanıyan kitapları bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

  Prof. Dr. Bahar Uslu ile Çok Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik!

  Prof. Dr. Bahar Uslu, kariyer yolculuğunun başındaki tüm öğrenciler için çok önemli tavsiyelerde bulundu. Yurt dışında çalışmak, üniversite hayatı, kariyer, bilimsel araştırma projeleri ve girişimcilik gibi birçok konuda kıymetli paylaşımlarda bulundu. Bahar Uslu hocamıza teşekkürlerimizi sunuyor, tüm okurlarımıza keyifli okumalar diliyoruz!

  Bilimin İncileri: Hatice Ferda Özgüzar

  Biyomedikal alanında doktora çalışmalarını yürütmekte olan Hatice Ferda Özgüzar ile gerçekleştirdiğimiz röportajda kendisinin çalışmalarını, eğitim ve kariyer yolculuğunu, bizlere tavsiyelerini konuştuk. Kendisine paylaşımları için teşekkür ediyor, keyifli okumalar diliyoruz! 

  Bilimin İncileri: Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı ile Röportaj

  Prof. Dr. Alpdoğan Kantarcı'nın yurt dışı tecrübeleri ve kariyer hayatı hakkında ilham verici tavsiyeleri öğrenebileceğiniz harika bir röportaj!  

  Merakın Peşinden Gitmek

  Bilim insanlarının keşfetmeye yönelik meraklı bakış açısının insanı farklı alanlarda besleyebileceğini düşünenlerdenim. Bu yazıda sadece kendi alanım olan genetiğe değil aynı zamanda farklı alanlara da duyduğum merakın benim yolculuğuma kattıklarını anlatmaya çalıştım!

  Yaşam Arşivine Hoş Geldiniz: Biyoenformatik

  Uçsuz gen okyanusunda hedefimize doğru yol almak istediğimizde bize yardım eden rüzgarın adı; biyoenformatik. Gelin bu okyanusu birlikte keşfe çıkalım.

  2018 Ogawa-Yamanaka Kök Hücre Ödülü

  Her yıl rejeneratif tıp alanında translayonel araştırmalarıyla başarı elde etmiş bilim insanlarına verilen ve kök hücre dünyasının genç kaşifi Nobel Ödüllü Shinya Yamanaka'nın adını taşıyan Ogawa-Yamanaka ödülü bu yıl Marius Wernig'in oldu.

  Ev Sahibi- Mikroorganizma Etkileşimleri İçin Bir Paradigma Değişimi

  Günümüzde mekanizmaları tam olarak keşfedilememiş diyabet ve kansere bilim dünyasında yepyeni bir keşifle ismini yazdıran bilim insanlarının ses getiren makalesi PNAS dergisinde yayımlanladı.

  Ogawa-Yamanaka Kök Hücre Ödülü

  Kök hücre dünyasının prestijli ödülü sahiplerini buldu. Ödül ve kazananlar hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam et!

  Biyolojik Saatin Nobel'e Uzanan Hikayesi

  Canlılar yaşam döngülerinde muntazam bir biyolojik ritme sahiptir. Bu biyolojik ritimlerin Nobel'e uzanan araştırma hikayelerini birlikte keşfe çıkalım!

  Sürdürülebilir Yaşam İçin Neler Yapabiliriz?

  Çevremizin ve doğamızın gün geçtikçe varlığının korunması oldukça önem kazandı. Peki daha uzun ömürlü ve temiz bir dünyayı gelecek nesillere bırakmak için bizler bireysel olarak neler yapabiliriz? Basit değişiklikler ile çevreyi korumak için detaylar yazıda! Tık, tık! 

  VIB-KU Leuven Kanser Araştırma Merkezi'nde Erasmus Stajı

  Moleküler Biyoloji ve Genetik 4.sınıf öğrencisi Hande Nur Şahin "kanser biyolojisi" alanında Erasmus ile Belçika'da yaptığı laboratuvar stajını anlattı. Erasmus stajı nasıl bulunur, başvuru süreci nasıldır, yurt dışında staj yapmak size neler kazandırır, hepsi yazıda! Keyifli okumalar! 

  Doğa Dostu Fitokimyasal Nanopartiküller

  Bilim dünyasında nanoteknolojinin bitkilerin gücüne etkisi ile tanışmak için yazının devamını oku!

  Laboratuvarda Geliştirilmiş Dayanıklı ve Kendi Kendine İyileşebilen Kas

  Biyomedikal alanında çığır açan süreçler ve ilerlemeler yaşanıyor.Bunlardan biri de makale konumuz olan 'Dayanıklı ve Kendi Kendine İyileşebilen Kas'araştırması! Keyifle okuyun! 

   Bilim insanları, sadece gerçek kas gibi görünmekle kalmayıp aynı zamanda gerçek kasın işlevini yerine getirebilen, kök hücreleri kullanarak kendini yenileyebilen kas hücreleri elde ettiler.

  Niels Henrick Abel ve Abel Ödülü

  Nobel Ödüllerinden sonra merakla takip ettiğimiz bir diğer ödül, Abel Ödülü. Peki Abel Ödülü'nü bu kadar özel kılan, bizi meraklandıran tarafı nedir biraz göz atalım!

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.