Kendine Ulaşmanın Bir Aracı Olarak: “Paramı Yönetebiliyorum”

  Kendine Ulaşmanın Bir Aracı Olarak: “Paramı Yönetebiliyorum”

  Bahadır Öztop senin için ilham dolu "Paramı Yönetebiliyorum" serüvenini anlattı. Bu serüvene ortak olup ilham almak istiyorsan yazıyı okumaya devam et!

  Merhabalar, ben Bahadır Öztop. Adnan Menderes Üniversitesi'nde Maliye bölümü öğrencisiyim.

  Benim için yaşamın anlamı; kendini aramak, kendi içinde bir sağlamlığa kavuşmak, el yordamıyla kendine özgü yolda ilerlemek ve kendi doğrularım ile yolu şekillendirmek. Her insan toplumun ona dayattığı amaçların dışında büyük bir amacın varlığını hisseder içerisinde. Bu, kimi zaman derinlerden gelen bir sestir. Dış dünyanın beklentileri de çoğu zaman insanı kendisinden uzaklaştıran bir tekdüzeliğe sahiptir. Günümüzde mesleklerin bir geçinme aracı haline gelerek manevi değerini kaybetmesi buna en güzel örneklerdendir. İnsanın hayatına anlam katabilmesi için sorumluluk bilincinde olması gerekiyor. Bu anlamda hayatıma katabileceğim en değerli sorumluluk bilincinin meyvelerinden birisi de "Paramı Yönetebiliyorum" olmuştur benim için.

  "Paramı Yönetebiliyorum"; insanın farkındalıklı ve bilinçli bir şekilde bütçe yapmasının, birikim yapmasının, hedefler doğrultusunda belirlenen önceliklerle hayat motivasyonunu sağlar. Sınırları aşabilmenin, yaşam ağını özümseyebilmenin yolunu ifade eder. Bu yolculuğun ödülü ise her dokunduğumuz kişilerde onların hayatında farkındalık yaratmadır.
  Benim hikayem yaklaşık bir buçuk sene önce İzmir'de gerçekleşen eğitim ile başladı. Türkiye'nin birçok yerinden gelenler kocaman bir aileye dahil olmuştuk. İlk eğitimimi kendi üniversitemde, kendi üniversitemin konferans salonunda verdim. Heyecanım da sahne kadar büyüktü. Sahneye çıkıp anlatmaya başlayınca insanda ne heyecan ne de süre kavramı kalıyor. Anlatmaya başladıktan sonra heyecan yerini o sahneye olan aidiyete bıraktı. Sahnenin bir parçası olmak eğitimin bitiminde aldığım geri bildirimlerle beni taçlandırdı. 

  Paramı Yönetebiliyorum, sadece 4-5 gün süren eğitimlerden sonra sahneye/sahaya çıkıp eğitim vermekten ibaret değildir. Her an hayatınıza farklı bir değer katan, bilinç kazandıran, bilinçli bir birey olmanızı sağlayan programdır. Eğitime katılmak üzere çıktığım yolda okuduğum, vardığımda da panoda tam karşımda asılı duran, yaşamın anlamını ararken yolun nereye çıkacağına aldırmayıp, beni muazzam bir yolculukta olduğumu hissettiren Nazım Hikmet'in "Masalların Masalı" adlı şiirini okumanızı tavsiye ederim.

  Yazan: Bahadır ÖZTOP

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  “Paramı Yönetebiliyorum”, gençlere yönelik bir finansal okuryazarlık ve bütçe yönetimi projesidir. Gençler arasında finansal bilinci geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmayı hedefleyen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi, Türkiye'de ilk kez finansal okuryazarlık alanında kamu, özel sektör ve sivil toplumu bir araya getirdi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.