Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (423 kelime)

  Milyon Kadına Mentor: Evrim Yerli ile Mentorluk Eğitimi

  Milyon Kadın Mentor programımızı duydun mu? Verilen eğitimleri kaçırmış olabilirsin. Biz senin için ihtiyacın olan her şeyi yazdık. Bir sonraki etkinliklerimize bekleriz! İlham dolu okumalar... 

  resim_2021-04-06_123835

  Milyon Kadın Mentor programımızı duydun mu? Verilen eğitimleri kaçırmış olabilirsin. Biz senin için ihtiyacın olan her şeyi yazdık. Bir sonraki etkinliklerimize bekleriz! İlham dolu okumalar... 

  Milyon Kadına Mentor Programı, STEM alanında çalışan veya öğrenim gören genç kadınların kariyer hedeflerini mentorluk ile desteklemeyi hedeflemektedir.

  Programı ilk defa duyuyorsan, daha fazla bilgiyi bu yazıda bulabilirsin. Milyon Kadına Mentor programının mentorluk deneyimini destekleyen, her ay gerçekleşecek mentorluk eğitimlerine seni de bekliyoruz, ister Milyon Kadına Mentor programı katılımcısı ol, ister mentorluk-mentilik hakkında bilgi almak isteyen bir meraklı:-) Paydaşımız EMCC Türkiye'nin desteğiyle, her ay eğitimdeyiz.

  Mart ayı mentorluk eğitimimizde, EMCC Türkiye Başkanı ve Evolve Leadership and Coaching kurucusu Evrim Yerli ile birlikteydik.

  "Mentorluk, açık büfe bir yemek gibidir, sunulan bu kaynaklardan menti neyi almak isterse onu alır"

  Mentorluğun bir deneyim paylaşımı ve mentinin kendini keşfetmesi için mentorun kolaylaştırıcı rolünü üstlendiği bir karşılıklı gelişim programı olduğunu vurgulayan Evrim Hanım, mentorun; kariyer sponsoru ya da terapist olmadığının altını çizdi.

  Karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımına dayanan bu sistemde menti kendini keşfederken, mentor da kendisine göre daha az deneyimi olan mentinin sorduğu sorular ve keşiflerinden yola çıkarak farklı bakış açıları kazanır.

  "Mentorluk, tango gibidir. İlk adımı mentor atarken bu adımı daima geriye doğru olmalıdır."

  Ne kadar duysak az: Mentor, ne yapılması gerektiğini söyleyen bilirkişi değil mentisine ne yapması gerektiğini bulduran kişidir. Mentorluk deneyiminde asıl olan mentinin kendini keşfetmesi ve karşılaştığı sorunlar karşısında ne yapması gerektiğini mentorunun ona kazandıracağı bakış açısıyla kendisinin bulmasıdır. Bunun için de mentorluk ilişkisinin başlangıcında bir mentorluk anlaşmasının yapılması çok önemlidir. Bu anlaşmada, sürecin başlangıcından sonuna kadar olan sürede nasıl bir yol izleneceğinin belirlenmesi gerekir. (Milyon Kadına Mentor Programı için hazırladığımız rehberimizde ilişki sözleşmemize buradan ulaşabilirsin!)

  Peki iyi bir mentorluk ilişkisinde roller nedir?

  • İyi bir mentor, mentisinin kendini keşfetmesini sağlarken ona rahat olabileceği bir guven alani açar, ona yaptığı yönlendirmelerde baskılayıcı değil yol gösterici şekilde yaklaşarak mentinin kendine en uygun çözümü kendisinin bulmasını sağlar.
  • İyi bir menti ise asla mentorunu rahat bırakmaz ve sürekli geri bildirim ister!

  Mentinin sürekli soru sorması ve mentorunun deneyimlerinden mümkün olduğunda faydalanması gerektiğini söyleyen Evrim Hanım, mentinin yalnızca çıkarımlarda bulunmakla kalmayıp eyleme geçmesini ve hedeflerine yönelik çalışmalarda bulunması gerektiğini de ekledi. Çünkü:

  "Evren, eylemi alkışlar"

  Evrim Hanım'a bu ilham ve bilgi dolu sohbeti için teşekkür ediyoruz. Milyon Kadına Mentor yolculuğumuzda her ay Mentorluk Eğitimleri ediyor, bu linkten bir sonraki eğitime kayıt olabilir ve tüm diğer Milyon Kadına Mentor etkinliklerimizi kabul edebilirsin. Programdan haberdar olmak için ise Milyon Kadına Mentor grubumuza katılmayı unutma!

  Yukarıdaki tüyolardan ilham aldıysan, etkinliğin videosuna bayılacaksın, hemen izleyebilirsin: 

  Umarım hayat karşına sana ışık tutacak mentorlar çıkarır… Yolun açık olsun! 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.