Muratcan Atasoy ile "Kampüste Eşitlik"

  IMG-20180404-WA0002

  T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencisi Murat Can Atasoy'a  sorduk: "Kampüsünde toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını nasıl sağlarsın?"

  "Mesleklerin cinsiyeti olmaz! Sadece işte değil bütün ortamlarda eşitlik!"

  Seni kısaca tanıyabilir miyiz?

  Merhaba, ben Murat Can Atasoy. T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi 3. Sınıf İngilizce İşletme öğrencisiyim. İşletme Girişimcilik ve İnovasyon Kulübü Kurucu Başkanıyım. 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında başkanlığımı devrettim. Başta kendi kulübüm İşletme Girişimcilik ve İnovasyon Kulübü olmakla birlikte WIB, Erasmus, Ticaret ve Kariyer kulüplerine üyeyim. İngilizce İşletme Bölümü temsilcisiyim. Şu anda yakın arkadaşlarımın kurmuş olduğu Koin Bülteni'nde iş geliştirmeden sorumlu kişi olarak görev yapmaktayım.

  Kampüsünde iş hayatında kadının yükselmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılıyor?

  Belli aralıklarda düzenlenen etkinlikler gerçekleştiriliyor, buna ek olarak yeni başlanan bir faaliyet var. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde iş kadınlarıyla röportajlar gerçekleştirilip kitap haline getiriliyor ve dağıtılıyor. Okulun düzenlediği ders dışı toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi gerçekleştiriliyor.

  Toplumsal cinsiyet eşitliği adına senin görevin ve katkın ne oldu?

  2 senelik kulüp başkanlığı dönemimde yönetim kurulundaki kadın erkek eşitliğine dikkat ettim. Kontenjanlı etkinlikler gerçekleştirdiğimiz zaman kadın ve erkek kontenjanlarını eşit tutmaya çalıştım. Kulübümde BinYaprak, TurkishWIN ve benzeri kurumları tanıtmaya çalıştım. BinYaprak Erkeği olarak sosyal medyada ve kendi çevremde toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu oldum ve öğrendiklerimi paylaştım.

  WIB kulübündeki tecrübelerinden, etkinliklerinizden ve sana kattığı değerlerden bize biraz bahsedebilir misin?

  Üniversiteye girdiğim seneden beri WIB üyesiyim ve yapılan etkinliklerde hem kendi kulübümle hem de bireysel olarak hep yardımcı olmaya çalıştım. Beraber ortak etkinlikler yaptık.

  Hayatındaki kadın rol modeller kimler?

  Annem, ablam, anneannem ve babaannem.

  Neden #işteeşitlik?

  Mesleklerin cinsiyeti olmaz! Sadece işte değil bütün ortamlarda eşitlik. 

  Ahmet Aydemir ile “İş’te Eşitlik”
  Paramı Yönetebiliyorum Gönüllü Eğitmeni Zehra Eda ...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.