Danışmanlık Sektöründe İş Bulma Sürecini Beril Bal'la Konuştuk

  Danışmanlık Sektöründe İş Bulma Sürecini Beril Bal'la Konuştuk

  Nasıl iş bulurum sorusu çoğumuzun aklında. Danışmanlık sektöründe iş bulma sürecini Bain & Company'de yardımcı danışman olarak çalışan Beril Bal'la konuştuk.

  Kendini tanıtabilir misin? Şu an hangi sektörde, hangi şirkettesin?

  İsmim Beril Bal, Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi'ne tam burslu olarak başladım. Orada endüstri mühendisliği ve finans yan dal programlarını tamamladım. Şuan "associate consultant" olarak Bain & Company'de çalışıyorum.

  Mezun olur olmaz işe girebildin mi?

  4. sınıfın ikinci döneminde başka bir yönetim danışmanlığı şirketi olan Simon-Kucher & Partners'da Associate Consultant olarak part-time çalışmaya başladım ve mezun olmadan teklif aldım.

  Şu anki işini nasıl buldun? Kariyer siteleri, networking gibi yöntemlerden hangilerini kullandın?

  Bain&Company'e başvurmadan önce şirketin websitesini takip ederek başvuru açmalarını bekledim.

  Bu süreçte CampusWIN networkünün faydasını gördün mü?

  Evet, danışmanlık mülakatlarına hazırlanmadan önce CampusWIN alumni olan ve danışman olarak çalışan kişilerle iletişime geçerek onlardan tavsiyeler aldım.

  Öğrencilik hayatında kazandığın hangi donanımlar işe girerken yararlı oldu?

   Aslında hepsi! Yönetim danışmanlığı mülakatlarında hem sosyal yetenek ve deneyimlere hem de analitik becerilere oldukça önem verildiğinden okul kulüpleri, CampusWIN, Erasmus programından, okulda derslerde gösterdiğim başarı/başarısızlıklara kadar hepsini mülakatlarda anlattım diyebilirim.

  Üniversite son sınıftaki öğrencilere iş bulma konusunda ne tavsiye edebilirsin?

  İş seçimi ve kariyerde mutlak bir doğru olmadığını kabul edip, gerçekten sabah uyandığınızda severek gidebileceğiniz bir iş bulmaya çalışın. Bu nedenle hem ilgili olduğunuz sektörlerde çalışan kişilerle konuşun hem de süreç karar verme aşamasına geldiğinde acele etmediğinizden emin olun.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Berfin Özsoy, 2014 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun oldu. Şimdi Yeditepe Üniversitesi İşletme 4.sınıfta tam burslu okuyor. Girişimcilik Vakfı'nda fellow, TurkishWIN'de CampusWINNER.  Lidyana.com, Migros, Ülker Ana Marka ve Henkel'de pazarlama stajları yapan Berfin, pazarlama üzerine bir kariyer hedeflemektedir. Yaşam mottosuysa; "Eventually all the dots will connect."

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.