Öne Çıkarılmış

  Para Yönetimi Sanatı

  para-yonetimi-sanati

   Ufuk Kocacık'ın bütçe yönetimi hakkında tavsiyeleri için yazıyı okumaya devam et!

  Bize dereceyle girdiğimiz okullarda, birincilikle bitirdiğimiz bölümlerde, aylarca vaktimizi ayırdığımız derslerde öğretilmeyen gizli bir sanat! Aslında öyle olmadığını "Paramı Yönetebiliyorum" eğitimlerinde görüyorsunuz. Baba mesleğinden, ticari girişimlerimizden, tırnaklarımızla kazıyarak geldiğimiz o mevkilerden para kazanıyoruz, ama sınırlı kaynaklarımız sonsuz ihtiyaçlarımızı karşılamada bize ne kadar yardımcı oluyor? 

  Bunun için çok iyi bir iktisat eğitimi almanıza gerek yok, ama bu konuda devasa bir holdingle farksız olduğunuzu biliyor musunuz ? Onlarda sizin gibi harcama kararı alırken zorluk çekiyor olabilirler. O zaman reçetenize geçelim artık. 17. yüzyılda İngiltere'de bulunan bu icadın adı "bütçe", size de çok tanıdık gelmiştir umarım. Geciken borçların çözümü olan bütçeden bahsediyorum. Şu sürekli cebinize girmeden uçup giden paralarınızdan, emeğinizden, gözünüzün önünden eriyip giden bir servetten yani neredeyse günümüzün tümünde efor sarfederek sabah keyif uykumuzdan kalkıp erken başladığımız mesailerden, harcamayı bilmediğimiz zamanımızdan, bu zamanla satın aldığımız paramızdan, yani bunun yönetiminden bahsediyorum.


  Para Yönetimi sanatı! Her gün nüanslarla parasını yönetenlerin başarılı olduğu bir sanat! Unutmayın para kazanmak değil ama harcamak büyük bir kültür birikimi ister. Hayaller-hayatlar mizahı gözlerinizin önüne gelsin ve sahip olmak istediğiniz şeyi hayalinizde canlandırırın. 

  Bu hayallere ulaşmanın, başında dediğim gibi istek ve ihtiyaçlarınızı karşılamanın, hayallerinizi gerçeğe bir anda taşımanın bir yolu. Sanata, eğlenceye, alınacak bir spor arabaya, uzunca bir tatile, yeni açılan butik kafeye, deniz kenarında geçirilmek istenen bir emekliliğe kavuşun. Savaşların, kavgaların başlangıcı olan paranın bu denli üzerinizde baskı kurmasına izin vermeyin. Siz onu yönetmeyi deneyin. 1 liranın da 1 milyon liranın da yönetilebileceğini bilin öncelikle. Paranızı yönetmenin hayatınızın seyrini nasıl değiştirdiğini arkanıza yaslanıp izleyin ve görün. 

  iyi bütçeler :)

  2035’te Sağlıkta Yeni Arayışlar
  Esnek Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  “Paramı Yönetebiliyorum”, gençlere yönelik bir finansal okuryazarlık ve bütçe yönetimi projesidir. Gençler arasında finansal bilinci geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmayı hedefleyen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi, Türkiye'de ilk kez finansal okuryazarlık alanında kamu, özel sektör ve sivil toplumu bir araya getirdi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.