Öne Çıkarılmış

  Sosyal Girişimcilere İlham Verecek 4 TED Talk

  ted-talks
  Kendisi de bir sosyal girişim sayılabilecek TED, farklı alanlardan konuşmacılarla geniş bir bilgi ağı sunuyor. İçerisinde iş hayatından uzayın derinliklerine kadar bilgiler bulabileceğin konuşmalar ile ilhama ihtiyacın olduğunda veya canın sıkıldığında sen de bir TED Talk izleyebilirsin.

  1. Dünyayı Sosyal Girişimcilik ile Değiştirmek- Willemijn Verloop

  Link : https://bit.ly/2yPddX9


  Willemijn Verloop bir aktivist ve sosyal girişimci. Konuşmasında sosyal girişimcilerin, normal girişimciler ve derneklerden farkını belirtiyor. Bizi "mantıksız" olanı yamaya davet eden Verloop, sosyal değişimi nasıl yaratabileceğimizi anlamamıza yardım ediyor.

   "Sosyal girişimciler sadece sorunları görmek yerine çözümler için fırsatları görürler."

  -Willemijn Verloop

  2. Kiva'nın Kurucu Ortağı Jessica Jackley, Yoksulluk Para ve Sevgi Üzerine

  Link: https://bit.ly/2Mux9Rf


  Jessica Jackley'e her küçük çocuk gibi yoksul ve ihtiyacı olan insanlar yardım etmesi gerektiği öğretildi. Fakat bir süre sonra ona ne yaparsa yapsın yoksulluğun yok olmayacağı ve dünyada yoksul insanların hep var olacağı söylendi. Kendi yardımseverliğinin kaynağının suçluluk duygusu olduğunu düşünüyordu ve bu onu çok rahatsız etmeye başladı. Bütün hayatı Grameen bankası kurucusu Muhammed Yunus'un bir konuşmasını dinlemesiyle değişen Jackley, bu konuşmayı duyduktan üç hafta sonra işinden istifa edip neler yapabileceğini görmek için Doğu Afrika'ya taşındı. 2005'te Kiva'yı kurdu. Bugün Kiva, 25 dolarlık kredi birimlerinden oluşan toplam 150 milyon dolarlık güce ulaşarak borç verenlerle girişimcileri buluşturuyor ve 200 ülkede bir milyondan fazla insana ulaşıyor.

  "Birbirimize dair öykülerimiz çok önemlidir. Kendi hayatımızın ne kadar önemli olduğunu birbirimize anlatırız. Ama en büyük önemi de birbirimizin hayatlarına nasıl katkı sağladığımız taşır."

  -Jessica Jackley

  3. Mikrofinans Tarihi-Muhammed Yunus

  Link: https://bit.ly/1OW1iIp

  Muhammed Yunus, 27$ ile başlayan ve ona 2006'da Nobel ödülü kazandıran sosyal girişimcilik macerasını anlatıyor. Muhammed Yunus'un kurduğu Grameen Bankası geleneksel bankacılık kurallarını yıktı. Başka bankalardan kredi alamayacak durumda olan müşterilerine mikro kredi vererek onların yoksulluk çemberinden döngünden çıkmasını sağladı ve yüzbinlerce insanın hayatını değiştirdi.

  "Yoksulluk yoksul insanlar tarafından yaratılmamıştır. Yoksulluk sistem ve dış etmenler tarafından dayatılmıştır"

  -Muhammed Yunus

  4. Rüzgarı Nasıl Dizginledim?- William Kamkwamba

  Link: https://bit.ly/2Mvo9eu

  William Kamkwamba Güney Afrika'da Malavi'de yaşarken henüz 14 yaşında kendi rüzgâr türbinini kurdu. Ülkesinde kıtlık vardı, ailesi yoksuldu ve diğerleri ona çıldırmış gözüyle bakıyordu. Traktör parçaları, PVC borular ve bisiklet çerçevesi gibi çevreden topladığı parçalardan yaptığı türbin ile elektrik üretmekle kalmadı ve insanların temiz suya ulaşmasını sağladı.

  "Açlık yüzünden, okulu bırakmam gerekecekti. Babama baktım ve o kuru tarlalara baktım. Böyle bir geleceği kabul edemezdim. Kendinize güvenin ve inanın, ne olursa olsun pes etmeyin."

  -William Kamkwamba
  Devrim: Yapay Zeka
  10 Adımda Networking: 6 – Networker Gibi Tanışın
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  İdil Üre, 1996 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 2014 yılında Koç Üniversitesi İşletme bölümünü kazandı. Daha sonra Endüstri Mühendisliği ile de çap yapmaya başlayan İdil okulunda birçok faaliyette yer aldı. Okulunda GEC isimli bir liderlik programına seçildikten sonra ona en uygun mesleğin girişimcilik olduğunu fark etti. Üniversitede girişimciliği ve prototiplemeyi desteklemek adına okulunda arkadaşlarıyla birlikte, bir makerspace kurdu. Aynı zamanda pazarlamaya da ilgisi olan İdil yazlarını Pina isimli bir girişimde ve Erdemir grubunda pazarlama stajı yaparak geçirdi. Okulunda şu an sürdürülebilirlik ofisinde çalışmakta olan İdil’in gelecek hayali ise pazarlama ve sürdürülebilirlik kavramlarını bir araya getiren bir girişim kurmak.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.