Mentorluk Programlarını Tanıyalım: Türkiye'nin Mühendis Kızları Mentorluk Programı

  limak

  Mentorluk programlarını tanımaya devam ediyoruz. Türkiye'nin Mühendis Kızları Mentorluk Programı ile tanışmak ve aklındaki soru işaretlerine yanıt aramak ister misin? Cevaplar yazının devamında! 

  Türkiye'nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi, kadınların iş gücüne katılımlarının düşük olduğu mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak, ekonomik ve sosyal güçlenmeye katkıda bulunmak amacıyla Limak Vakfı, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın proje ortaklığında 2015 yılından bu yana yürütülüyor.

  Projenin üniversite programında; devlet üniversitelerinin bilgisayar, çevre, elektrik-elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere burs desteğinin yanı sıra mentorluk, koçluk, online İngilizce dersleri, WTech-Teknolojide Kadın Derneği ile birlikte geliştirilen "Dijital Dönüşüm Çağında Sürdürülebilir Liderlik" sertifika programı, staj ve istihdam destekleri sağlanıyor.

  Kimler Menti Olabilir?

  Türkiye'nin Mühendis Kızları Üniversite Programı'na seçilen bütün öğrenciler menti olabiliyor. Mentorluk programı kendi içinde üç gruba ayrılıyor; 1.sınıf öğrencisi iseniz programdan mezun olan ve çalışma hayatına başlayan, TMK mezunlarından mentorluk alıyorsunuz; 2.sınıf ve 3.sınıflar için alanında tecrübeli kadın mühendisler mentorluk yapıyor. Son olarak 4.sınıflar ise koçluk programına dahil oluyorlar.

  Kimler Mentor Olabilir?

  Çalışma hayatında en az 5 yıl deneyimli ve genç kadın mühendislerin yetiştirilmesine destek vermek isteyen kadın mühendisler, projenin mentorluk modülünde yer alabilirler.

  Başvuru Ne Zaman Açılıyor?

  Başvurular her sene üniversitelerin güz döneminde açılıyor. Başvurulardan sonra yapılan mülakatlarla Türkiye'nin Mühendis Kızları yeni dönem öğrencileri seçiliyor. Projenin burs desteği, Ekim-Haziran ayları arasında toplam 9 ay boyunca devam ediyor.

  Neden Katılmalısın?

  TMK Mentorluk Programı'ndaki mentiler her sene farklı mentorlarla eşleştikleri için farklı sektörler ve şirketlerde tecrübe edinmiş kadın mühendislerle tanışma fırsatı yakalarlar. Mentorlarıyla her ay yaptıkları görüşmelerle, hedeflerine emin adımlarla ilerlerler. Kendileriyle aynı bölümlerden mezun olmuş kadın mühendislerin kıymetli deneyimleri ışığında kariyer yollarını değerlendirirler.

  Türkiye'nin Mühendis Kızları Mentorluk Programı'ndan Mezun Olduktan Sonra

  Her eğitim öğretim yılının sonunda, öğrencilerin üniversite programı koşullarını sağlamaya devam ettiği teyit edildikten sonra bu öğrenciler projenin mentorluk modülü ve diğer modüllerinden yararlanmaya devam ediyorlar. Üniversite programından mezun olan öğrencilerimiz ise bir iş tecrübesi edindikten sonra projede devam eden diğer öğrencilere gönüllü olarak mentorluk desteği verebiliyorlar.

  Faydalı Linkler

  Türkiye'nin Mühendis Kızları tanıtım yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz!

  http://www.turkiyeninmuhendiskizlari.com

  https://www.youtube.com/channel/UCmtwQtajE3QXNMfmXSv1Jfg

  https://www.linkedin.com/company/turkiyeninmuhendiskizlari

  https://www.facebook.com/turkiyeninmuhendiskizlari

  https://twitter.com/muhendis_kizlar

  https://www.instagram.com/muhendiskizlar/   Bu Kadar Farklı Mı Bakardık Dünyaya?
  BİLİM YOLUNUN STEM AYRIMINA YOLU DÜŞEN AYSU ÖĞRETM...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.