Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (324 kelime)

  Veri Analisti Kimdir?

  Günümüzde verinin önemi gittikçe artmış durumda. Anlamlı veri elde etmek oldukça değerli. Bu durum birçok farklı sektörde birçok alanda iş olanağı anlamına da geliyor. Ayrıntılar yazının devamında!

  .

  Günümüzde verinin önemi gittikçe artmış durumda. Anlamlı veri elde etmek oldukça değerli. Bu durum birçok farklı sektörde birçok alanda iş olanağı anlamına da geliyor. Ayrıntılar yazının devamında!

  Veri analisti; şirket kayıtlarında bulunan verileri, bilgisayar aracılığıyla analiz edip yorumlayan ve daha sonra bu verileri raporlayan kişiye verilen mesleki unvandır. İstatistik tespit etme, veri işleme ve analiz etme veri analistlerinin işidir.

  Anlamlı veri elde etmek ve bu verileri gerekli yerlere iletirken çözümler üretmesi gerekir. Bu yüzden analitik düşünmek bu mesleğin kaçınılmazıdır.

  Ayrıca veri analistleri çalıştığı firmaya hem stratejik hem de taktiksel destek verir. Bağlı oldukları kuruluşlara katma değeri olan işler yaparlar. Özel sektör ve kamu sektöründe de çalışabilirler.

  Bankacılık ve telekom gibi veri açısından zengin sektörlerdeki kurumlar daha aktif olsa da tüm sektörlerdeki kurumlar veri analizine ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla veri analisti gibi pozisyonlara daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

  Veri analizi dediğimiz işlem, yararlı bilgiler bulma, sonuçlara varma ve karar alma sürecini destekleme amacıyla verileri inceleme, temizleme, dönüştürme ve modelleme sürecidir. Yani veri analistleri sayıları, eğilimleri erişilebilir ve anlaşılabilir bilgilere dönüştürürler. Veri analistleri farklı verilerin işlenerek süreçleri iyileştiren uygulamalar geliştirilmeye katkı sağlayabiliyor, tüketicinin ihtiyaç ve taleplerine uygun kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler yaratılmasına zemin hazırlayabiliyor. Şirketlerin mali kayıtları hakkında bilgi toplayıp analiz yapıyorlar ve bu verileri gerektiğinde sunum yöntemi ile anlatıyorlar. Arızaların vb. önceden tespit edilmesi, bakım ve onarım faaliyetlerinin masrafsız ya da çok düşük masrafla gerçekleştirilmesini sağlayabiliyorlar.

  Veri analistleri verileri yorumlamada uzmandır, ancak aynı zamanda kodlama ve matematiksel modelleme uzmanlığına da sahip olma eğilimindedir. Çoğu veri bilimcisi aslında veri analistinden veri bilimciliğine geçmiştir. Bir veri analistinin işini yapabilirler, ancak aynı zamanda makine öğreniminde uygulamalı, gelişmiş programlama konusunda yeteneklidirler ve veri modelleme için yeni süreçler oluşturabilirler. Algoritmalar, öngörücü modeller ve daha fazlasıyla çalışabilirler. 

  Veri Analitiği, tek bir dil veya bir çerçeve ile sınırlı değildir; bunun yerine, gelişmiş istatistiksel ve nicel becerileri programlama becerisiyle birleştirmek, uzmanlaşabileceğiniz birçok başka potansiyel dil vardır.

  Bu yazımızda veri analistleri hakkında bilgi verdik. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Yeniden görüşebilmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın!

  CampusWIN yazarlarından Şeyma Özen tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2021 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.