Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (442 kelime)

  Yeni Başlayanlar İçin Siber Güvenlik

  Siber güvenliğe ilgi duyanlara yol gösterecek bu yazıyı sizler için derledik. Siber Güvenlik nedir? Nereden başlayabilirim? Sorularınıza cevap bulacağınız bu yazı siber güvenlik yolunda sizlere birçok tüyo veriyor, keyifli okumalar!

  kapak

  Siber güvenliğe ilgi duyanlara yol gösterecek bu yazıyı sizler için derledik. Siber Güvenlik nedir? Nereden başlayabilirim? Sorularınıza cevap bulacağınız bu yazı siber güvenlik yolunda sizlere birçok tüyo veriyor, keyifli okumalar!

  Siber güvenlik alanına ilgi duyuyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu tüyoları kaçırmayın! 

  Bu yazıda; hem siber güvenlik alanına ilgi duyanlara yol gösterecek hem de kriptoloji, sosyal mühendislik, veri güvenliği gibi siber güvenliğin alt başlıkları hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz web sitelerini bir araya getirdik.

   Siber Güvenlik Nedir?

  Ağları, cihazları, programları ve verileri saldırı, hasar veya yetkisiz erişime karşı korumak için tasarlanmış teknolojiler, süreçler ve uygulamalar bütününe siber güvenlik denir. 

  Hacklemek Nedir? 

  Çeşitli metotlar kullanılarak sistem zayıflıklarının bulunması ve bu zayıflıklar üzerinden sisteme farklı bir yoldan erişim sağlanmasına hacklemek denir. Hacklemek çoğunlukla dijital cihazları veya ağları tehlikeye atmaya çalışan etkinlikleri tanımlamak için kullanılsa da etik hacker olarak adlandırılan kişiler, sistemin kötü niyetli hackerlar tarafından istismar edilebilecek zayıf noktalarını tespit edip güvenliği güçlendirmeye çalışırlar. 

  Khan Academy 

  Herkese, her yerde, dünya standartlarında ücretsiz eğitim mantığıyla yola çıkan Khan Academy; ders videoları ve interaktif alıştırmalar sunarak kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimi sağlayan bir platformdur. Hem Türkçe hem de İngilizce eğitimler bulunan sitede, Sezar şifrelemesinden Enigma'ya siber saldırılardan veri güvenliğine kadar birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

  khanacademy.org/ 

  Springboard 

   Siber güvenlik, veri bilimi, kodlama ve tasarım gibi derslerin bulunduğu Springboard'un sunduğu Foundations of Cybersecurity eğitiminde;

  • "Siber Güvenliğe Giriş" ile siber saldırıların etkisini anlayacak ve en yaygın siber güvenlik rollerini inceleyecek,
  • "Güvenliğin Temelleri" ile saldırıları önlemek için yaygın tehditleri ve araçları öğrenecek,
  • "Cihazların Güvenliği" ile saldırıları ve güvenlik açıklarını öğrendikten sonra cihazları güvenli hale getirmenin sayısız yolunu keşfedeceksiniz.
  Eğer bana bu kadarı yetmez derseniz, devamındaki Intermediate to Advanced Cybersecurity Fundamentals eğitimini tamamlayarak siber güvenlik uzmanlarının uyguladıkları teknikler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


  springboard.com/learning-paths/cybersecurity-foundations/

  Udemy 

  Udemy, kullanıcıların dilediği alanda uzaktan eğitim almasına olanak sağlayan bir çevrimiçi kurs platformudur. Sitedeki siber güvenlikle ilgili ücretsiz eğitimler sayesinde etik hackleme, sosyal mühendislik ve Kali Linux hakkında başlangıç düzeyinde bilgiye sahip olabilir, alıştırmalarla kendinizi geliştirebilirsiniz.

  • Sosyal Mühendisliğe Giriş

  udemy.com/course/the-art-of-hacking-humans-intro-to-social-engineering/

  • Kali Linux ile Siber Güvenliğin Temelleri

  udemy.com/course/kali-linux-ile-siber-guvenligin-temelleri/

  • Bilgisayar Hacklemenin Temelleri

  udemy.com/course/computer-hacking-fundamentals/

  • Siber Güvenlik Farkındalık Eğitimi

  udemy.com/course/cybersecurity-awareness-training/

  • Etik Hackleme/Savunma

  udemy.com/course/gokhanmuharremoglu/

  • Yeni Başlayanlar İçin Siber Güvenlik

  udemy.com/course/certified-secure-netizen/ 

  EH Academy 

  EH Academy, IT alanında uzmanlaşmaya yardımcı olan bir e-hacking platformudur.

  Platformda bulunan Etik Hackleme ve Penetrasyon Testi eğitimi, etik hacklemenin temelini oluşturan kapsamlı kurstur. Bu eğitimle; dijital cihazlar ve ağlardaki herhangi bir uygulamada bulunan güvenlik açıklarını nasıl keşfedeceğinizi öğreneceksiniz.

  academy.ehacking.net/p/cyber-security-training-hacking-course

  Yeni başlayanlar için siber güvenlik web sitelerini bir araya getirdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Soru ve önerileriniz için bana LinkedIn'den ulaşabilirsiniz. Yeni yazılar için takipte kalın! 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2021 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.