CBİKO Staj Seferberliği ile 1 Aylığına Ziraat Bankalı olmak!

  CBİKO Staj Seferberliği ile 1 Aylığına Ziraat Bankalı olmak!

   Staja başlama ve bitirme sürecini 1. ağızdan dinlemek isteyenler için Duygu Çamurtaş staj serüvenini yazdı. Özellikle pandemi sürecinin staj yapacaklara etkisini ve staj yapmak için ne gibi adımlar gerektiğini öğrenmek için bu yazımıza hemen göz atın!

  Pandeminin etkisi her çalışana yansıdığı gibi staj yapmak isteyen öğrencileri de etkiledi. Bu etkiyi minimize etmek ve aslında krizi fırsata çevirmek için Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi kolları sıvadı. "Staj Seferberliği" ilan ederek, gerek kamu kurumlarını gerekse önde gelen kurum ve kuruluşları, STK'ları, odaları derken; deneyimlenebilecek neredeyse tüm iletişim ağlarını bir arada topladı. Staj zorunluluğu olsun veya olmasın; tüm üniversitelerin bu stajları "zorunlu staj" kapsamında değerlendirmeye almasını ve bunun finansörlüğünü de Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın üstlendiği de belirtildi. Öğrencilere ulaşmak için ise üniversitelerin kariyer merkezlerini ve sosyal medya kanallarını aktif kullanarak programın duyurusu sıkça yapıldı. Hatta Anadolu üniversitelerindeki başvuruları az gördükleri ve haberlerinin olmadığını düşündükleri için başvurunun son günlerini bile uzattılar! Bunu da belirttim çünkü; fırsat eşitliğinin en güzel kanıtlarından biri de buydu. Başvuru Kariyer Kapısı web sitesine üye olarak yapıldı, pandemide oldukça sık kullandığımız çevrimiçi olanakların da oldukça geliştirilmiş olduğunu gördük. Mesleki yeterlilik, sanatsal/sosyal yetenekler, sportif faaliyetler gibi değerlendirmeler vardı. Bu değerlendirmeler; katılım belgesi, yaka kartı, resmi yazı, haber vb. dökümanlar ile desteklenerek sisteme yükleniyordu. Bir yöntem raporu da mevcuttu. Bu rapor değerlendirmede esas alınan ölçütleri ve aslında sürecin ne denli şeffaf olduğunun göstergesiydi. 


  Peki süreç nasıl işledi? Her kurum için ayrı ayrı mı başvuru yaptık?

  Tabii ki hayır! Başvurunuz değerlendirildikten sonra duruma göre staj havuzuna kabul edildik. Bu havuz da bu seferberlik programında bulunan tüm kurumlar ile paylaşıldı ama tek bir eksikle! Eksik evet :) Yok artık böyle bir programda bilerek eksik olacak ne olabilir değil mi? Arkadaşlar, bu havuzda bizim adımız, soyadımız ya da herhangi bir etiketimiz yoktu. Sadece ve sadece becerilerimiz vardı. Staj yapacağımız şehirlerdeki (ki bunları da başvuru esnasında biz seçtik) işverenler, liyakat odaklı seçimler ile bizlere staj teklifleri sunuyordu. 

  İlk Staj Teklifim Ziraat Bankası'ndan Geldi!

  Daha önce kendi alanında hiç deneyimi olmayan biri olarak; bankacılık sektörünün liderlerinden Ziraat Bankası'ndan aldığım teklif beni çok heyecanlandırdı. Ve elbette, çok erken davranarak, ilk staj teklifi sunan olma özelliği de beni çok cezbetti. Bu denli köklü kurumsallığa sahip bir bankada staj fırsatını kaçırmak istemedim. Araştırmaya başladım. Dışarıdan bir göz olarak, içeriye girmeye hazır mıyım diye epey bir ölçtüm, tarttım. Ziraat Bankası çalışanlarından bazıları ile LinkedIn'den iletişim kurdum. Bu kişilerden ilki Işıl hanımdı. Ziraat Bankası'na yıllarını vermiş bir kadın ve şu an Girişimci Satış Yöneticiliği yapıyor. Bu stajdan nasıl verim alabileceğime dair harika tüyolar verdi. Ardından sistemdeki staj teklifini hemen kabul ettim. 


  Staj Başlıyor!

  Maillerle staj sürecine dair bilgilendirmeler yapıldı. Hoşgeldin mektubumuz ile staja başladık. Ziraat Bankası Kariyer Yönetim ve Yetenek Yönetim Başkanlığı bu stajı 4 hafta boyunca dijital eğitimler ve pratik programlar hazırlamışlardı. İlk hafta Bankodayız, ikinci hafta Operasyondayız, üçüncü hafta Müşteri İlişkileri Asistanları (MİA) ve Müşteri İlişkileri Yöneticileri (MİY) yanındayız. Bu sayede şubedeki her birimi deneyimleyip, her çalışanla tanışmış oluyorduk. Son hafta ise Z kuşağına yönelik; ya bir ürün ya da bir kurum kültürü tasarlamamızı istediler. Tasarımlar içinde hiç bir sınır tanınmamıştı. O zaman yaşasın yaratıcılık, yaşasın gelişim

  Son Hafta: Bitirme Sunumu

  Ben kurum kültürüne dair bir sunumdan yana tercihimi kullandım. Bu süre zarfında Z kuşağına dair bir veri tabanı oluşturdum, araştırmalar ile verilerimi destekledim. Temeli bu araştırmalara dayalı kurdum ve Ziraat Bankası ile uyumlarının altını çizecek noktaları geliştirdim. 

  Bitirme sunumunu sadece Operasyon Yetkilimiz ve Müdürümüze yapılmasının yeterli olacağı belirtilmişti. Aynı zamanda sunum esnasında da kayıt alınıp; genel müdürlüğe iletilme gerektiği de taraflarımıza bildirildi.

   Peki benim gözümden bu staj nasıldı ve ben ne yaptım?

  Stajımı Ziraat Bankası'nın Mardin şubesinde yaptım. Mardin Merkezde Cumhuriyet Meydanının baş köşesinde olan bu şubenin mimarisi dışarıdan Mardin'i yansıtsa da içine girdiğinizde modern ve minimal bir dizaynla karşılaşıyorsunuz. Bir de birbirinden değerli, kültürlü, bilgili ve iyi insanlar ile. Stajımın ilk gününden beri samimiyetle bilgi birikimini aktaran, kriz anlarını profesyonelce yöneten ve uygun anlarda kahveyle gelip jestler yapan çalışanların motivasyonu beni çok etkiledi. Her bir çalışan ile ayrı ayrı çok güzel samimiyetler kurdum ve onlardan hem bankacılığa dair hem de hayata dair çok değerli tüyolar aldım. 

  Bitirme sunumumu ise inovasyon temelli kurdum ve mevcut durumu gerek anketlerle, gerek ise gözlemler ile analiz etmeye çalıştım. Ve çalışma kültürüne yönelik politikalar geliştirdim. Sadece müdüre ve yetkiliye değil; takım olarak bir bütün olan tüm şubeye sunumumu yaptım. Mesaileri bittiği halde gün sonunda benim sunumum için katılım gösteren ve çok değerli yorumlarla sunumumu zenginleştirdiler. Ardından da çok lezzetli bir pasta ile uğurladılar. Geriye çok sağlam bir deneyimin yanı sıra; çok değerli ve hep güzel hatırlanacak anılar kaldı.

  Staj süreci bittikten sonra değerlendirme formu ve katılım belgesi de taraflarımıza iletildi. Bu formlara verdiğimiz cevaplara göre geri dönüşler yapıldı. Nasıl geliştirebiliriz diye ki bu çok değerli bir hareket; değişime ve dönüşüme hazır olduklarının, fikirlerimizi dikkate aldıklarının ispatı niteliği taşıyor. Yaptığım paylaşımdan da çok güzel reaksiyonlar aldım. Bu ilgiyle bir de kahve aşığı olarak adresime gönderilen bu paket beni çok mutlu etti. Sunumumun sonunda da Ziraat Bankası'nın benim için ne ifade ettiğini özetlemeye çalışmıştım. Bir kez daha burdan da belirtmek istiyorum: Ziraat Bankası, evet bir bankadan daha fazlası: Ülkemiz için "Güven", Dünya için sadece Ziraat Bankası değil; Türkiye demek!

  Gençlerimize verdiğimiz değer geleceğimiz olacaktır.

  Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Duygu Çamurtaş tarafından yazılmıştır.  

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.