Bedenin Dili Gerçekten Var Mı?

  Bedenin Dili Gerçekten Var Mı?

  İnsan, çoğunlukla bedenini, kelimeleri kontrol ettiği gibi kontrol edemez. Güçlü bir iletişim kurmak için beden dilini etkin kullanmayı öğrenmemiz gerekir.  Beden dili sizlerle!

  Bedenimiz, iç dünyamızın eldivenidir. Beden dilimiz biz sustuğumuzda da konuşmaya devam eder. İletişim kurarken hem kulaklarımızla, hem de gözlerimizle karşı tarafı dinlemeliyiz; çünkü yapılan araştırmalar kelimeler aynı kalmak koşuluyla bilginin %60'ının görsel olarak ve sadece %10'unun kullanılan kelimeler aracılığıyla iletildiğini göstermektedir. Bu nedenle, beden dilinin etkin bir şekilde kullanımı, iletişim açısından büyük önem taşır.

  İnsan, çoğunlukla farkında olmaksızın, beden dilini son derece etkili olarak kullanır; ancak bedenini, kelimeleri kontrol ettiği gibi kontrol edemez. Bedenimiz, olaylara ve durumlara kaşı daha fazla "kendiliğinden" tepki verir. Gerçek duygu ve düşüncelerimizi kelimelerin arkasına gizlemek mümkün olabilir ancak beden dilimizi gizlemek mümkün değildir. Duygu ve düşüncelerin anlaşılmasında kelimeler değil, beden esastır.

  Beden diline duyarlı olmak, beden dilinin verdiği mesajları okuyabilmek, kişinin kendi beden dilini kontrol edebilmesine yardımcı olmaktadır. Daha profesyonel bir duruş, oturuş ve jest kullanımını eğitimlerle elde etmek mümkündür.

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Baltaş Grubu tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.