Bütçeni Bil, Harcamalarını Kontrol Altında Tut

  Bütçeni Bil, Harcamalarını Kontrol Altında Tut

  Eğitmen eğitimine gittikten sonra benim gibi birçok gencin Türkiye'nin kalkınması için gönüllü faaliyetlerde bulunduklarını gördüm ve kocaman bir aile sahibi oldum. Kendimi hiç yabancı hissetmedim, sanki yıllardır orada gönüllü gençlerle birlikteymişim gibiydi.

  Merhaba, ben Senanur Er. Zonguldak'ta yaşıyorum. 20 yaşındayım. Bülent Ecevit Üniversitesi'nde Maliye Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim.

  Paramı Yönetebiliyorum projesini bir arkadaşımdan duydum. En yakın eğitmen eğitimi Çorum'daydı, ama ben tek başıma gitme konusunda çekimserdim. Arkadaşım bana Paramı Yönetebiliyorum ailesini anlatıp, gidince edineceğim tecrübe ve kazanımlardan bahsetti, ben de böylece başvurumu yaptım. İyi ki de yapmışım.

  İlk Eğitim Deneyimim Tahmin Ettiğimden Zor Oldu

  Eğitmen eğitimini tamamlayıp Zonguldak'a döndükten sonra ilk işim Mehmet Çelikel Lisesi'nde eğitim vermek oldu. İlk eğitimimdi ve çok heyecanlandım. Benim için müthiş bir deneyimdi. Daha sonra eğitmen arkadaşım Serhat Geyik ile birlikte kimlere Paramı Yönetebiliyorum eğitimi verebiliriz diye düşünürken, maden işçilerine bu eğitimi verebileceğimiz aklımıza geldi. Hemen Habitat proje ekibini arayarak maden işçilerine finansal okuryazarlık eğitimi verme fikrimizi aktardık, proje ekibimiz de destekledi. Biz düştük yollara ve kendimizi Maden İş Sendikası'nda bulduk. Sendikada bulunan maden işçilerine Paramı Yönetebiliyorum eğitimini aktardıktan sonra onların da bu eğitime çok ihtiyacı olduğunu öğrendik, gerekli izinleri aldık ve eğitim tarihlerini belirledik. 


  Bizim için çok farklı bir tecrübe olacağını biliyorduk. Maden ocağına girdiğimizde çok sıcak karşılandık. Madenci ağabeylerin de dikkatini çekmiştik. Bizim neden orada olduğumuzu sordular ve biz de Paramı Yönetebiliyorum projesini aktardık. Proje çok ilgilerini çekti çünkü birçoğu bütçesini yönetemiyor ve geçim zorluğu çekiyordu. Hatta bir madenci ağabey "10 yıl önce neden gelmediniz? Keşke daha önce bu eğitimi bize verseydiniz şimdi bütçemizi bilir ve harcamalarımızı ona göre kontrol altında tutardık." dedi.

  Kendi Üniversitemde Konuşmacı Olmak Benzersiz Bir Mutluluktu

  Kendi üniversitemde Paramı Yönetebiliyorum eğitimleri vermeye başladım. 150 – 200 kişilik gruplara, üniversitemin kongre salonunda 4 kez eğitim gerçekleştirdim. Bütçe yönetimi, tasarruf ve birikim konularında eğitim verip çevremdeki arkadaşlarımdan başlayarak akranlarımın da hayatlarında fark yaratmak unutulmaz bir deneyim oldu. Verdiğim eğitimler arttıkça katılımcılardan geri dönüşler almaya başladım. Bu geri dönüşler beni çok mutlu etti. Çünkü ya borçlarını bitirmiş ya da finansal hedefler koyup onların peşine düşmüş ve hedeflerine ulaşmışlardı. İnsanların hayatlarına dokunup onlara bir şeyler katabilmek çok güzel hatta harika bir duyguydu. Bunun gibi örnekler arttıkça; iyi ki gönüllü olmuşum ve iyi ki Paramı Yönetebiliyorum ailesine katılmışım diyorum.


  2017 yılından bu yana lise ve üniversite öğrencilerine eğitimler veriyorum. İnsanların hayatlarına bir katkım oldukça ve olumlu bir etki yarattığımı gördükçe gönüllülük çalışmalarına karşı motivasyonum daha da arttı. İnsanlar benim gibi birçok gönüllü eğitmen sayesinde bütçelerini yönetmeyi ve birikim yapmayı öğreniyor. Bizler sahada deneyim kazanarak, finansal okuryazarlık konusunda farkındalık yaratmaya çalışan gönüllü eğitmenleriz. Lise ve üniversite öğrencilerinin, maden işçilerinin hayatlarının güzelleşmesinde ufakta olsa bir etkimiz bulunduğu için ne mutlu bize. Sizleri de bu ailede görmek isteriz.

  Yazan: Senanur Er

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  “Paramı Yönetebiliyorum”, gençlere yönelik bir finansal okuryazarlık ve bütçe yönetimi projesidir. Gençler arasında finansal bilinci geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmayı hedefleyen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi, Türkiye'de ilk kez finansal okuryazarlık alanında kamu, özel sektör ve sivil toplumu bir araya getirdi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.