Daha Heyecanlı ve Anlamlı Bir Hayat için Büyük Hayaller Nasıl Kurulur?

  Daha Heyecanlı ve Anlamlı Bir Hayat için Büyük Hayaller Nasıl Kurulur?

  Genellikle büyük hayaller kuran biri değilim. Bir şeyleri pratik yoldan halletmek için kendimi zorlarım ama büyük düşündükçe, bazı harika ve enerji verici fikirler bulurum; dünyanın her kıtasında kayak yapmak gibi. Çok iyi değil mi? Biliyorum! 

  Düşleyebilirsen, başarabilirsin. Hayal edebilirsen, gerçekleştirebilirsin.

  William Arthur Ward

  Bu alıntıyı ekledim çünkü bu söz, büyük hayaller kurmamı sürekli hatırlatması için hep masamda duruyor.

  Genellikle büyük hayaller kuran biri değilim. Bir şeyleri pratik yoldan halletmek için kendimi zorlarım ama büyük düşündükçe, bazı harika ve enerji verici fikirler bulurum; dünyanın her kıtasında kayak yapmak gibi. Çok iyi değil mi? Biliyorum!

  Mümkün olan ve ulaşılabilir alanda kalmamız çok kolay. Hatta rahatlık verici; korkutucu değil. Peki ya olumsuz tarafları? Güvende olduğumuz zaman kendi kapasitemizi, yapabileceklerimizi hafife alıyor, gelecek başarıları sınırlıyor ve kendimizi olağanüstü başarılardan esirgiyoruz.

  Uygulamaya yönelik hedefler koymayı düşündüğümde, başarıyla hedefe ulaşmak için çalışmak gerektiğimi çoğu zaman biliyorum. Ancak şunu fark ettim. Çılgınca planlar beni daha çok heyecanlandırıyor ve enerji veriyor bana.

  Konfor alanımı esnetip, dışına çıkmaya ihtiyacım olduğunu ve hayallerimi gerçekleştirmek için nelere sahip olduğumu göreceğimi biliyorum. Bir şeyler yakaladığımı anladığım an buydu. 

  Kısacası, siz de benim gibiyseniz ve büyük hayaller kurmakta zorlanıyorsanız, hedefe ulaşmak için ne yapabiliriz? İşte şimdiye kadar bana yardımcı olan bazı taktikler:

  1) Tuhaf ol

  Hiç yapmadığın şeyleri düşün ve bunları yaptığını hayal et. Bu seni kendimize kabul ettirdiğimiz bilinçaltındaki limitlerden ve sözde gerçekliklerden kurtulmak için teşvik edecek.

  2) Hayal et

  Sınırsız paraya ve zamana sahip olsaydın ne yapardın? Düşün bunu. Yine, bu da kendine dayatmış olduğun sınırları zorlamana yardımcı olurdu. Pek çoğumuz hayallerimize ulaşmak için çok zengin olmamız ve sınırsız zamanımızın olması gerektiğine inanıyor am abu doğru değil. Bir zenginin, ünlünün ya da güçlü kişinin hayat hikayesini oku derim sadece.

  3) Güncel bir hedef belirle ve şişir

  Hayalinizi iki ya da üç kat büyütmenin yollarını düşünün.Şimdi nasıl gözüküyor?

  4) 8 yaşına dön ve hedeflerinin ne olması gerektiğini sor kendine

  Güven, erken gelişme, sınırsız coşku ve iyimserlik ve daha genç benliğimiz ne yapmak istediğimizi sınırlamazdı. Astronot, prenses, balerin, itfahiyeci, kimyacı olmak tamamen kabul edilebilir birer kariyer seçeneği idi. Ve gerçekten de, bu tamamen yapılabilir. Bir teleskop al, birkaç EdX dersi al, bir itfaiyede gönüllü ol, piruetin nasıl yapıldığını öğren ya da kimya için yeni bir içerik keşfet.

  5) Kelimeleri değiştir

  Kelimeler çok güçlüdür. Bunu kelimelerde yapılan en ufak düzenlemede dahi deneyimledim. Kelimelere yapılan en ufak ve zararsız bir düzenleme benim onlarla ilişkilendirdiğim hedeflere karşı olan davranış ve hislerimde derin etkilere yol açıyor.

  6) Kendine güven

  Bir gün yayın okulundayken herhangi bir konu hakkında mini bir belgesel yapmamızı istedikleri ödevi her zaman hatırlayacağım. Yeterince iyi yapabileceğime inandığım ve bildiğim, güzel bir konu seçtim. Sınıf ile paylaştığımda, bir kadın, yüksek profile sahip kadınlarla röportaj yapma gibi harika bir fikir paylaştı. Ben çok şaşırmıştım çünkü o zaman anladım ki, bilinçaltımda şunu düşünüyormuşum: "Ben bir öğrenci olduğum için "önemli" insanlar benimle konuşmaz ya da gerçek hikayeler benim boyumu aşar." Bunun yerine, başka bir şeye yoğunlaşmıştım. Mantıklı bir fikir. Güven veren bir fikir. O kadın ise daha büyük düşündü. Şimdi o, ülkenin en iyi kanallarından birinde uluslararası bir muhabir ve haber sunucusu.

  7) Korkularını öldür

  Eğer benim gibiyseniz, hedeflerinizi güçlendirirken fısıltılar ya da şüphelerin çığlıklarını duyacaksınız Bunların arkasındaki korkularınızı bulmak için şüphelerinizi inceleyin. Sizi ne korkutuyor? Nasıl? Korkularınızla yüzleşin, kucaklayın onları ve cesaret verin kendinize.

  Daha sonra hayallerinizi yazın ve onları gerçekleştirmek için bir yol bulun. Sonunda ise daha heyecanlı ve dopdolu bir hayat yaşayacaksınız.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.