Erasmus’u Deneyimleyenlerin Gözünden: Erasmus Nedir?

  Erasmus’u Deneyimleyenlerin Gözünden: Erasmus Nedir?

  Erasmus kendimizi geliştirmek, eğitim ve kariyer için iyi bir adım. Bu adımı atmak için yeterli cesaretim yok diyorsan Erasmus deneyimlerini paylaşanlardan ilham almaya ne dersin?

  Erasmus, kendimizi geliştirmek, eğitim ve kariyer için çok büyük bir adım ve bu adımı atmadan önce iyice düşünülmesi gerekiyor. Birçok bilgiye rağmen kafamızdaki soru işaretleri bitmiyor. Koç Üniversitesi'nde Psikoloji öğrencisiyim ve Erasmus hakkında bilgi edinmek için en iyi kaynaklardan birinin bu deneyimi yaşamış olanlar diye düşünerek okulumdan Erasmus'a giden iki arkadaşım ile röportaj yaptım.


  Sezin ve Erasmus

  Sezin, Koç Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu. Erasmus için Hollanda'nın Leiden şehrini seçip Leiden University'e gitmesinin sebebi gelecekte orada yaşama hayali kurmasıydı. Oradaki kültüre ve yaşam şekline uyum sağlayıp sağlayamayacağını merak etti. Sezin, Erasmus'u üç kelimede "Farklı yönlerini keşfedebilmek" olarak açıkladı. Ona göre Erasmus aldığı en doğru kararlardan biriydi ve bu yüzden bu deneyimi herkesin yaşamasını önerdi. Erasmus için bazı fedakarlıklar yapılması gerektiğini ve yaptığı her fedakarlığın bu deneyime değdiğini belirtti. Oradaki arkadaşlarıyla Avrupa'yı gezdi. Gezmek, onu farklı kültürlerden birçok insan ile bir araya getirdi. Erasmus'un ona kattığı en önemli özellik kendi ayakları üstünde nasıl duracağını öğrenmek oldu. Farklı bir ülkede olup bir şeyleri kendi başına halledebilmek ve başarabilmek onu çok mutlu etti. İlk başta alışmak, ülkeden ayrı olmak ve yalnız olmak zor olsa da bu 6 aylık deneyimde 2. aydan sonra bu sorunlar çözüldü. Hollanda'nın eğitim sisteminde Türkiye'den farklı olarak 'self-study', yani öğrencilerin kendi başlarına çalışıp öğrendiği bir sistem olduğunu gözlemledi. Sezin, Erasmus'un bakış açısını genişlettiğini, özgüvenini arttırdığını; insanlara ön yargılı yaklaşmamayı, bağımsız olarak ayakta durabilmeyi ve risk alabilmeyi öğrettiğini düşünüyor. Erasmus'a gitmiş olmak ve oradaki anılarını hatırlamak ona büyük bir mutluluk veriyor.


  Melis ve Erasmus

  Melis, Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği, Ekonomi, Medya ve Görsel Sanatlar öğrencisi. Erasmus için Hollanda'nın Nijmegen şehrine gitti. Hollanda'yı hiç gitmediği ve kültürünü, mimarisini çok merak ettiği bir ülke olduğu için seçti. Melis, Hollanda'nın disiplinli bir eğitim sistemi olduğunu, iyi notları ancak çok düşük sayıda öğrencinin elde edebildiğini belirtti. Erasmus yaparken mümkün olduğunca çok gezip eğlenmeye çalıştı. Erasmus'a gelirken ailesinden aldığı harçlıkla 6 ay idare etmesi gerekiyordu. Dolayısıyla bazı şeylerden fedakârlık etmeyi öğrendi. Örneğin, çok istediği bir konsere gidebilmek için okulda yemek yerine yemeğini kendi yapıp ekonomi yapmak veya kıyafet alışverişini en aza indirgemek. Türkiye'ye geri dönünce daha önce yaptığı birçok ufak tefek ama gereksiz harcamasını kesmiş olduğunu fark etti. Yani tutumlu olmak Erasmus'un Melis'e kattığı önemli bir değerdi. Bir diğer önemli değer ise bağımsız bir birey olmaktı. Birçok yerde tek başınaydı ve alışmış olduğu ortamın dışındaydı. Örneğin, pasaportu kayboldu ve bu tarz büyük sorunları kendi kendine çözmeyi ve soğukkanlı olmayı öğrendi. Aynı zamanda İngilizcesini inanılmaz geliştirdi. Farklı ülkelerden, kültürlerden insanlarla yakın arkadaş olmak ona çok şey öğretti. Melis, Türkiye ve Türk insanları hakkında çok farklı bir imaj olduğunu ve bu imajı yıktığını, ülkesini güzel bir şekilde tanıttığını söyledi. Erasmus'un birçok kişiye öneriyor, ancak Erasmus'un birçok zorluğu olduğunu ve bu zorlukların bilincindeyken gidilmesi gerektiğini de belirtiyor.

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Pınar Bercis Aycan tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Beyza Kendirli zaman: Cumartesi, 04 Ocak 2020 23:23

  Çok faydalı bir yazı olmuş. İnternette böyle içeriklerle karşılaşmak çok güzel.

  Erasmus ile ilgili daha fazla içerik için abouterasmus.com'u da inceleyebilirsiniz

  0
  Çok faydalı bir yazı olmuş. İnternette böyle içeriklerle karşılaşmak çok güzel. Erasmus ile ilgili daha fazla içerik için [url=https://abouterasmus.com/]abouterasmus.com[/url]'u da inceleyebilirsiniz:)
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.