Erasmus Yolculuğunda Yola Çık, Yolun Açık!

  Erasmus Yolculuğunda Yola Çık, Yolun Açık!

  Üniversite yolculuğuna çıkan her genç yeni dünyaları keşfetmek, unutulmaz anılar biriktirmek ister haksız mıyım? "Evet, elbetteki!" dediğinizi duyar gibiyim. Hadi gelin Erasmus'la yola çıkalım bakalım yol bizi nerelere götürecek?

  Hiç kuşkusuz üniversite yıllarında yapılacaklar listesinin zirvesinde yer alır Erasmus… Birçok genç ise Erasmus değişim sürecine adım atarken çok az kaynağa erişebildiğinden, deneyimlerini dinleyebilecekleri çok az insan olduğundan dert yanar. Binyaprak'ta işte tam da bu nedenle bir yol serisi başlatmak istedik. Umarım siz Erasmus yolcuları için faydalı bir yazı serisi olur!

  Üniversite yolculuğuna çıkan her genç yeni dünyaları keşfetmek, unutulmaz anılar biriktirmek ister haksız mıyım? "Evet, elbetteki!" dediğinizi duyar gibiyim. Hadi gelin Erasmus'la yola çıkalım bakalım yol bizi nerelere götürecek?

   Başlangıç olarak şunu söylemeden geçemeyeceğim! Çıkacağın hangi yolculuk olursa olsun önceden iyi hazırlanmazsan, nereye varmak istediğini bilmiyorsan emin ol keşkelerle dolu olacaktır cebin! Ve unutma ki amacını açık seçik belirlememiş bir kişi dümeni olmayan bir gemiye benzer. Gemi sürekli yol alır, içindekiler çalıştıklarını zannederler, ancak geminin akıbeti şans ve tesadüflere kalmıştır. Böyle bir gemi kayalara çarparak parçalanacağı gibi, hiç ilgisiz bir limana da gidebilir… 

  Akademisyen mi olmak istiyorsun, ihracat mı yapmak, uluslararası bir STK'da çalışmak, ya da kendi işini kurmak belki de büyük bir şirkette çalışmak? Ona göre planını yapar, gitmeden hangi okulu seçmelisin, hangi dili öğrenme planına almalısın, hangi network'lere dahil olmalısın, hangi kulüp ne yapıyor, hangi hoca ne proje yapıyor inceler gidersen ona göre ileride ulaşmak istediğin hedefe doğru kendini yönlendirebilirsin… 

  Hiç Erasmusa bu yönden bakmış mıydın ? Sanmıyorum… Kim bilir dersinde aktif olduğun hoca seni ileride yüksek lisansa gelmen konusunda referans olacak ya da gittiğin bir etkinlik seni iş dünyası ile tanıştıracak, öğreneceğin dil büyük bir holdingin yeni açılım kapısı olacak… Olamaz mı olabilir …


  O zaman hazırlıklı olarak yola çıkmakta fayda var !

  Haydi en başından başlayalım !

  Okulda Erasmus dil sınavı ilanını gördün,

  Aman tanrım oda ne? İşte beni bekleyen fırsat !!!! dedin veeee incelemeye başladın.

  Erasmus'un pek çok güzelliği var… Hele hele bir öğrenci için inanılmaz büyük bir şans, amma velakin hazırlık olsun, değişim döneminde ve sonrasında olsun yapman gereken işleri, bu süreçte vereceğin emeği unutmamalı!

  Yoksa 'amaan hiç de birşey değil git bir sene kafa dinle gel, ya da aman sakın gitme yıl kaybı' gibi bu süreci tam olarak hakkını vermeden yaşayanlardan birisi olursun.

  Ahhh Erasmus ahh der gibi geldin bir an?

  Sakin ol ve derin bir nefes al!

  Haydi başlıyoruz.

  Erasmus hakkında binlerce deneyimlerle anlatılan ve her gençte birbirinden farklı izler bırakan bir süreç öncelikle bunu bil ve unutma ki sen kendi hikayeni yazacaksın!

  Nereden başlamalı?

  Elbetteki kendinden başlamalısın bu serüvene!

  Kağıdı kalemi al ve kocaman bir A4'ün başına geç,

  Kendini bir kefeye koyacaksın!

  KEFE de ne mi?

  Kuvvetli yönlerin neler,

  Endişelerin neler, önünde ne gibi Fırsatlar var peki ya ne gibi dışarda seni bekleyen Engeller?

  Sen ileride ne olacaksın?

  Neden bu bölümü seçtin, ne hayallerle buralara geldin, nerelere ulaşmayı hedefliyorsun?

  Kendinle baş başa kal veee doldurmaya başla!

  K

  Dil biliyorum            

  Notlarım iyi

  ……..  E

  Ailemi özleyeceğim

  Ya dersleri yapamazsam

  Dilimi geliştiremezsem

  Param yeter mi

  ……..

  F

  Bölümün ikili anlaşması var                                       

  Erasmus

  ……..

  E

  Vize almada sorun yaşarsam…

  Ders eşleştirmesi ne olacak…

  ……..

  Gibi gibi gibi … 

  Ne istediğini, yani kendini hangi alanda geliştirmek istediğini ve bunun için neler yapman gerektiğini listeledin… Önce bölümün nerelerle ikili anlaşması var inceledin, geldiğinde derslerin eşleşme sürecini bölüm danışmanın ve bölüm Erasmus koordinatörü ile tartıştın, gidenlere sordun soruşturdun bir fikir sahibi oldun. Baktın Erasmus kaçırılmaz bir fırsat ne duruyorsun değil mi! Başvuru şartları tüm okullarda aynı ortalama (GANO) %50 ve dil sınavı sonucunun %50'si ile iyi bir not aldın. Haydi bakalım iyisin sıralamaya giriyorsun. 

  Veeeee artık yolculuğa başlayabilirsin Dur aman dur ! En can alıcı ve yakıcı yanı olan işlemlerin pek çok kişiyi bu yoldan döndürmeye sebep olduğunu duymamış olamazsın. Sakin sakin korkacak bir şey yok ama hemen derin bir nefes al ve hazırlıklara başla; 

  - Mutlaka bir oryantasyon programı olacaktır okulunda ona katılmayı asla ama asla atlama sonra eee ama biz orada anlattık ama olmasın! Kalkıp da kendi başıma da hallederim cengaverliğine sakın kalkma aman! 

  - Vize başvurusu için öncelikle davet mektubunu al en kısa zamanda. 

  - Erasmus ofisi ve Bölüm Koordinatörünle öğrenim anlaşmanı hazırlamayı ve imzalamayı unutma.

  - Bölüm kurul kararı ile izinli sayılmayı sakın atlama! 

  - Erasmus ofisinden resmi yazılarını al sonra gidip de birkaç defa yok efendim evrak eksik vizeye yeniden başvur, yok efendim sigorta yaptırmayı unutmuşum olmasın!

  Para Para Para

  Tamam, herşey yolunda da ufak bir noktayı atlamayalım "Ne kadar paraya ihtiyacım olacak?"

  Öncelikle şunu sakın unutma ki bu bir destek programı tam bir burs programı değil!

  En büyük ayrıcalığı ise gideceğin okulun kayıt ücretinin senin için geçerli olmaması!

  Her ülkeye göre değişen, ortalama yaşam standartları doğrultusunda öngörülen bir bütçe var.

  Erasmus hibesini hemen alamayabilirsin, gitmeden önde ideal olan hesabına yatması. %80 bir anda yattığında aman aman zengin oldum, her ay yatacak böyle sanma! Dönüşte kalan %20 alacaksın o kadar!

  Bu arada para biriktirmişsen ve sana hibe çıkmadıysa "0" hibe ile gidip Erasmus ayrıcalıklarından yararlanabileceğini biliyor muydun?

  Sen yeter ki iste …. YOL AÇIK!

  Pekiiii …Yazılanlar işine yaradı mı ?

  Bir sonraki yazıda neden bahsetmemi istersin? Seçtiğin konuyu youm olarak aşağı bırak!

  - Erasmus eğitim detayları gittiğimde ne yapmalıyım, döndüğümde, peki ya sonrası?

  - Erasmus staj sürecinden ?

  - Gençlik değişimleri

  - Avrupa Gönüllü Hizmeti

  - Europass & Motivasyon mektubu yazma

  - ……..(önerin) 

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Zeynep Tuğçe Çiftçibaşı Güç tarafından yazılmıştır. 

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Beyza Kendirli zaman: Cumartesi, 04 Ocak 2020 23:22

  Çok faydalı bir yazı olmuş. İnternette böyle içeriklerle karşılaşmak çok güzel.

  Erasmus ile ilgili daha fazla içerik için abouterasmus.com'u da inceleyebilirsiniz

  abouterasmus.com

  0
  Çok faydalı bir yazı olmuş. İnternette böyle içeriklerle karşılaşmak çok güzel. Erasmus ile ilgili daha fazla içerik için abouterasmus.com'u da inceleyebilirsiniz:) [url=https://abouterasmus.com/]abouterasmus.com[/url]
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.