İlaç Sektöründe Kariyer Hedefleyenlere Öneriler

  İlaç Sektöründe Kariyer Hedefleyenlere Öneriler

  İlaç sektöründe çalışmak bir okul, bir alışveriş… Kariyerinize katkıda bulunarak yetkinliklerinizi artırmak için buraya!

  İlaç sektörünün biyoteknoloji ve biyoüstünler üzerinden gelişmeleri göz önününe alındığında geleceğin meslekleri; kök hücre araştırmacısı, genetik araştırma uzmanları olması muhtemeldir. Günümüzde insanların sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşama, kaliteli yaşamaya odaklanmaları beslenme ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik alanların daha fazla gelişeceği beklenmektedir.

  İlaç sektörünün nabzını tutun

  İlaç sektöründe kariyer yapmayı hedefleyen arkadaşlarıma sektördeki ve insan kaynakları ile ilgili gelişmeleri takip etmelerini öneririm. İlaç sektöründe çalıştığım dönemde aylık ilaç İK toplantılarına katılarak sektördeki gelişmeleri ve insan kaynağı ile ilgili gündemdeki konuları takip ederdim. Bu dönemde CPhI Fuar ve Konferansı henüz Türkiye'de organize edilmiyordu. CPhI Konferansı'nın da sektör gelişmelerini takip etmek için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

  İlaç sektöründe çalışmak için gereken yetkinlikler

  İlaç sektöründe çalışmak için klasik iletişim, problem çözme, analitik olma, büyük resmi görme, stratejik yönetim, yaratıcılık gibi becerilerinin yanında, fark yaratma, değişim yönetimine uygunluk, yüksek kişisel motivasyon, yüksek enerji, özgüven, kişisel performansını doğru şekilde yönetebilecek ve arttırabilecek, inisiyatif alacak, işe liderlik edip yönetebilecek olması çok önemlidir. Ayrıca her ne pozisyonda çalışırsa çalışsın, 6 ayı sahada geçirmek çok faydalıdır. Bunu eğitim programlarına ekleyen firmalar çok fayda görüyorlar, yönetici ekiplerinin doğru rotasyonlarla oluştuğunu düşünüyorum. İlaç sektöründe çalışmak bir okul, bir alışveriş… Öğrenebilmek için emek vermeniz lazım. Eğer doğru yerde doğru şekilde konumlandıysanız kariyerinize büyük katkıda bulunarak, harika deneyimler kazanıp yetkinliklerinizi arttırabileceğiniz bir sektör. Son olarak söylemek istediğim; medikal, biyoloji, kimya ve finans gibi spesifik bölümler dışında farklı bölümlerden mezun olanlar için de ilaç sektöründe kariyer olanakları var. 

  En önemlisi sebat etmek ve ne istediğinizi bilmek.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.