İş Görüşmen mi Var? Peki Hazır Mısın?

  İş Görüşmen mi Var? Peki Hazır Mısın?

  İşten ayrılalı uzun zaman oldu ve tekrar sahalara dönmeye karar verdin. Özgeçmişini oluşturup başvurular yapmaya başladın ve o hiç ummadığın anda insan kaynakları tarafından iş görüşmesine mi çağırıldın? 

  İşten ayrılalı uzun zaman oldu ve tekrar sahalara dönmeye karar verdin. Özgeçmişini oluşturup başvurular yapmaya başladın ve o hiç ummadığın anda insan kaynakları tarafından iş görüşmesine mi çağırıldın? Havada duyduğun panik zilleri mi acaba? Nasıl giyinmeli, neleri yanında götürmeli, firma nasıl ve sana ne gibi sorular soracaklar gibi telaşlar ardı ardına aklına gelmeye başladı değil mi? Mülakat öncesinde diğer adaylara göre avantajlı olmanı sağlayacak 5 temel ipucuyla iş görüşmesi hazırlıklarına hemen başla.

  1. Odaklan

  Yıllardır iş hayatına tekrar dönebilmek için bekliyordun. İşte o an... Ruhunda genlerinde saklanan kurumsallık hücrelerini uyandır ve onları seneler sonrada olsa geriye çağır. Odaklan ve bu an için hazırlan. İnsan kaynaklarıyla telefon görüşmenden, kıyafetine, firmadan içeriye girip, görüşme esnasında olacakları hatırla. Unutma sen tecrübelisin, avantajını kullanmayı bil.

  2. Firmayı ve başvurduğun pozisyonu araştır

  İş görüşmesinde firmayı tanıdığın ve pozisyonla ilgili bilgi sahibi olduğuna dair örnekler kullanman işi ne kadar çok istediğini karşı tarafa aktaracaktır. Öyleyse firmayla ilgili web sayfası, sosyal medya hesaplarını inceleyerek ön araştırma yapabilirsin. Ticaret odalarından firmanın geçmişi ve ekonomik yapısı hakkında bilgi edinebilirsin.

  3. Kendini tanı

  Kendini tanıyan kişi profesyonel niteliklerini ve kişilik özelliklerini daha rahat mülakatı yapan kişiye aktararak ilgili iş pozisyonuna daha fazla değer katabileceğini ifade edebilecektir.

  Bunun için kendine soracağın bazı sorularla yeteneklerini araştırabilirsin;

  Uzun bir aradan sonra tekrar dönüş yapmak istediğin profesyonel hayattaki amaçların nedir? 

  İş başvurusu yapmış olduğun pozisyonda aranılan özellikler sende var mı?

  Profesyonel niteliklerin ve bunlardan firmaya yararı olabilecekleri hangileri?

  Başvuru yaptığın pozisyona uygun tecrüben var mı? 

  Profesyonel tecrübelerinden apayrı bir pozisyona başvuru yapıyorsan istediğin bu yeni alan için ne gibi özelliklerini geliştirdiğini ve kendine kattığını bul.

  İşten ayrı olduğun dönem boyunca hayatın sana getirdikleriyle zayıf ve güçlü yönlerin değişmiş olabilir. Bu yönlerini işle ilgili birer avantaj olarak nasıl anlatabilirsin?

  4. Mülakat için mutlaka ön hazırlık listesi oluşturmalısın

  Mülakat bilgileri çok önemlidir. Firma ve görüşme yapacağın kişi ismini, doğru not etmiş olduğunu kontrol et. İşini şansa bırakma ve mutlaka telefon geldiğinde verilen bilgiyi teyit amaçlı tekrar etmek istediğini belirterek doğrulat.

  Firmanın tam adresini ve varsa detaylı tarifini almalısın. Hatta yer olarak bilmediğin bir bölgedeyse mülakattan birkaç gün öncesinde adrese giderek nasıl ulaşacağını öğrenmelisin.

  Firma ve başvurduğun pozisyon hakkında notlar hazırla. 

  Firma ve ilgili iş pozisyonu hakkında sormak istediğin soruların listesi olmalı

  *Özgeçmişinin birkaç kopyası

  *Referans mektuplarının birkaç kopyası 

  *Varsa portfolyon veya çalışma örneklerin

  *Kıyafet ve çantanı önceden hazır etmelisin.

  *Kartvizitin yanında hazır olsun.

  5. Mülakat günü geldiğinde hazırlıklı olman gereken noktalar

  Fiziksel olarak hazırlıklarını tamamla

  Kıyafetlerini ve çantanı bir gün önceden hazırla. Firmayı araştırdığına göre nasıl giyinmen gerektiğini biliyorsun. Ne yaparsan yap, kıyafetlerin eski olmasın, üstünde emanet gibi durmasın ve asla abartıya kaçma. Çantana ön hazırlık listene göre alman gerekenleri yerleştir. Bunlara ek olarak not defteri ve kalem ile acil durumlar için küçük bir makyaj çantası can kurtarıcı olacaktır.

  Erken yat ve sabah dinç kalk.

  Firmada mülakat saatinden en geç 15 dakika önce bulunmalısın. Neden mi? Toplantıya zamanında yetişmen işe verdiğin önemi gösterir. Bu senin için ayrıca bir avantaj, çünkü erken gitmek sayesinde, firmayı, çalışanları, ofis ortamını ve senden önce çağırılan adayları analiz etme şansın olacaktır.

  Psikolojik olarak hazırlıklarını tamamla

  Uykunu iyi almış olarak uyan.

  Kendine ve firmada yapacağın görüşmeye odaklan.

  O gün başına ne gelirse gelsin olumlu bir tutum sergileyeceğini kendine hatırlat. Bunun için hazırlıklı ol. Çünkü ne kadar çok pozitif davranış gösterirsen firma çalışanlarının aklında o kadar iyi yer edineceksin.

  Herşeyinle iş görüşmesi için hazırsın. Artık kendini gösterme zamanı olduğunu unutma, unutturma!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Onlar YenidenBiz’in adaylarından, destekçilerinden. Sizler için anlattılar çünkü biliyorlar ki sizler de kariyerinize devam etmekle ilgili benzer şeyler hissediyor, deneyimliyor ve bir çıkış noktası arıyorsunuz. Hikâyelerini sizlere umut ve yol gösterici olabilmek için paylaştılar.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.