Kendini Gerçekleştirmek

  Kendini Gerçekleştirmek
  Hayatımızdaki , kendi içimizdeki hız ve değişim bize en çok şunu sorgulatıyor. Aslında ben nerdeyim , olmak istediğim yer neresi ve oraya ulaşabilecek miyim? Haydi birlikte bakalım!
  Olmak istediğin yer neresi ve sen neredesin? Öyle bir dönemdeyiz ki hem değişimin içinde onun yarattığı belirsizliklerle savruluyor hem de değişimin güzelliğinden ilham alıyoruz. Hayatımızdaki , kendi içimizdeki hız ve değişim ise bize en çok şunu sorgulatıyor. Aslında ben nerdeyim , olmak istediğim yer neresi ve oraya ulaşabilecek miyim?
  Hayatımızda daima planlar, hayaller, istekler, bitmek bilmeyen listeler üzerine düşünür, üretir ve sonra onları gerçekleştirmeye çalışırız ya da gerçekleştirmeye çalışırken içinde kaybolur ve gerçekleştiremediğimiz her bir madde için kendimizi kötü hissederiz. Peki neden? Aslında planlar yapmak , başarmak istediğin noktaları iyi tanımlayabilmek , hayatımızdaki en güzel motivasyonları oluştururken yaptığımız ufak bir doz aşımı bizi en aşağı sürükleyebilir. Çünkü aslında listemizde olan, elde edemediğimiz ve kaçırdığımızı düşündüğümüz her fırsat bizi bir hayli yıpratıyor , hatta nice fırsatlar için kendimize engel olmamıza neden oluyor. Ama belki de kaçırdığımızı düşündüklerimiz daha güzelleri için en ideal kaynaktır. Yani etrafımızla, kendimizle büyük mücadeleler veriyor ve bazen kırılmış gibi hissediyor olabiliriz ama aslında bu his bizi çok daha öteye götürüyor- kendini fark etmenin güzelliğine. Peki bu noktada, kendini anlamlandırıp gerçekleştirmek için ne yapmalı?

  Kendine fark etmeden koyduğun sınırları aş- Bazen biz anlamadan bizi en içten engelleyen birisi vardır , olumsuzlukları içimize dolduran birisi. Dolayısıyla bunu keşfedip yok et , onun sana güzel sözler söylemesine ve cesaret için ortam yaratmasına izin ver.

  Kendi ilhamın ol- Aslında hepimizin beklediği bir şey var. Bunu herkes farklı tanımlasa da, istediklerimizi yapmak için, daha mutlu olmak için, daha çok üretmek için yani içinde ''daha '' kelimesini barındıran her şey için beklediğimiz bir kıvılcım diyebiliriz. Ancak bilmemiz gereken şey beklemenin onu bize bir türlü getirmeyeceği yani gereken ''keşfetmeye odaklanmak'' aslında. Çünkü ''gelecek'' başlığı altında yaptığımız her şey aslında farkında olmadan geliyor. Dolayısıyla en güzeli bunu potansiyelini en üstte çıkarıp kendi heyecanlarınla keşfetmek.

  Dinle- Dijitalleşen dünyada en dijital yanına rağmen alışkanlıklarının verdiği huzura izin ver. Bu ne demek? Teknolojiyi sev ve onun hayatını rahatlatmasına izin ver çünkü takip ettiğin ve ulaşılabilirliğin olduğu birçok şey sana inanılmaz katkı sağlıyor. Ama yine de her zaman yaptığın kendine ait alışkanlıkların huzuruna bazen izin vermek gerek. Kendini duyabilmek için dışardan gelen çağrılara da bir süre kendini kapat ve dinle- sen ne diyorsun?

  Not al- Yanında küçük bir defter bulundur ya da ben dijital not da seviyorum dersen ''Evernote '' kullan  ve aklına gelen ufak şeyleri ona not et , bu sayede dönüp baktığında aklını sürekli kurcalayan ya da seni heyecanlandıran şeyler nelermiş görüp farkına varma fırsatın olur. Böylece aslında nelere gerçekte odaklanman gerektiği ya da neleri göz ardı ettiğini görebilme şansın olur.

  Merak et- ''O neymiş , bilmediğim ne varmış ?'' diye sürekli heyecan duy. Bunu sende olmayan ya da eksiklik olarak görüp sürekli bir şeyler kaçırıyorum diye değil de aksine seni öğrenmenin huzuruyla tatmin edecek bir yol olarak değerlendir.

  An'ların tadına var- Mutluluğu bir mekana ya da zamana bağlamak yerine , birine sadece günaydın demek , ya da birilerine sadece sana kattıkları ve anına ortak oldukları için teşekkür etmek seni inanılmaz derecede besleyecek bir his ya da sevdiğin yemeği yerken oluşan yüz ifadenle sevdiğin müziğin seni mutlu hissettirmesi de öyle! Çünkü maddesel değil de içsel seni dinlersen, harika hissettiren daha çok anı kucaklar ve çok daha rahat duyabilirsin sesini.

  Tutkunu bul- Yaşam rutinine katabileceğin ama seni zamandan bağımsız kılan bir şeyler yap. Bu her gün sevdiğin bir sporu yapmak , fotoğraf çekmek olabilirken yamaç paraşütü ya da dağcılık gibi bir alan da olabilir yeter ki hayatına dahil et. Yani hayatında düzenine ait ama sıradanlaştırmadığın bir şey olsun. Kendine sevdiğin bir şekilde zaman ayırmak geri kalan zamanlarını da sevmene destek olacaktır. Yeni şeyleri heyecanla kucakla!

  Deneyim kazan- Hiç bilmediğin bir alanda, hiç bilmediğin bir şekilde deneyim kazan. Çünkü uzak gibi düşündüğün her şey aslında senin içinde en derinde olan bir şeyi besleyebilir. Sen kendini beslersen ''kendini gerçekleştirmek'' için en önemli değerlerden biri olan yaratıcılık ortaya çıkacaktır.
   

  Detaylandır- Çaba sadece elde etmek istediklerin için değil zaten var olan ama fark edemediklerimiz için de gereklidir. O yüzden ne istiyorsan, sürekli görebileceğin bir yerde sana kendini hatırlatsın ve sen de onu sürekli detaylandır. Eğer isteğini detaylandırırsan onu ne derecede istediğin ortaya çıkar ve gösterdiğin çaba tam da istediğin boyutta olur.
   

  Ama en önemlisi en değerline gerçekten değer ver- En yakın arkadaşına, dostuna yani aslında kendine değer ver çünkü o eşsiz olduğunu hissederse kendini daha çok göstermek isteyecektir. Zamanla ve yaşadıklarınla geçirdiğin dönüşümünde, kendine fırsat yaratır ve onun en iyi arkadaşı olursan, o da gökkuşağı gibi tüm renklerini sergileyip senin için en etkili olanların hayatında daha çok ışıldamasını sağlar.

   Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Cansu Öztürk tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.