30 Yaş Altı 30 Sosyal Girişim

  30 Yaş Altı 30 Sosyal Girişim

   Sevgili BinYaprak okurları, bu yazıyı sizler için "30 Under 30 2016: Social Entrepreneurs" adlı yazıdan uyarladım. Orijinaline bu linkten ulaşabilirsiniz.

  Christopher Gray, 24

  Kurucu Ortağı, Scholly

  Christopher Gray Alabama da lise öğrencisiyken yedi ay boyunca haftanın 12 saatini üniversite için burs bulmak ve başvuru yapmak için harcadı. Bazen de bunu telefonunu kullanarak yaptı. Drexel üniversitesinde birinci sınıf öğrencisiyken bütün öğrenim ücretini ve akla gelebilecek bütün lisans giderlerini karşılayacak kadar burs topladı. Gray, bunun büyük bir başarı olduğunu kabul etti fakat üniversiteye gidebilmek için tek şansının burs bulmaktan geçtiğini, eğer bulamasaydı hiç gidemeyeceğini de belirtti. Hızla ilerleyen bir kaç yıldan sonra, Philadelphia'da olan devlet okullarında, kendisi gibi düşük gelirli öğrenciler için gönüllülük yaptı ve üniversite için burs bulmalarına yardımcı oldu. Bütün öğrencilerle birebir ilgilenemeyeceğini anlaması çok uzun sürmedi. 2015 yılının başında kurucu ortaklar olan Nick Pirollo, 26 ve Bryson Alef, 24 ile Scholly'i kurdu. Sekiz parametreli bir algoritma kullanarak uygun öğrencileri ve ön elemeli bursları, telefon uygulamaları ve web platformları aracılığı ile eşleştirdiler. Lansmandan beri, 600.000'den fazla öğrenci katıldı ve 20 milyon dolarlık burs verildi. Şu an için Scholly, öğrencileri yalnızca özel olarak finanse edilen burslarla eşleştiriyor ve bir sonraki hedefinin ise öğrencileri devlet üniversitesi burslarıyla birleştirmek olduğunu belirtiyorlar.

  Gavin Armstorng, 28

  Kurucu, Lucky Iron Fish 

  2012-2016 yılları arasında Guelph Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Gavin Armstrong, tezini basit bir sağlık yeniliğini kullanarak dünyada demir eksikliğini hafifletmeye çalışan bir sosyal girişim olan Lucky Iron Fish üzerine yapmış ve hala Iron Fish'in kurucusu ve başkanı olarak görev yapıyor. Yaklaşık 2,5 milyar insanın (dünya nüfusunun 1/3 ü) demir eksikliği anemisi var ve bu hastalık ölümle sonuçlanabiliyor. Biyolojik olarak kullanılabilen demir olan, balık şeklindeki Lucky Iron Fish kullanıcıların yemek pişirirken yemeklerine yada içme sularına katabilecekleri bir üründür. Ailelerin günlük önerilen demir alımının %75'ini sağlıyor ve 5 yıla kadar tekrar kullanılabiliyor. 

  Mohammed Ashour, 28 - Shobhita Soor,26

  Kurucu Ortağı ve Chief Impact Officer, Aspire 

  Gana ve Amerika Birleşik Devletleri olarak şu an iki farklı bölgede aktiftir. Aspire, popüler geleneksel yemek(böcek) olan kırmızı Palmiye böceklerini mikro çiftlikler aracılığıyla Gana'daki insanlara iş ve besin maddesi olarak getiriyor. Kırsal da yaşayan insanlara 4 hafta içinde yerel böceklerin nasıl yetiştirildikleri öğretiliyor. Yetiştirilen böcekler satılmak için ya da besin maddesi olarak üreticilerin kendi aileleri tarafından kullanılıyor. Aspire Amerika'da ise gıda maddesi olarak kullanılan böcekleri ticari bir ölçekte yetiştiriyor ve batı dünyasının böcek tüketimini normalleştirmek için aktif bir şekilde çalışıyor. 

  Paul Duan, 25 - Eric Liu, 26

  Kurucu Ortakları, Bayes Impact

  Eric Lui (solda) ve Paul Duan, veriler aracılığıyla dünyanın en büyük sorunlarından bazılarını çözmeyi amaçlayan Bayes Impact'ı yarattılar. Teknolojik bir sivil toplum kuruluşu olan Bayes Impact' ın misyonu ise geleceğin sosyal hizmetlerini oluşturmaktır. Dünya genelinde yetersiz hizmet alan milyonlarca insana yardım etmek için yazılım ve veri biliminden yararlanıyorlar. Bir STK olarak en büyük inançlarından biri ise günümüzün yeni teknolojilerinin kar sağlamaktan daha fazlasını yapabilecek olmalarıdır. 21 milyon gazinin istihdam olanaklarını ve meslek eğitimlerini geliştirmek için ABD Savaş Öncesi Departmanları ile birlikte çalışıyorlardı. Bir sonraki hedeflerini ise Fransa'nın işsizlik ajansının iyileştirilmesi olarak belirtiyorlar. 

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Ödül Akyol tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.