9 Maddede Sadece Çalışan Kadınların Bildiği Gerçekler

  9-Maddede-Sadece-alan-Kadnlarn-Bildii-Gerekler-cover

  Sadece çalışan kadınların bildiği gerçekler nelerdir? Sheryl Sandberg'in "Sınırlarını Zorla" kitabından senin için derlediğimiz sadece çalışan kadınların bildiği gerçeklere göz atmaya ne dersin?

  1. Belli bir görevi yapabilmek için sadece gerekli yeteneklere sahip olanlardan çok "yapabilirim" bakış açısına sahip insanlar daha başarılı olur.

  2. Daha uyumlu olmak ve soru sorulduğunda elini kaldır öyle cevap ver gibi davranışlar okulda takdir görse de iş yerinde çok da işe yaramıyor.

  3. Çalışan kadınlar ekonomik güvenliğe daha istikrarlı evliliklere, daha sağlıklı bir vücuda ve genel olarak daha tatmin edici bir hayata sahiptir.

  4. Bir erkekten başarılarını anlatmasını isteyin, size ne kadar yetenekli olduğunu anlatacaktır. Aynı soruyu bir kadına sorduğumuzda başarısını dışsal faktörlere dayandırır.

  5. Çalışan kadınlar iş hayatında olgunlaşmak ve kendine meydan okumak için kendi yeteneklerine inanmak durumundadırlar.

  6. Başarılı ve sevilebilir olma erkekler açısından doğru orantılı olsa da kadınlar açısından ters orantıya sahiptir. Fakat başarıyı sahiplenmek, daha fazla başarı elde edebilmek için çok önemlidir.

  7. Bir erkek çalışma arkadaşına yardım ettiğinde, yardımı alan kendisini karşısındakine karşı borçlu hisseder. Ama bir kadın çalışma arkadaşına yardım ettiğinde bu borçlu kalma hissi daha azdır.

  8. İş yerinde risk alma korkusu ve yeni bir iş için doğru yeteneklerinin olduğundan şüphe etme duygusu kadınları zorlayıcı görevlere talip olmaktan alıkoyar.

  9. Çalışan kadınların birçoğu, hak ettiklerini düşündükleri hallerde bile iyi iş performansını doğal olarak iyi bir ödüle layık görülmesini beklediklerinden terfi için üstelerine başvurmaktan çekinir.

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Berfin Kahriman tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.