Aslıhan Yılmaz'la Birlikte Yurt Dışında Yüksek Lisans Hakkında Röportaj

  Aslıhan

  Aslıhan Yılmaz'la birlikte İrlanda'da yüksek lisans hakkında ilham verici bir röportaj gerçekleştirdik. Herkese keyifli okumalar dileriz. 

  1) Aslıhan Hanım merhaba, öncelikle vakit ayırdığınız ve bizimle deneyimlerinizi paylaşacağınız için çok teşekkür ederiz. Sizi tanıyabilir miyiz, şu an hangi işle meşgulsünüz ve nerede yaşıyorsunuz?

  Merhaba, ben Aslıhan Yılmaz. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde ayrıca Marketing 2. ana dal olarak okumuştum. 2 yıla yakın CampusWIN'de kampüs temsilciliği yaptım. 2 yıl CampusWIN temsilciliğimde BinYaprak'ta ve WIB kulübünde görevler aldım. Bu 2 yıl benim için çok üretken yıllar oldu. Aslında TurkishWIN sayesinde yolumu belirledim, TurkishWIN'de sosyal medya alanında görevler aldım. Şu an da bir yılı aşkın bir süredir bir Finansal Teknolojiler girişiminin Sosyal Medya Pazarlama alanında çalışıyorum. Dublin'de yaşıyorum, aynı zamanda burada Dublin Business School'da dijital pazarlama üzerine yüksek lisansımı yapıyorum.

  2) Sizi yurt dışında eğitim almaya teşvik eden etmenler nelerdir?

  Aslında beni yurt dışında eğitim almaya teşvik eden en büyük etmen burada iş bulmuş olmamdı. Dublin'e ilk olarak İngilizcemi geliştirmek için 2018 yılında dil okulu için gelmiştim. İlk gelişimde burada staj bulmak gibi bir düşüncem yoktu. Fakat burada tanıştığım arkadaşlarımın ısrarı ve teşvikiyle bir sonraki sene için staj aramaya başladım. Finansal teknolojiler üzerine ilgi duyuyordum ve o alanda başvurularda bulundum. Bir firma tarafından seçildim ve o firmada geçen yaz Dublin'de stajımı yaptım. Sonrasında da benimle çalışmaya devam etmek istediler. O sırada da okulum devam ediyordu ama bir sene beni beklediler. İşletme alanında lisansımı okuyordum ve o sırada marketing alanında major yapıyordum, bu alana yöneleceğimi biliyordum fakat pandemi nedeniyle benim için bu süreç hızlanmış oldu. Aklımda bu alanda yüksek lisans yapmak vardı ve buradaki işimi de kaybetmek istemedim, sonuçta beni bir sene boyunca beklemişlerdi. Öylelikle buraya geldim. Şu an ertelememiş olmamın iyi olduğunu düşünüyorum çünkü gelişimimde oldukça hızlı oluyor.

  3) Yurt dışında aldığınız eğitim süresinde karşılaştığınız zorluklar nedir?

  Türkiye'den başka bir ülkeye gitmek çok zor oluyor, ben çok çabaladım. Staj ve iş bulmak çok zor oluyor. Ben staj yaptıktan sonra iş yerimin beni bir sene bekleyeceğini hiç beklemiyordum. Çalışmıyor olsaydım burada çok zorlanırdım. Yaşam, koşullar nedeniyle de burada çok zorlandım. 3 yıl neredeyse tatil yapmadım çünkü bir yandan mezun olmaya çalışıyordum, bir yandan marketing alanında major yapıyordum. Pandemi sürecinde de evden çalışırken şirketle ilişki kurmakta oldukça zor oluyordu çünkü arada neredeyse 3 saatlik bir saat farkı vardı. 

  4) Sizin gibi yurt dışında aynı anda hem çalışıp hem okumak isteyen kız kardeşlerimiz şu an pandemi dönemimde bunun için zorlanırlar mı ve bu konuda ekstra neler söylemek istersiniz?

  Ben ilk başta dil okulu ile gelmeyi düşünmüştüm. Dil okuluna geldiğimde yarı zamanlı iş bulmayı düşünmüştüm. Fakat İrlanda'da sürekli kapanmalar oluyor ve servis sektöründe normalde çok fazla iş olmasına rağmen pandemi dönemimde bu sektörde iş bulmak çok zor. Ayrıca yüksek lisans eğitimine geldikten sonra bir türlü iş bulacağını düşünen arkadaşlarım vardı, onlarda hala bulamadılar. Benim fikrim, daha önceden planlıyorsanız yani 2 yıl önceden planlıyorsanız, bence şimdiden staj veya direk iş araştırmanızı öneririm. Hatta şu an online olduğu için iş veya stajda bulabilirsiniz. Ben 6 ay staj yapmıştım sonrasında da çalışmaya başlamıştım. Türkiye'de iş bulup sonrasında gelmek bence daha mantıklı olur. Ayrıca çalışırken de cep harçlığınız çıkmış olur. Ayrıca burada okuyorsanız haftalık 20 saat çalışabiliyorsunuz. O yüzden biraz sıkıntılı bir dönem olabilir.

  5) Yüksek lisans süresince maddi durumunuzu sağlarken yaşadığınız zorluklar oldu mu?

  Evet şu an hala o zorluğu yaşıyorum. Mesela buraya geliyorsunuz ama işler gerçekten çok yavaş ilerliyor. Vergi numaramı almak için birçok prosedürü halletmem gerekti ve bu benim 4 ayımı aldı. Vergi numarası olmadan maaşınızı aldığınızda yarısı vergiye gidiyor mesela. O yüzden ben bir 4 ay maaşım konusunda sıkıntı yaşadım ama şu an hallettim neyse ki. Buraya gelmeden 1 yıl öncesinde bu işlemlere başlamak geleceklere çok yardımcı olacaktır.

  6) Yurt dışında master programına başvurduğunuzda nasıl bir eleme süreci oluyor? 

  Öncelikle IELTS sınavına girmiş olmanız ve belli bir puan almış olmanız gerekiyor. Bu sene pandemi nedeniyle benim girdiğim okulda IELTS yerine başka bir sınav istediler. Diğer seneler böyle bir değişiklik olur mu bilmiyorum. İkinci olarak motivasyon yazınızın olması gerekiyor. Kendinizi ne kadar iyi tanıtırsanız, neler yapmak istediğinizi anlatırsanız iyi okullar tarafından seçilmeniz o kadar artıyor. Bazı departmanlar ve okullarda mülakata çağırabiliyorlar. Benim okulumda istenememişti. Ayrıca bazı okullarda o alanda önceden deneyiminiz olmasını ve terminoloji olarak bilginizin olmasını istiyorlar. Örneğin, pazarlama okumak istiyorsanız, o bölümle ilgili kendinize yetkinlikler katmaya başlayabilirsiniz.

  7) Son olarak sormak istediğim soru ise yurt dışında eğitim almak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

  Yurt dışında master yapmak istiyorsanız kesinlikle uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı bu dönem de Türkiye'den staj bulup çalışmaya başlayın. Zaten o alanda ilgiliyseniz ve bilgiliyseniz sizinle çalışmaya devam etmek istiyorlar. Kendi sevdiğiniz bir işi yaptığınızda zaten staj ve iş bulma konusunda sıkıntı çekmiyorsunuz.

  Yurt dışında yüksek lisans hakkındaki deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Herkes için faydalı ve güzel bir röportaj gerçekleştirmiş olduğumuzu düşünüyorum. Gerçekten bilgilendirici bir sohbet oldu.

  Benim davet ettiğiniz ve ağırladığınız için çok teşekkür ederim. Sorularınız için her zaman bana ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmak isterim.


  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Zehra İnci tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Biz TurkishWIN liderlik programı CampusWIN Academy'de senin için yazılar yazan kız kardeşleriniz. İşte fırsat eşitliğini sağlamak için yetkinin ötesinde liderlik edip, fark yaratmak ve kendimizi geliştirmek için birlikteyiz. Her Mart ayında aramıza yeni kız kardeşlerimiz katılıyor. Bekleriz🙂

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.