Basın Bülteni

  Basın Bülteni

  Milyon Kadına Mentor hareketi şimdi de genç kızlarımızın hayatına dokunmak için harekete geçti! 

  Milyon Kadına Mentor Programı

  Tüm Genç Kızları ve Liseleri Programa Eklendi


  Milyon Kadına Mentor Programı, 15-25 yaş arasındaki genç kızlar ile sektör liderlerini dijital platformda bir araya getiren ve genç kızların kariyer hedeflerini destekleyen bir mentorluk hareketidir. 2021 yılında STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında kariyer hedefleri olan genç kızları desteklemek üzere hayata geçirilen Milyon Kadına Mentor Programı'na 2023'te, alan farkı gözetmeksizin, okuyan ya da yeni mezun tüm genç kızlar ve liseler de eklendi.

  Milyon Kadına Mentor Programı'nın ana paydaşları; ABD Ticaret Odası'nın ABD-Türkiye İş Konseyi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB ), TurkishWIN ve STEM Connector, 21 Mart tarihinde çevrimiçi bir toplantıda programın ikinci yaşını kutladı. Toplantıda programın yaygınlaşma müjdesi de verildi.

  Milyon Kadına Mentor Programı'nın paydaşlarından Türkiye Bilişim Derneği ile Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile Milyon Kadına Mentor Lise Programı hayata geçirildi. Program kapsamında; Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda eğitim gören 15-18 yaş arası kız öğrencilerle STEM alanlarında deneyim ve uzmanlık sahibi liderlerin bir araya getirilerek; öğrencilerin STEM alanında kariyer yolları ve imkânlar ile ilgili bilgi sahibi olması, pozitif tutum geliştirmeleri ve öğrenci ile velilerin bilgilendirilmeleri amaçlanıyor.

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı 2022 yılı pilot çalışması anket sonuçlarına göre, programın 15-18 yaşlarındaki kız çocuklarına yaygınlaştırılmasının önemli sonuçlar vermesi bekleniyor. 9 lise, 14 kurum ve 50 görüşmeden oluşan pilot lise programına katılan öğrencilerin anonim anket sonuçları çok çarpıcı. Programa katılım öncesi, "STEM kariyerlerini sürdürmek için yeterli bilgiye sahibim" diyen öğrencilerin yüzdesi %24 iken, program sonrası bu algı %70 seviyelerine yükseldi.

  Milyon Kadına Mentor Programı liselerin yanı sıra alan farkı gözetmeksizin, okuyan ya da yeni mezun tüm genç kızları da kapsayacak. STEM alanlarında kariyer hedefi olmak artık menti olmak için bir kriter değil. Milyon Kadına Mentor Programı kapsamında, kariyer yolculuğunda mentor arayan 15-25 yaşlarındaki tüm genç kızlara destek olma hedefiyle çalışmalar devam ediyor. Mentor olmak için de minimum beş yıl STEM deneyimi gerekliliği, minimum beş yıl iş deneyimi olarak güncellendi.

  Milyon Kadına Mentor Program, sadece iki yılda 153 kurum 900 mentor ve platformdaki 2.071 menti ile olağanüstü bir ilerleme kaydetti. STEM kariyerlerinde genç kızları ve kadınları destekleyen tüm paydaşlar ekosistemde bir araya getirildi.

  Milyon Kadına Mentor Programı ikinci yıl toplantısında konuşan STEM Connector CEO'su Dr. Jo Webber, Milyon Kadına Mentor ağını genişletmek ve Türkiye'deki genç kadınları eğitim ve kariyer arayışlarında desteklemek için bu örnek kuruluşlarla ortaklık yapmaktan heyecan duyduklarını belirtti. Dr. Jo Webber "Mentorluk, genç kadınları eğitim ve kariyer hedeflerini takip etmeye, sürdürmeye ve gelişmeye motive eden, yaşamı değiştiren bir deneyim olabilir. Çoğu kuruluşun yetenek hatlarını doldurma konusunda son derece zorlandığı bir zamanda, Milyon Kadına Mentor Türkiye ve Million Women Mentors (WW) gibi girişimler iş gücü gelişimi için en önemli öncelik olmalıdır" diye konuştu.

  ABD Ticaret Odası ABD-Türkiye İş Konseyi Ortadoğu ve Türkiye İlişkileri Departmanı Direktörü Jennifer Miel ise ''MWM Türkiye mentor programı; Türkiye'nin yetenekli kadınlarını STEM alanında ve kariyer hayatlarında başarılı olmaları için eğiterek, Türkiye'de cinsiyet eşitsizliğinin kapanmasına ve buna bağlı olarak yabancı yatırım için bir cazibe merkezi haline gelmesine yardımcı olacaktır " dedi.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu "Türkiye'nin 81 ilinden 7000 üyesiyle dünyanın en büyük kadın girişimci ağlarından biri olan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, kadınların toplumun her alanında daha fazla rol alması ve girişimci olmaları için teşvik edilmesinin önemini ortaya koyuyor. Kurulumuz, kariyer yolculuğunda mentor arayan tüm genç kızlara destek olabilmek adına, kadın mentor ağlarına ulaşmada önemli katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

  TurkishWIN kurucusu Melek Pulatkonak, "Milyon Kadına Mentor programı artık kariyer yolculuğunda mentor desteği arayan her genç kızımızın yanında olacak. Büyüyen kurucu destekçi ailemiz ve paydaşlarımızın desteğine güveniyoruz" dedi.

  Senenin değerlendirmesini yapan program kurucu destekçiler deneyimlerini, programa yeni katılan kurucu destekçiler ise heyecan ve hedeflerini paylaştı.

  Program, mentorların, mentilerin, kurucu destekçilerin, kurumların ekosistem paydaşlarının katılımıyla büyüyerek genişlerken, kurumlar "Aramıza katılın" çağrısı yapıldı. Mentorlar ancak kurum katılımıyla programa dahil olabiliyor.

  Milyon Kadına Mentor Programı, kurucu destekçileri; Azelis Türkiye, Beba Vakfı, Logo Yazılım, PepsiCo Türkiye, Petrol Ofisi ve Teknoloji Sponsoru Turkcell tarafından destekleniyor.

  Programın genişlemesi için ayrıca: Akbank, Borusan, Getir, DFDS, EnerjiSA ve Unilever de destek veriyor. Yeni kurucu destekçilerin, programın erişimini derinleştirmek ve etkisini artırmak için stratejik iş birliklerini ve bilgi birikimini programa katması bekleniyor.

  Daha fazla bilgi için program websitesini ziyaret edebilirsiniz:

  https://binyaprak.com/milyonkadinamentor/

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.