Bu Bayram Kendine Koşman için 4 Mini Öneri

  Bu Bayram Kendine Koşman için 4 Mini Öneri

  Bu tatilde istediğin şeylere başlayarak yeni başlangıçlara koşabilir, tatili fırsata çevirebilirsin. Yeter ki kendine inan, aradığın motivasyon gelecek!

  Bazen yeni bir şeylere başlayabilmek için kendimizde gereken motivasyonu bulamadığımız için bahaneler üretiriz. Bu bahaneler bizim ayak bağlarımız olur. Sigarayı bırakmak, diyete başlamak, spora başlamak, kitap okumaya başlamak, yeni bir hobi edinmeye başlamak gibi nice isteklerimiz kadar birçok bahanelerimiz de vardır. 

  Aristo'nun da dediği gibi "Biz, tekrar tekrar yaptığımız şeyleriz. Demek ki mükemmellik bir eylem değil, alışkanlıktır." Bayram tatilinde atacağın küçük adımlarla hayatında yeni alışkanlıklar edinebilir, değiştirmek istediğin alışkanlıklarını bırakabilirsin. Sana yardımcı olmak için altta dört öneri paylaşacağım. Şimdiden şeker tadında güzel bayramlar ve güzel başlangıçlar dilerim.

  1) Mutluluk veren cümlelerin olsun

  Güne seni motive edecek şeyler okuyarak ya da dinleyerek başla. Pozitif düşün, pozitif olsun. Sahip olduğun hayatı sevmeye çalış. Hayattan zevk al. Biliyorsun ki tatil bitince işin tekrar başlayacak ama şu anda bunu düşünerek tatilin tadını bozma. Günde 5 dakikadan başlayan farkındalık egzersizleri ile ana odaklanıp daha pozitif düşünmeye başlayabilirsin. Benim önerim ilk ve tek Türkçe uygulama olan Meditasyon.

  2) Plan yap

  Bu tatilde kendini tanı ve hayattan neler istediğini not al. Bu sadece "dinlenmek", "hiçbir şey yapmamak" bile olabilir. Kendini odaklamak için plan yapmak, istediklerini not almak ve kendine hatırlatmak önemli. İstediğin her neyse, belirli bir planın olsun ki tatilin verimli geçsin. Belirlediğin isteklerinde önceliklerini not al. Önceliklerini, olumlu ve olumsuzlukları karşılaştırarak sıralamaya özen göster. Örneğin gelecek aylarda spora başlamak senin için öncelikli ise bunun için gerekli spor salonu ve fiyatları ya da internetten egzersiz programlarını ve zamanlarını araştırarak plana başlayabilirsin. 

  Daha keyifli ve düzenli bir şekilde not almak istersen düşünce şeklini, plan yapmanı ve yaratıcılığını geliştirecek bir fikir haritalama yazılımı olan iMindMap uygulamasını önerebilirim.

  3) Her gün yeni bir şey

  Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için yarım saatini ayır. İlgi duyduğun alanda araştırmalar yap. Her gün birisine yeni bir şey öğret. Bildiğin bir şeyi başkasına öğretmek seni motive edecektir. Kendimden örnek verecek olursam; benim için her gün yeni bir bilginin kaynağı TEDx konuşmaları, her gün yeni bir motivasyon kaynağı BinYaprak videoları, her gün yeni bir sayfanın kaynağı Amazon Audio Book.

  4) Yeni beceri, yeni sen

  Ne zamandır öğrenmek istediğin bir beceri için doğru zaman bugün olabilir. Bunun için motive ol, zaten başlamak için gerekli zamanın var. Mesela hiç balık tuttun mu? Bayramda ailenin yanına gitmişken, kardeşine ya da babana bu teklifle gitsen nasıl tepki verirdi? Bir dene bence! Yeni becerine ya da hobine sevdiklerini dahil etmek motivasyonunu yükseltir. Ama balık tutacaksanız, hemen geri denize bırakma sözü istiyorum.

  Belki de yeni arkadaşlıklara adım atabilirsin. Ailenin yanına, eski mahallene dönmüşken Instagram'ı bırakıp biraz çevrene baksan?

  Ya da sadece koş. "Tatildeyim, uykuya ihtiyacım var" deme. Biraz daha erken uyu ve güzel sabah ışıklarını yakala. Bayram kahvaltısındaki ekmeği almak için sen çık dışarı ve koş biraz, etrafı gözlemle. Sen uyurken neler olmuş dünyada?

  Arkadaşım, bu tatilde her ne yapacaksan sen "sen ol". Bu kendine ve bilincine dönmek için bir fırsat. Küçük adımlarla başla ki alışkanlıkların sağlam olsun.

  E hadi o zaman hem mutlu hem üretken bayramlar!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Nadide Sema Özsayan, 1996 yılında Karaman'da dünyaya geldi. 2014 senesinde Piri Reis Üniversitesi Makine Mühendisliğine başladı, daha sonra bir hayalini gerçekleştirerek Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne geçiş yaptı. Şu anda BinYaprak İçerik Pazarlama Stajyeri olan Nadide, aynı zamanda Bir Konu Bir Konuk, Future’s CEO, Endless Abroad, Simurg Derneği, Öğrenim Tasarımları ekiplerinde dijital pazarlama ve organizasyon alanlarında aktif olarak görev almaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.