CV Nedir?

  image002

  Cv "Curriculum Vitae"nin kısaltılmışıdır ve curriculum, Latin kökenli bir kelime olup "Koşu", "Çerçeve", "Döngü" anlamına gelir. Vitae ise yine Latince kökenli bir kelime olup "Hayat" anlamına gelir. Curriculum Vitae ise profesyonel hayatta "özgeçmiş" anlamında kullanılmaktadır.

  Özgeçmiş yani CV, profesyonellerin iş tecrübelerini, sorumluluklarını, başarılarını ve becerilerini anlattığı bunun yanında ilerideki performansını gösteren bir "kariyer tanıtım aracı"dır.

  CV, kişinin günümüze kadar olan kariyer hayatının özetini anlatır ve tabii geleceğe yönelik kariyer hedeflerini gösterir.Yani, profesyonelin özgeçmişini anlatırken öz geleceği ile ilgili de bilgi verir.

  Özgeçmiş/CV, iş ararken şirket içinde terfi veya iş değişikliklerinde, staj başvurularında, sosyal sorumluluk projelerine veya organizasyonlara katılırken kullanılabilir.

  CV, sadece iş başvurusu için kullanılmadığı gibi kullanım amacına göre hedefli yazılmış CV'nin de önemi büyüktür.

  Başvurduğunuz işe göre hedef odaklı CV, yine iş arama sürecinde de oldukça önemli. Başvurduğunuz işe ve sektöre göre hazırlanmış bir CV'nizin ve başvuru yazınızın da olması sizi daha da iyi tanıtacaktır.

  Diğer taraftan, özgeçmişte neler olmalı konusunda ise fiziksel özellikleriniz veya sosyal ağ profil resminiz değil, tamamen profesyonel hayata dair bilgiler olmalı. Ancak bazı işlerde mutlaka fiziksel özelleriniz önemli o zaman mutlaka yazmanızda fayda var. Örneğin güvenlik görevlisi pozisyonları

  Kariyer hedefiniz, iş tecrübeleriniz, projeleriniz, başarılarınız, okuduğunuz okullar, aldığınız eğitimler gibi bilgiler eksiksiz yazılmalı ancak tarihler ters kronolojik olarak yer vermelisiniz.

  Peki, örnek CV var mıdır?

  Evet, format olarak Web' de bir sürü örnek bulabilirsiniz. CV'de renkler, şekiller genelde çok ama çok önemli değil. Yaratıcılık gerektiren pozisyonlarda fark yaratır ancak genelde İK uzmanları inografik CV yerine düzenli, derli toplu kolay okunan CV görmek ister. Çeşitli kaynaklarda CV hazırlayabilirsiniz amamutlaka size özel hazırlanmış, profesyonel kimliğinizi iyi ifade eden bir CV'iniz mutlaka olmalı…

  Unutmayın.. CV'iniz, profesyonel kimliğinizin pazarlama aracıdır. Sizi en şık ve en etkin şekilde tanıtmalı.

  Sevgiyle kalın.

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Esra Kemer tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.