Deprem Barınma Desteği

  Deprem Barınma Desteği

  Ülkemizin 11 ilini sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından evsiz kalan ve evleri hasar gören vatandaşların barınma ihtiyaçlarını gidermek ve onlara destek olmak için çeşitli projeler başlatıldı. 

  Afetzede Barınma Desteği

  Afetzede Barınma Desteği programı ile depremden etkilenen 11 ilde, konutu yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 15 bin lira taşınma yardımı yapılmaktadır. Afetzede ailelere 12 ay süreyle, ev sahibi olanlara aylık 5 bin lira olmak üzere 60 bin lira, kiracı olanlara ise aylık 2 bin lira olmak üzere 24 bin lira kira yardımı yapılıyor.

  Nasıl Başvurabilirim?

  Deprem bölgesindeki konutu hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar, barınma desteği başvurularını, e-Devlet üzerinden AFAD'ın "Afetzede Barınma Desteği" ekranından yapabilir. Depremzedeler Ziraat Bankası hesabı olmaksızın Ziraat Banka şubelerine gidip TC numaraları ile 15 bin liralık yardımı tahsis edebilmektedirler. 

  Evim Yuvan Olsun

  Bu uygulama programı sayesinde boş evleri depremzedelere açıp onları ülke genelinde misafir eden vatandaşların ihtiyaç sahibi depremzedelere kolayca ulaşabiliyor ve barınma yardımını kolaylıkla yapabiliyorlar. Paydaş olarak sahibinden.com, Emlakjet, Hepsiemlak, Zingat ve tüm gayrimenkul girişimleri Evim Yuvan Olsun kampanyasına destek vermektedir.  

  Program nasıl işliyor?

  Boş kullanmadığı evini depremzedeler için en az 3 ay süre ile açanların başvurusu alınıyor. Başvurular, evin bulunduğu ilçenin Kaymakamlığı tarafından yerinde inceleniyor. Kaymakamlığın uygun bulduğu evler bedelsiz olarak Kampanyaya dahil ediliyor. Kaymakamlık ile ev sahibi arasında 'Ödünç Sözleşmesi' imzalanıyor. Belirlenen depremzede aile eve Kaymakamlık tarafından yerleştiriliyor. Ev için belirlenen kira bedeli, AFAD hesabında toplanan kira bağışlarından karşılanıyor.  

  Nasıl Başvurabilirim?

  Programa https://www.hepsiemlak.com/kurumsal/evim-yuvan-olsun linki ve ya e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 

  Bir Kira Bir Yuva

  Bir Kira Bir Yuva, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası tarafından 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminin ardından evini kaybetmiş yurttaşlar ile kira desteği vermek ya da boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyen yurttaşları buluşturmak için başlatılan bir dayanışma kampanyasıdır. Bu kampanya 30 Ekim İzmir depreminde edinilen tecrübe ve oluşturulan bilgisayar yazılımı üzerine inşa edilmiştir.

  Bir Kira Bir Yuva kapsamında üç ay için sağlanan 10 bin TL, destek depremzedelerimizin yeni bir düzen kurabilmesi için can suyudur. Kira ve diğer temel ihtiyaçlar için kullanılabilir. 

  Nasıl Başvurabilirim? 

  Kampanyanın websitesine www.birkirabiryuva.org adresinden ulaşılıyor. Kampanyanın sayfasında kullanıcılara yönelik "Kira Desteği Almak İstiyorum", "Kira Desteği Vermek İstiyorum" ve "Evim Kullanılsın İstiyorum" başlıklı butonlar yer alıyor. Kira desteği vermek isteyen vatandaşlar yapacağı yardım miktarı ve kişisel bilgilerini buradaki formlara işliyor. Kullanıma uygun boş durumda evi olan ev sahipleri de evlerini afetzedeler ile paylaşma yönündeki beyanını ve istenen diğer bilgileri doldurarak kampanyadaki yerini alabiliyor.  

  Kalacakyer.org

  Depremden kurtulan, ancak bu soğuk havada kalacak yer konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlar için birçok tesis, otel ve gönüllü kapılarını açtı. Gönüllülerin oluşturduğu kalacakyer.org adlı platform, tüm Türkiye'de vatandaşların kalabileceği yerleri listeledi. Paylaşılan liste, konaklanacak yerlerin güncel dolum durumlarına göre sürekli kontrol edilerek, depremzedeleri en doğru yere yönlendirmeyi amaçlıyor. 

  Nasıl Başvurabilirim?

  Program hakkında detaylı bilgiye kalacakyer.org websitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

  Misafirimizsiniz

  Missafir ekibi tarafından geliştirilen 'Misafirimizsiniz' platformu, evini depremzedelere açmak isteyenlerle barınma ihtiyacı bulunan depremzedeleri bir araya getiriyor.Missafir internet sitesi içinde yer alan Misafirimizsiniz kısmına giriş yaptığınızda karşınıza aşağıda belirtilen seçenekler çıkacak. 

  Nasıl Başvurabilirim?

  "Destekçi Ev Sahibiyim" ve "Konaklama Arayan Depremzedeyim" olmak üzere iki farklı seçenek çıkıyor. "Destekçi Ev Sahibiyim" tıkladığınızda ise bir forma yönlendiriliyoruz. 

  Kanka.host

  Depremden kurtulan vatandaşlar kış mevsiminde barınma sorunu yaşıyor. Depremde evini kaybeden ve gidecek yeri olmayan depremzedeler için birçok otel, konaklama tesisinin yanı sıra gönüllü vatandaşlar evlerinin kapılarını açtı.

  www.kanka.host, Anadolu'daki deprem felaketi sonrası AFS Gönüllüleri Derneği ile işbirliği kurarak depremden etkilenen ve barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza, gönüllü olarak evini paylaşmak isteyen destekçilerin birbirine ulaşması için ücretsiz olarak faaliyet gösteriyor. 

  Nasıl Başvurabilirim?

  Eğer depremzede iseniz depremzedeler için barınma formunu doldurmanız gerekiyor. Bu formda da yine temel sorular mevcut ama aynı zamanda adli sicil kaydının da eklenmesi isteniyor.

  Formda aynı hanede kalması gereken kişi sayısı, sağlık problemleri olan bireylerin bilgisi, gidilebilecek şehirler, barınma ihtiyacı olan kişilerin yaşları, yola çıkılabilecek tarih ve ulaşım desteği gibi sorular mevcut. Bu formlar doldurulduktan sonra platform kişileri ve hane sahiplerini eşleştiriyor.

  Android uygulama linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kankahost.kankaapp&pli=1


  İOS uygulama linki: https://apps.apple.com/tr/app/kanka-host/id1633282605?l=tr 

  Dostluk Çatısı

  Yıkıcı depremlerin nedeniyle depremzedelerin barınma ihtiyacı devam ediyor. Barınma ihtiyacı olan depremzedeler için 'Dostluk Çatısı' adlı bir projeyi kullanıma sunan Hepsiemlak, platformu üzerinden evini depremzedelere açmak isteyenlerle, ihtiyaç sahiplerini bir araya getiriyor. 

  Nasıl Başvurabilirim?

  Evini depremzedelere açmak isteyenler www.hepsiemlak.com/emlak-yasam/genel/dostluk-catisi internet sitesinde yer alan ilgili formları doldurarak projede yer alabiliyor.

  İhtiyaç sahipleri ise bu linkten başvurularını yapabilmektedirler: https://form.jotform.com/230366246285963 

  AIRBNB

  Konaklama konusunda dünyanın en önemli platformlarından biri olan Airbnb de depremzedelere barınma ihtiyacı konusunda destek veren şirketler arasında yer alıyorı. Şirket, Türkiye ve Suriye'deki depremler nedeniyle barınma ihtiyacı bulunan depremzedelere ücretsiz geçici barınma sağlayacak.  

  Nasıl Başvurabilirim?

  Süreç tr.airbnb.org internet sitesi üzerinden süreci yönetiliyor. Airbnb web sitesi üzerinden hem bağış yapılması hem de depremzedeler için konaklama yeri sunulması hedefleniyor. Bağışlar Paypal üzerinden yapıldığı için Türkiye'den bağış yapılamamaktadır. 

  Bu yazı CampusWIN Academy Dokuz Eylül Üniversitesi lideri Nurana Aliyeva tarafından yazılmıştır.


  Bu yazıyı güncellememiz için bize destek olursan çok seviniriz. Ekleyeceğimiz barınma desteklerini yoruma bırakır mısın?


   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Biz TurkishWIN liderlik programı CampusWIN Academy'de senin için yazılar yazan kız kardeşleriniz. İşte fırsat eşitliğini sağlamak için yetkinin ötesinde liderlik edip, fark yaratmak ve kendimizi geliştirmek için birlikteyiz. Her Mart ayında aramıza yeni kız kardeşlerimiz katılıyor. Bekleriz🙂

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.