Doğru Mentor Nasıl Bulunur?

  Doğru Mentor Nasıl Bulunur?

  Bir mentora sahip olmak kadar, doğru mentora sahip olmak da bir o kadar önemli. Peki, doğru mentoru nasıl bulacaksın? Sorunun cevabı bu yazıda saklı!

  Hedefinin peşinde koşarken sana tecrübe paylaşımları ile destek olacak mentorların katkısı şüphesiz çok önemli. Doğru mentoru bulmak için öğrenciysen üniversitende ya da çalışıyorsan iş yerindeki formal mentorluk programlarına başvurarak adım atabilirsin. Bunun için ilgili departmana giderek bu programa katılım göstermek istediğini belirtmeli ve başvuru koşullarını öğrenmelisin. Başvuruda dolduracağın menti formunda hedefini oldukça net ve detaylı bir şekilde belirtmen gerekiyor. Hedefinin net, gerçekçi, ölçülebilir ve belli bir zaman sürecinde gerçekleşebilir olması gerekir. Mentorluk ilişkisi boyunca üzerinde çalışacağın hedefi bulman seni doğru kişiye yönlendirecektir. Çünkü o hedef için elde etmen gereken deneyim ve becerilere sahip olan kişiler senin için doğru mentorlar olacaklardır. Aksi takdirde mentorluk ilişkisi beklentilerini karşılamayacaktır.

  Mentoruna kendin ulaş

  Eğer okuduğun üniversitede ya da çalıştığın kurumda formal olarak yürütülen bir mentorluk programı yoksa sen de kendi mentoruna kendin ulaşabilirsin. Bunun için mezun olacağın ya da olduğun üniversitenin mezunlarından başlamak işini çok kolaylaştıracaktır. Linkedin'de üniversitenin mezunlarını bularak onlarla iletişime geçmek için bir mesaj paylaşabilirsin. Bu mesajında seninle ilgili kısa bir bilgi, kendisi ile iletişime geçmekteki amacın ve mentorluk ilişkisindeki hedefini belirtebilirsin.

  Kendine bir mentor bulmak için başvurabileceğin bir başka yöntem ise, hedeflediğin kariyerde tecrübeleri olan kişileri saptamak ve onlarla iletişime geçmek için fırsat yaratmak olacaktır. Bu kişiler ile Linkedin ya da e-mail aracılığı iletişime geçebilirsin. Belki bu kişileri aile çevrende bulabilir, onlardan senin için vakit ayırmalarını isteyebilirsin. Bunun yanı sıra katılacağın konferanslarda da, ulaşmak istediğin kişilere erişebilir, onlarla tanışma fırsatını yakalayabilirsin. Geleceğini şansa bırakmadığını gören tecrübe sahibi kişiler sana yardımcı olabilmek için elinden geleni yapacaklardır.

  Sadece bu iki yöntemle değil, mentorluk programı yürüten dış programlara dahil olarak da bir mentora sahip olabilirsin. Örneğin, TurkishWIN ve BinYaprak'ın gençlik programı olan CampusWIN programında kampus lideri seçilerek bu tür bir programdan yararlanma imkanını yakalayabilirsin. İnternette yapacağın bir araştırma ile bu tür kuruluşların/programların listesini çıkarabilir, dahil olabilmek için gerekli koşulları inceleyebilir ve aksiyona geçebilirsin.

  Emin ol, sen eyleme geçtikten sonra doğru mentoru bulman için hiçbir engel kalmayacaktır. Mentor arayaşında sana bol şans diliyoruz!

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Bahar Moraligil Kağıtçıbaşı tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.