Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

  Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

  Doğru meslek seçimi için kılavuz niteliğine sahip bazı hususlara sırasıyla değinelim...

  Doğru meslek seçimi, hayatımızdaki en önemli kararlardan bir tanesi. Yaptığımız meslek, yaşamımız boyunca gideceğimiz yönü belirliyor. Aslında, tüm yaşamımız çoğu zaman biz farkına varamasak da yaptığımız meslek doğrultusunda şekilleniyor. Tüm bu nedenlerden dolayı doğru mesleği seçmek yaşamımızda oldukça önemli bir rol oynuyor. Peki, kendimize en uygun, doğru mesleği nasıl seçebiliriz? Meslek seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Yapacağımız mesleğe karar verirken önceliğimiz neler olmalı? Tüm bu sorulara vereceğimiz cevaplar ile meslek seçiminde henüz yolun başında olanlara yardımcı olacak ve bu konuda yeni bir bakış açısı, belki de yeni bir ufuk açacak fikirler, öneriler paylaşacağız. Bunların yanı sıra, halihazırda meslek sahibi olan ve yaptığı işten memnun olmayıp yeni bir meslek arayışında olanlar da bu yeni meslek yolculuğunda yazımızdan faydalanabilirler.

  İlk İşiniz Kendinizi Tanımak

  Mesleğinizi seçerken hayatınızın en önemli kararlarından birisini veriyorsunuz. Öncelikli olarak bunu unutmamalısınız. Çünkü yapacağınız mesleği yalnızca hayatınızı idame ettirmek için gerekli olan maddi opsiyonları karşılamak amacıyla seçmemeniz gerekir. Bu durum sizi her geçen gün yıpratacak ve genel olarak tüm hayat enerjinizi de olumsuz etkileyecektir. Doğru meslek seçimini ise ancak kendinizi tanıyarak yapabilirsiniz. Kendinizi tanımak, duygularınızı gözlemlemek ile başlar. Neleri yapmaktan hoşlandığınızı iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Bu sizin için kilit noktası olacaktır. Eğer hareketten, dinamizmden ve sosyallikten hoşlanıyorsanız masa başında yapacağınız bir iş sizi ne kadar mutlu edebilir ki? Tabii ki tam tersi bir durum da söz konusu olabilir. Bu noktada kıyaslamalardan uzak durmalısınız. Unutmayın! Olmak istediğiniz değil, olduğunuz kişiye uygun bir meslek seçimi yapmalısınız.

  Tek Bir Hayatınız Var!

  Doğru bilinen yanlışlar arasında kişinin iki ayrı hayatı olduğu kanısı yer alıyor. Konuyu daha da açarak ifade edersek; kişinin bir iş hayatının olduğu bir de iş hayatının dışında olan, özel hayat diye tabir edilen bir diğer hayatı olduğu kabul ediliyor. Hani hep bilindik bir cümle vardır; İş hayatındaki sorunları özel hayatına yansıtma! Ya da tam tersi, özel hayatındaki sorunları iş hayatına yansıtma... Gerçekten iki farklı hayatımız mı var? Kesinlikle hayır! Tek bir hayatımız var. Bizler o iki hayat içerisinde yaşamıyoruz. İşimiz ve iş dışında kendimize ve sevdiklerimize ayırdığımız zamanın tamamı aynı hayat içerisinde. Sadece zaman dilimleri ve o zaman dilimlerinde yaptıklarımızın bize yansıttığı duygu durumları, etkileri farklı.

  Şöyle düşünelim; sevmediğiniz bir işiniz var. Size heyecan vermeyen, size bir şey kattığına inanmadığınız bir işi yapıyorsunuz. Her gün aynı rutinde hissediyorsunuz ve dahası buna mecbur olduğunuzu düşünüyorsunuz. Belki de şartlar gereği gerçekten buna mecbursunuz. Bu durum hayat enerjinizi nasıl etkiler? Kendinize ve sevdiklerinize ayırdığınız zaman dilimi ne kadar verimli geçer? Ya da iş hayatı dışındaki iletişimlerinizde sıkıntılar yaşadığınızda bu durum doğal olarak işinize yansımaz mı? Motive olmadığınız, enerjinizi yenilemeyen bir işte hayatın olağan ve olağan dışı aksaklıkları sizi daha fazla yormaz mı? Bu soruların cevaplarını biliyorsunuz. Seçtiğiniz meslek aslında hayatınızda adeta bir denge unsuru. Doğru mesleği seçerseniz daha dengeli, iç huzuru ve motivasyonu yüksek bir hayat sürme ihtimaliniz çok yüksek. Tüm bunların bilincinde olup, sizin için doğru olan işe yönelmelisiniz. Doğru meslek, başarılı ve mutlu bir gelecek demektir.

  Güçlü Özelliklerinizi Keşfedin!

  Güçlü özellikleriniz, sizin kendinizden en emin olduğunuz yanlarınızdır. Doğru meslek seçimi sürecinde kendinize sormanız gereken en önemli sorular arasında "benim güçlü özelliklerim nelerdir?" sorusu gelir. Çocukluğunuzda, ortaokul ve lise döneminizde en iyi yaptığınız, yaparken en başarılı olduğunuz şeyler sizin en güçlü özelliklerinizdir. Bu soruya daha iyi cevap verebilmek için, yakın çevrenize de kendinizin güçlü özelliklerinin ne olduğu sorusunu yöneltebilirsiniz. Bu dış gözlem sayesinde belki de kendinizde fark etmediğiniz bir özelliğinizi keşfedebilir, yeni keşfettiğiniz alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

  Bu soru halihazırda bir mesleği olan fakat işinden memnun olmayıp, yeni bir meslek arayışında olan kişiler için de oldukça önemlidir. Eğer ne yapacağınızı bilmez bir haldeyseniz ve elinizden ne geleceğini bilmiyorsanız, işe güçlü yanlarınızı keşfetmekle başlayabilirsiniz. Güçlü yanlarınızın ön planda olduğu bir mesleğin hem kısa hem de uzun vadede size daha mutlu edeceğinden kuşkunuz olmasın.

  Her Gün Yaparken Keyif Alacağınız İşlere Odaklanın

  Seçtiğimiz meslekler yaşamımızın çok büyük bir çoğunluğunda hayatımızın odağındadır. Her gün seçtiğimiz meslek için belli bir mesai harcar, belirli zorluklarla mücadele ederiz. Oldukça uzun olan bu sürecin yıpratıcı olmaması için seçtiğimiz mesleğin bize uygunluğu fazlasıyla önem taşır. Bu nedenle mesleğinizi seçeceğiniz bu süreçte kendinize sormanız gereken bir diğer soru ise "ben her gün ne yapmaktan sıkılmam?" olmalı. Bu soru, meslek seçiminde oldukça önemlidir. Her gün severek gideceğiniz bir işinizin olması çalışma hayatında daha mutlu ve verimli zamanlar geçirmenizi sağlar.

  Nasıl Bir İş Ortamında Çalışmak İstiyorsunuz?

  Meslek seçiminizde dikkate almanız gereken bir diğer faktör, çalışma ortamıdır. Yapmak istediğiniz meslek, sizin çalışmak istediğiniz iş ortamına sahip mi? Karar verdiğiniz mesleğin gerektirdiği ortamın size uygun olup olmadığını detaylı bir şekilde araştırmanız oldukça önemlidir. Ne yazık ki pek çok kişi seçtiği meslek ile ilgili bu tip temel detayları göz ardı ettiği için çalışma ortamı ve bu ortama uyum konusunda sıkıntı yaşıyor. Haliyle bunun sonunda yapılan mesleğe adapte olma sorunu beraberinde geliyor. Bu önemli sorunu ortadan kaldırmak için meslek seçimi öncesinde bu soruyu mutlaka kendinize sormalısınız.

  Hayallerinizin Mesleği Gerçekten Hayaliniz Mi?

   Hayallerimiz...

  Başarmak istediklerimiz, olmak istediklerimiz, kendimizi görmek istediğimiz yer... Önce olmak istediğimiz meslekte kendimizi hayal ederiz. Bu bazen o mesleği temsil eden bir üniforma, bazen çalışma ortamı olarak belirir hayallerimizde. Sonra, o meslekte ilerlemeyi, gelişmeyi ve kariyer yolculuğunu düşleriz. Hayaller bizi besler, yapmak istediklerimizi yapmamız için motivasyon kaynağı oluşturur. Fakat unutmamalıyız ki hayaller her zaman çok tatlıdır. Bu nedenle de hayallere kapılmak çok kolaydır. Hayalsiz yaşamak mümkün müdür? En fazla da hayatın çok başında olduğumuz çocukluk, ilk gençlik ve gençlik yıllarında hayal kurarız. Sonra zaman geçtikçe hayallerden vazgeçeriz. Yapılan araştırmalar çoğu yetişkinin artık hayal kurmadığını ortaya koyuyor. Peki, bu en değerli motivasyon kaynağından neden vazgeçiyoruz?

  Sebebi; hayallerimizin gerçekten bizim hayalimiz olmamasından kaynaklanıyor. Eğer mesleğinizle ilgili kurduğunuz hayal, sizi harekete geçirmiyorsa, gönlünüzde o hayali tüm coşkusuyla hissetmiyorsanız, hayallerinizin mesleğini tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor demektir.

  Doğru meslek seçimi kendinizi tanımakla başlayan bir süreç. Ne istediğinizi biliyorsanız, hayalleriniz ve idealleriniz birbirine paralelse, yaptığınız meslekte başarılı olamamanız için neredeyse hiçbir neden kalmaz. Gerçekten emin olduğunuz meslekte her zaman gelişime açık olacağınızı, çalışırken keyif alacağınızı ve bu süreçte karşınıza çıkan her türlü zorluğu aşmak için kendinizi daha güçlü hissedeceğinizi unutmamalısınız.

  ABD'li eğitimci David Starr Jordan'ın da dediği gibi; "Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için dünya bile bir kenara çekilir."

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.