Erasmus'a bir daha gidebilir miyim?

  Erasmus'a bir daha gidebilir miyim?

  Geçen ayki yazımızda COVID-19'un Erasmus süreçlerini nasıl etkilediğini ve gerek Erasmus kapsamında yurtdışında kalanların gerekse de gidemeyen ülkemizde kalan öğrencilerimizin çaresiz anlarını ve çözüm yollarını dile getirmiştik.

  Normalleşme süreciyle birlikte bu defa "tekrardan yurtdışına gidebilir miyim? Erasmus programı kaldığı yerden devam edecek mi? Sınırlar açılıyor peki program kapsamında yurtdışına gidebilecek miyim? Yurtdışındaki üniversiteler beni kabul edecek mi?" soruları sizler tarafından daha fazla sorulur oldu.

  HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL!

  Ne hayaller ile yurtdışına gitmiştin...Amaaaa daha yeni taşındığın ülkede, yurtta mahsur kala kaldın…

  Ne hayaller ile vizeni beklerken salgın sebebiyle yurtdışına bile gidemedin…

  Belki de önümüzdeki akademik yıl gitmek üzere başvurdun sınav sonucu bir türlü açıklanmadı veya başvuramadın bile…

  Sonuçlar halen Üniversiten tarafından ilan edilmediği için güz döneminde gideceksen hazırlılarına başlaman ve planlaman gerektiği düşünerek tedirgin olduğunu biliyoruz…

  Bu süreçte öncelikle tüm dünya olarak bir krizden geçtiğimiz ve üstelik de bu krize hiç de hazır olmadan yakalandığımız ortada... Ancak şunu bilmelisin ki gerek Dünya'da gerekse Türkiye'de temkinli adımlar atılmakta veeee güzel gelişmeler çok yakında...

  Biliyoruz çok bekledin, sabrettin ama inan bu önlemlere dikkat etmeye devam edersek ZAFER BİZİM!

  Şimdi gelelim yurtdışı hayallerine tamam mı yoksa devam mı diyeceğiz?

  Erasmus tamam mı devam mı? ...

  Öncelikle COVID-19 sebebiyle her şeyin netlik kazanmadığını ve salgının seyrine göre süreçlerde sarkmalar olacağını bilerek bu süreçte biraz daha sabırlı olman gerekecek. Ama hakların okulunda geçerliliğini korumakta unutma! 

  Bu konuda tek bir cevap veya yol olmadığını da söylemeden geçmeyelim. Yurtdışındaki Üniversitelerin de bağlı oldukları otoritelerin kurallarına bağlı olarak farklı farklı uygulamalara gitmekte olduğunu görüyoruz. ABD'de bazı Üniversiteler önümüzdeki sene derslerin online olarak devam edeceğini duyurdu bile. Avrupa ise normalleşme adımlarını hızla atmakla meşgulken bu sürecin Erasmus programına da olumlu sinyalleri olduğu görülmekte.

  Ülkemizde ise; YÖK tarafından uluslararası tüm hareketlilikler COVID-19 sebebiyle durdurulduğu için bu süreçte YÖK'ten resmi onay bekleyen Üniversitelerimiz var. Türkiye Ulusal Ajansı ise bu süreçte Üniversitelerden süreçleri riske girecek öğrenciler için Erasmus başvuru sonuçlarını ilan etmelerini ancak öğrencilerin tüm riskleri alarak, mali sorumlulukları göz önünde bulundurarak hareket etmeleri yönünde bilgilendirmeleri yönünde Üniversitelere talimatlarını iletti.

  Buna karşın, salgın sebebiyle öğrencilerini riske atmak istemeyen Üniversiteler ise güz dönemi yerine bahar döneminde öğrencileri göndermek üzere planlarını yapmakta olduğunu bilmeni isteriz.

  Şimdi güzel haberlerimize gelelim, biraz kafa karıştırıcı gelebilir ancak sürecin tek tek analizi gerektiği için biraz teknik bilgi de vermenin de yararlı olacağını düşündük.

  -COVID-19 sebebiyle gidemedin veya dönmek zorunda kaldın, bütün hayallerin bir anda gözünün önünden uçarak gitti diye düşündün biliyoruz. Üniversitenin Erasmus Ofisine tekrardan programa başvurmak istediğine dair başvurabilirsin, Üniversitenin hibesi varsa seni tekrardan gönderme hakkına sahip.

  -Gittin ama Erasmus da böyle mi geçirilir dedin, derslerini online olarak devam ettin ve tekrardan seneye Erasmus ile eğitim kapsamında gitmek istiyorsun. Erasmus Ofisinizin hibesi varsa ve bir sonraki başvuru-seçim döneminde seçilirsen gidebileceğin gibi, COVID-19 sürecinde programdan yararlandığın için puanın düşmeyecek.

  -Döndün ama karşı üniversitenin veya kendi üniversitenin online derslerine devam etmek durumunda kaldın, korkma seni de unutmadık, sen de gidebilirsin ama tekrardan başvuru yapmak ve seçilmek koşuluyla, programdan yararlanmış olsan bile senin de puanının düşmeyeceğini bilmelisin!

  Sınırlar açılırsa ve YÖK ile Türkiye Ulusal Ajansı onay verirse, Üniversiteler Erasmus süreçlerine kaldığı yerden devam edebilecek ve hak kazanan öğrencilerimiz önümüzdeki dönemler için gönderebilecektir. Salgın devam ederse Erasmus programının online başlaması ve daha sonra fiziki hareketlilik olarak yurtdışında devam etmesi gibi senaryolar da kurgulanmaktadır, 2021 Ocak-Şubat aylarında tüm süreçlerin normale ve yeni normale döneceğini umarak yeni Erasmus günlüklerinde görüşmek dileğiyle…

  Unutma ki duygusal dayanıklılık bu dönemde özellikle ihtiyacın olan şey...

  Sen her şeyden önce kendine iyi bak ve sevgiyle kal!

  Dünya'yı keşfedeceğin, senin anılarına Erasmus yolculuğu blogumuzda yer vereceğimiz güzel günlerde buluşmak dileğiyle...

  Çok yakında hem de!

  PINAR ELBASAN & ZEYNEP TUĞÇE ÇİFTÇİBAŞI GÜÇ 

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  PINAR ELBASAN zaman: Cuma, 26 Haziran 2020 17:10

  Gelecekteki yazılarımız için öneri ve yorumlarınızı buradan iletebilirsiniz, iyi okumalar dileriz

  0
  Gelecekteki yazılarımız için öneri ve yorumlarınızı buradan iletebilirsiniz, iyi okumalar dileriz :)
  Pınar Elbasan, Türkiye'de ve Avrasya bölgesinde yükseköğretim sektörünün uluslararasılaşması için 13 yılı aşkın süredir çalışmakta olup; Erasmus+ ve AB Programları, Uluslararası Projeler, Kültürlerarası İletişim, Uluslararası Etkinlik-Konferans Planlama, Öğrenci-Kariyer Danışmanlığı, Uluslararası Hareketlilik programları, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Pazarlama, STK Yönetimi, kısa dönem ve sertifika programları, kampüs çapında uluslararasılaşma ve yükseköğrenimin uluslararasılaşması alanlarında uzmanlığı ve akademik-saha çalışmaları bulunmaktadır. Türk ve bölge üniversitelerinin uluslararası ofis ekiplerine eğitimler veren Pınar, birçok Türk Üniversitesinin uluslararasılaşma ve ilgili alanlarında üst düzey görevler almış, 2016-2021 yılları arasında bölgesel uluslararası eğitim STK’sı olan Avrasya Üniversiteler Birliği ve dünyanın en büyük uluslararası eğitim etkinliklerinden olan Avrasya Yükseköğretim Zirvesinde Genel Koordinatör olarak görev almıştır. Türkiye Ulusal Ajansı’nın Yükseköğretim Çalışma Grubu ve Akademik Tanınma Alt grubu üyeliklerinde bulunmuştur. Kendisi şu anda, INTEX.CO & TIEN-Turkish International Educators Network Girişimleri Kurucusu olarak yükseköğretim ve uluslararası eğitim alanlarında faaliyetlerine ve çalışmalara devam etmektedir.
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.