“Erkek için en iyisi!” Sloganından “Bir erkeğin olabileceğinin en iyisi!” Sloganına

  “Erkek için en iyisi!” Sloganından “Bir erkeğin olabileceğinin en iyisi!” Sloganına

  Gillette markasının yayınlamış olduğu kadına yönelik şiddet, taciz ve ayrımcılığı ele alan; eğitici ve anlamlı reklam filminin detayları için yazının devamını okumaya devam et!

  13 Ocak'ta ABD merkezli Gillette markası bir reklam filmi yayınladı. #MeToo hareketine destek veren ve aynı zamanda P&G'nin bir markası olan Gillette, hem kadına hem de hemcinslerine yönelik taciz, şiddet ve ayrımcılık kavramlarına karşı çıkmak ve de erkeklere hemcinslerinin bulunduğu olumsuz davranışlarda yanlarında bulunmaktan ziyade korkusuzca bu davranışlara karşı çıkabilmeleri adına oldukça eğitici, anlamlı ve mesaj yüklü bu videoyu paylaştı. Sosyal medyada oldukça ilgi gören reklam YouTube'ta 16 Ocak'ta 11.7 milyon izleyici kitlesine ulaştı. Sayı giderek artıyor. 280 bin beğeniye sahip videonun 668 bin de beğenmeyeni var YouTube'ta. Twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya hesabında olumlu ve olumsuz yorumlarla karşılanan reklam videosu oldukça ses getirdi ve getirmeye de devam ediyor. Videoyu buradan izleyebilirsin.


  Trend videolarda 20 numaraya yerleşen reklam filmi "Erkek için en iyisi!" sloganından "Bir erkeğin olabileceğinin en iyisi!" sloganına geçiş yapıyor. "Biz, erkeğin içindeki en iyiye inanıyoruz." diyerek bu video, erkeklerin küçük düşürüldüğünü iddia eden asılsız yorumların aksine, erkeklerin içinde hata yapanların da bulunduğu ve bu hataların; doğru hareketlerde bulunulması, birbirimize destek olup gücümüze güç katmamız ile aşılabileceğini gösteriyor. Güç vermek ve ilham olmak amacını çok iyi bir şekilde yansıtan reklam filmi; "kadına yönelik cinsel tacize gülen seyirciler, arkadaşına fiziksel şiddet uygulayan çocuklar, siber psikolojik şiddete maruz kalıp annesine sığınan küçük bir çocuk, iş yerinde söz hakkı tanınmayıp dalga geçilen, yerine iş arkadaşının konuştuğu bir kadının da aralarında bulunduğu erkek ağırlıklı bir toplantı, 'Erkek çocukları sert olur!' diyerek küçük erkek çocuklarına yanlış örnek olan yetişkin insanlar" gibi temaları işleyerek kendimizi sorgulamamız için eşsiz bir fırsat sunuyor.

  Davranışlarımızı değerlendirmenin en güzel yollarından biri onları seyretmektir. Gillette yaptığı reklam ile değişimin elinden tutup büyük kitlelere hitap ediyor. Erkekleri yaptıklarından ötürü daha sorumluluk sahibi ve hesap sorulabilir konuma getirmeyi hedefleyen böylesi güzel bir reklam filmine; olumsuz yorumlar, markaya boykot çağrıları gecikmedi elbet. Meyve veren ağacın taşlandığı postmodern dünyada, P&G reklamı geri çekmeyeceklerine dair sağlam bir duruş sergileyerek dünyayı daha güzel ve yaşanabilir kılma yolunda yaptıkları hizmete bağlılıklarını bir kere daha sergilemiş oldu. thebestmencanbe.org adresi ile toplumları kampanyaya desteğe çağıran marka, reklam filminde; "Bir erkeğin olabileceğinin en iyisi! Ancak daha fazlasını yapmak için kendimize meydan okursak en iyi halimize yaklaşabiliriz!" mesajını gözler önüne seriyor.

  Yaşananlara şahit olan bugünün çocukları, yarının yetişkin adamları olacak. Bu yüzden günümüz yetişkin erkekleri hem kendi davranışlarından hem de yetiştirdikleri ve örnek oldukları erkek çocuklarından sorumlular.

  Daha eşitlikçi, sesimizin daha duyulur ve gür olduğu bir dünyada yaşamak için muadili reklam filmlerinin artmasını ve bu yolda kitleleri sürüklemelerini diliyorum. Daha iyi ve şeffaf bir dünya hepimizin elinde!


  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Emine Nural Öztürk tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.