Etkili Para Yönetimi için 5 Tavsiye

  Etkili Para Yönetimi için 5 Tavsiye

  Etkili para yönetimi nasıl yapılır? Öğrenmek için kaydırmaya devam ediniz.

  Değişen yaşam koşulları, eğitim ve eğlence gibi hepimiz için oldukça önemli olan konulardaki harcamalar, beraberinde bütçe planlamasını gerekli kılıyor. Etkili para yönetimi, hayatımızın her alanında farklı olanakları değerlendirebilmemizi sağlayacak bir yol. Temel ihtiyaçların en doğru şekilde karşılanması, doğal olarak herkesin ilk önceliğidir. Fakat temel ihtiyaçlara ayırdığımız bütçe kadar kişisel aktivite ve hobilerimize ayırdığımız bütçe de oldukça önemli. Para kazanmak paranın icadından bu yana bütün insanlık için önemli bir mevzu olmuşsa da onu etkili bir şekilde yönetebilmek sadece kazanıyor olmaktan daha büyük değer taşıyor.

  Kazanmak Kadar Biriktirmeye de Önem Verin

   Kazancınızın takibini düzenli olarak yapmak ve gelir giderlerinizi detaylı olarak takip etmek, harcamalarınızı da kontrol edebilmenizi sağlar. Çeşitli giderlerinizi gerekli olmayan durumlarda keserek birikime dönüştürebilirsiniz. Bu sayede düzenli olarak para biriktirebilir, birikiminiz sayesinde maddi sorunların önüne geçebilirsiniz. Daha rahat koşullarda bir yaşam sürmek, geleceğinizle ilgili birikmiş paranızı kullanabilmenin rahatlığı ve bağımsız hayat koşulları oluşturmak için birikim yapabilirsiniz. Dilerseniz eski usul para biriktirme yöntemlerinden olan kumbaralar ile dilerseniz de banka hesabınıza düzenli para girişi yaparak birikimlerinizde başarı elde edebilirsiniz. Hatta önceden biriktirdiğiniz paranızı katlamak için bankaların sunduğu vadeli hesap seçeneklerini de düşünebilirsiniz.

  Harcamalarınızı Sorumlu Bir Şekilde Yapın

   Alışveriş çılgınlığı özellikle son dönemlerde online seçeneklerin çıkması ile önüne geçilemez bir hal aldı. Belki de çoğumuz ay sonunda paramızı nereye harcadığımızı dahi hatırlayamıyoruz. Bunun önüne geçmek, sorumlu bir bütçe planı oluşturmaktan geçiyor. Yapmanız gereken, temel harcamalarla keyfi harcamalar arasında dengeli bir ilişki kurarak etkili para yönetimi gerçekleştirmek. Alamadığınız bir ürün aklınızda kaldığında ise onun yerine kendinize küçük ama sizi mutlu edecek bir hediye verebilirsiniz.

  Tasarruflu Olmak Her Zaman Pozitif Sonuç Verir

  Tasarruf, sadece bütçenizi kısmak ve harcadığınız para miktarını bilinçsiz bir şekilde azaltmak anlamına gelmiyor. Gerekli olmayan harcamalarınızın farkında olarak onlardan bütçe artırmak ile başarılı bir şekilde tasarruf yapabilirsiniz. Belirli harcamalarınızın yerini tutabilecek, eş değer kalitedeki ürün ve hizmetlerden daha uygun fiyatlarla yararlanabileceğiniz mağazaları, dükkanları ya da alışveriş sitelerini tercih edebilirsiniz. Alışverişte tercih ettiğiniz yerlerin indirim ve çeşitli kampanyalarını takip etmek, kaliteli ürünler alarak uzun süreli kullanmak etkili sonuçlar almanızda faydalı yöntemlerdir.

  Yatırım Yaparak Paranızın Değerini Güçlendirin

  Kazancınızın belirli bir kısmını, farklı sektörlerde karlı yatırımlar gerçekleştirerek değerlendirebilirsiniz. İlgi alanlarınız ve profesyonel hayatınız doğrultusunda yatırım yapmak istediğiniz alanı belirleyerek başarılı adımlar atabilirsiniz. Yatırım yapmak, bugünkü kazancınız ile geleceğinizi de teminat altına alabilmeniz için oldukça önemli bir adım. Paranızı değerlendirmek, size en uygun yatırım aracını bulmak, doğru kazanç ve risk dengesini kurmak yatırımda başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

  Paranın Sizi Yönetmesine İzin Vermeyin

   Belirli bir kazanç ve birikim sürecinden sonra çok paraya sahip olduğumuz yanılgısına düşüyoruz. Bu yanılgı temelde geleceğiniz için başarısızlık getirebilecek bir soruna dönüşebilir. Şu anda çok paraya sahip olmanız bu birikimi koruyabileceğiniz ya da kaza ile bir anda kaybetmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu gibi düşüncelere kapılmak, bir süre sonra parayı odak noktası haline getirmenize neden olabilir. Ancak para sadece bir araçtır ve sizin yönetiminizdedir. Para yönetiminin en önemli aşaması bir süre boyunca biriktirdiğiniz parayı aynı istikrarla koruyabilmektir. Çünkü uzun süre emek verilerek kenara konulan birikim, genellikle 1 günde harcanarak sıfıra indirilebilir. Bu maddelerden yola çıkarak etkili para yönetimi başlığı altına "birikim", "zaman", "istikrar", "tasarruf" ve "sabır" ilkelerini sıralayabiliriz.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.