Finansal Okuryazarlığın Değiştirdiği Hayatlar

  Finansal Okuryazarlığın Değiştirdiği Hayatlar

  Elif Metin senin için ilham dolu "Paramı Yönetebiliyorum" serüvenini anlattı. Bu serüvene ortak olup ilham almak istiyorsan yazımıza devam et!

  Benim "Paramı Yönetebiliyorum" serüvenim, Habitat'ın bir diğer projesi olan 'Geleceğini Şimdi Yönet' ile başladı. CampusWIN programında yer alan her arkadaşım gibi her gün kendimi daha ileriye taşımak için sürekli araştırma yapan biriydim. Bu ileriye taşıma arzumun yanında topluma fayda sağlamak da yatıyor. Ama, okulda yaptığım sunumlar dışında elimde pek bir şey yoktu. İlk eğitimim ve ardından birbirlerini kovalayan eğitimlerim beni daha nicesini istemeye itti. Burada beni çok duygusal görebilirsiniz; çünkü en büyük arzum beni sunum yapmaya teşvik eden öğretmenlerimin olduğu okulumda eğitim verebilmekti. Bununla birlikte eskiden dinleyici olarak bulunduğum konferans salonunda tüm dikkatlerin bende ve anlattığım konuda olması beni inanılmaz mutlu etmişti. Aldığım Paramı Yönetebiliyorum eğitimi, sadece mezun olduğum lise ile kısıtlı kalmayıp bana başka kurumlarda da kendimi gösterme imkanı verdi. Finansal okuryazarlık eğitimi, en büyük motivasyonumdu.

  Habitat, bana aile sıcaklığını ciddi anlamda yaşattı. Her bölgeden gelen aynı deneyimi hem kazanıp hem de kazandırmak isteyen arkadaşlarımla dolu dolu bir eğitim süreci geçirdik. Ne ara eğitimi aldığımızı bile anlamadık aslında. Sürekli aktif bir şekilde dinliyor, anlatıyor, sorular soruyorduk. Bana kalırsa en zor kısmı, sadece dört gün geçirdiğimiz o insanlardan ayrılmaktı. Yeni hatıralar birktirmiştim sarı bavulumda. Biraz hüzünlü; ama çokça gururlu bir şekilde şehrime döndüm. Yaptığım ilk iş ise lisemle iletişime geçmek oldu. Yetkili kişiden izin aldıktan sonra eğitim vereceğim günü nasıl bekledim inanın bilmiyorum. Normalde sunum yaparken heyecanlanan biri değilim, kendimi çok rahat hissederim aksine. Ama, o gün orada lisedeki ilk sunumumu hatırladım. Hatta o kadar panikledim ki Habitat'ta her zaman bize bir telefon uzakta olan insanları o gün bolca aradım ve hepsi bana cesaret verdi. Sunum anı geldi, çattı. Lisemin yeni öğrencileri meraklı gözlerle beni izliyorlardı. Yanı başında AVM olan bir lise için para yönetiminin çok önemli olduğunun sanırım onlar da farkındaydı. Bu lisenin konumu bana tonla para kaybettirirken; bolca da kilo aldırmıştı öğle yemeklerinden.

  Para yönetiminde benim de en önemsediğim, bütçe yapabilmemi sağlayan ve altın kural olan: her şeyi not etmekti. Ben de verdiğim eğitim sırasında bolca bunun üstünde durdum. Öğrenciler; sunum sonrasında bana gelir-gider tablolarını, sınıf harcamalarını tablo şeklinde duvarda yani hep gözlerinin önünde tuttuklarını söylediler. Mezun olduğum okuldaki arkadaşlarımın bu istikrarını gördükçe eğitimlere daha sıkı bağlandım. Bugün burada bir Paramı Yönetebiliyorum eğitmeni olarak şunu söyleyebilirim ki: en çok toplumsal fayda ve dayanışmayı öğrendim. Bu konudaki motivasyonumu ve enerjimi de hiç kaybetmedim. Çünkü, bunun bir çember olduğunu ve her noktanın bir diğerini desteklediğini biliyorum. Benim burada dokunduğum bir insanın hiç aklıma gelmeyecek bir yerde başka bir insana ileteceği ufacık bir bilginin çok şey değiştirebileceğini biliyorum.

  Finansal okuryazarlığın insanların hayatını çok etkileyeceğine inanıyorum. Bu inançla daha çok kişiye ulaşmak için çalışıyorum, çabalıyorum.

  Yazan: Elif Metin

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  “Paramı Yönetebiliyorum”, gençlere yönelik bir finansal okuryazarlık ve bütçe yönetimi projesidir. Gençler arasında finansal bilinci geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmayı hedefleyen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi, Türkiye'de ilk kez finansal okuryazarlık alanında kamu, özel sektör ve sivil toplumu bir araya getirdi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.