Hukuk Fakültesi Tercih Edenlere Tavsiyeler

  WhatsApp-Image-2020-08-06-at-14.12.15

  CampusWIN gönüllülerimizden İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Ebru Gümüş'ün üniversite tercih döneminde hukuk fakültesi tercih edenlere tavsiyelerini keyifle okumanızı dileriz...

  Hukuk Öğrencisi Olmaya Karar Vermek

  Şu anda pek çok öğrencinin tercih heyecanını gördükçe kendi tercih sürecimi ve yaşadığım stresi hatırlıyorum. Kısaca bundan bahsedecek olursam fen lisesi mezunu olarak ailemin ve çevremin benden beklentisi her zaman sayısal alanda bir tercih yapmam yönündeydi. Lise hayatım boyunca hangi mesleği seçeceğine asla karar vermemiş olan ben, son senemde insanların haklarını savunmaya çocukluktan beri meraklı olduğumu ve siyasal-sosyal konular hakkında fikirlerimi yaymayı ve değişime katkıda bulunmayı istediğimi fark ederek hukuk okumaya karar verdim. Öğretmenlerim, ailem ve arkadaşlarım tarafından büyük şaşkınlıkla karşılansa da hayatımı severek ve isteyerek yapacağım bir meslekle sürdürmek istediğimi bildiğimden söylenenlere kulak asmayarak hukuk fakültesi için çalışmaya başladım ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandım.

  Tercih sürecinde birçok farklı seçenek arasından listemi oluşturmak gerçekten zorlu bir süreçti. Vakıf üniversitelerinin burs imkanlarını tek tek araştırdım, üniversitelerin tanıtım günlerine gidip öğretim görevlileri ve öğrencilerle konuştum. İyi bir hukuk fakültesini seçerken bakmam gereken şeylerin akademik kadro ve üniversitenin sosyal-akademik imkanları olduğu kanısına vardım. Tercihimi de akademik kadro ve imkanlarından dolayı İstanbul Üniversitesi'nden yana yaptım ve şu ana kadar da hiç pişman olmadım.

  Hukuk Fakültesi ve Network

  Devlet üniversitesi tercihi yapacak arkadaşlara tavsiyem öğretim görevlileri ile aranızda yüzlerce öğrencinin olması sizi korkutmasın, onlar her zaman sizin bir adım uzağınızda oluyor, siz yeter ki onlara ulaşmak isteyin. Ayrıca bu kalabalık öğrencilik size farklı kültürleri tanımayı ve değişken sosyo-ekonomik gruplarla kaynaşma, hayata farklı bakış açılarından bakma fırsatı sunuyor. Fakültede edineceğiniz arkadaşlarınız sizlere oldukça geniş bir network oluşturuyor bile. Her alanda önemli olan network, hukukçular için ayrı bir önem taşıyor. Sizlere referans olacak ağınız olduğu sürece öğrencilik ve meslek hayatınız boyunca birçok imkandan haberdar olacak ve yararlanacaksınız.

  Hukuk Fakültesi Tecrübem

  Şu anda ikinci sınıfı tamamlamış bir İstanbul Hukuk öğrencisi olarak burada inanılmaz arkadaşlıklar kurdum, birbirinden değerli mezun genç avukatla tanışma fırsatı buldum. Düzenlenen söyleşilerde hukuk şirketi sahiplerine soru sorma şansı yakaladım. Ayrıca bu kalabalık fakültede sürekli yeni bir akademik etkinliğe katıldım. Yurt dışından gelen insan hakları savunucularıyla güncel sorunlar hakkında tartışma fırsatı yakaladım, Model United Nations organizasyonlarıyla küresel sorunlarla ilgili fikirlerimi belirtme şansına sahip oldum. Yoğun ve dinamik ders programları yanında mahkeme kararları incelemelerine katıldım, birçok arkadaşım farazi dava yarışmalarına katılarak öğrendiği teorik bilgileri pratikte uygulama deneyimine sahip oldu. 


  Gelecekteki Meslektaşlarıma Tavsiye

  Eğer siz de hak savunucusu olmayı, küresel siyasi ve sosyal sorunlar hakkında düşünmek ve çözüm üretmeyi, adaletin ne olduğunu ve nasıl sağlanacağını bulmayı istiyorsanız ve elbette en önemlisi okumayı seviyorsanız hukuk fakültesi kapılarını sizler için açıyor. Çünkü hukuk sadece kendi alanıyla ilgili değil hukukla ilişkili pek çok konuda okumayı gerektiriyor.

  Önde gelen hukukçulardan sadece verdikleri dersi değil sahip oldukları hukuk nosyonunu da alacak ve okuduğunuz okulun ekolünü daha ileriye taşıyacaksınız. Hukuk fakültesi tercihi yaparken akademik kadrosuna ve size sağlayacağı akademik imkanlara bakarak tercih yapmalısınız ki ömrünüzün sonuna kadar taşıyacağınız hukukçu kimliğinizi en iyi şekilde oluşturabilesiniz. Okuduğunuzun okulun akademik etkinliklerine katılmaktan ve dersinizin öğretim görevlilerine soru sormaktan asla çekinmeyin, çünkü bu sizin hukuk çevrenizi oluşturmaktaki en önemli şeylerden biri.

  Tanıyabildiğiniz kadar insan tanıyın ve fikirleri üzerine tartışın, zira hukukta 2+2 her zaman 4 etmez, bazen olaylara farklı bakmak gerekir.Başta Binyaprak olmak üzere size bu konuda fayda sağlayacak, yol gösterecek, network edineceğiniz platformlara girmekten asla çekinmeyin.

  Binyaprak ailesi adına tercih döneminizde hepinizi başarılar diliyorum.

  Ebru Gümüş

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BERİL GÜNAYDIN henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.