İlaç Sektöründe Kariyer; Buse Erdoğan ile Röportaj

  İlaç Sektöründe Kariyer; Buse Erdoğan ile Röportaj

  AbbVie İlaç'ta Bölgesel Medikal Müdür Buse Erdoğan ile ilaç sektöründe kariyeri üzerine bir röportaj yaptık. Eczacılık okuyup kurumsal kariyer düşünenler buraya!

  1) Hangi şirkette ve görevdesiniz?

  AbbVie İlaç firmasında Bölgesel Medikal Müdür olarak görev yapıyorum.

  2) Üniversitede hangi bölümü okudunuz?

  Marmara Eczacılık Fakültesi'den 2015 yılında mezun oldum ve Şubat 2017 itibariyle çok yapmak istediğim yüksek lisansa, Yeditepe Üniversitesi Bütünleşik Pazarlama İletişimi ve Yönetimi'nde başladım.

  3) Sektör seçimini nasıl yaptınız?

  2010 yılında üniversiteye başlarken eczacılık sektörü hakkında hiçbir fikrim yoktu, okulda katıldığım pek çok seminer ilaç sektörünü merak etmemi tetikledi. Eczacılık okurken 3 staj seçeneğiniz vardır; eczane, ilaç firması ve hastane eczanesi. 

  Eczane stajını herkes zorunlu olarak yapar. Ben o zorunlu stajımı bitirdikten sonra firma stajları için kollarımı sıvadım ve ilk stajımı İbrahim Ethem İlaç firmasında tamamladım. Ertesi yaz başka firmalar, başka departmanlar merakı ile başvuruları hızlandırdım. Şanslıydım ama çok da istekliydim sanırım. O heyecanla Lilly İlaç firmasında Farmakovijilans Departmanında 1,5 yıllık stajımın hemen ardından yine aynı şirkette uzman olarak iş hayatı macerama başladım.

  4) Tecrübelerinizi ve olduysa bir görevden diğerine geçiş kararınızı nasıl verdiğinizi paylaşabilir misiniz?

  Staj tecrübesiyle aslında kariyer planım az çok şekillenmişti. Örneğin, kariyer hayatıma endüstriden başlamaya karar vermiştim, bir şeyleri denemek ve kendimi iş hayatından tanımak istiyordum ve buna başlamıştım. 

  Lilly İlaç sektörel anlamda çok başarılı bir tecrübe oldu benim için, çok öğretici bir firmaydı. Başka bir firma olan AbbVie'ye geçme sürecimde ise Farmakovijilans Uzmanı olduğum 1,5 yılı aşkın süre ile kendimi gözlemlemem oldu, yaptığım işte ne kadar devam ederim, aslında istediğim ne ve 5 yıl sonra bu pozisyonun devamını istiyor muyum diye sorgulamaya başladığımda aslında istediğim pozisyonun Bölgesel Medikal Müdür ile uyumlu olduğunu fark ettim ve kariyerimi bu şekilde yönlendirdim. Henüz 3. ayımdayım, yeni firmamda ve görevimde heyecan ve merak dolu zamanların beni beklediğini düşünüyorum.

  5) Sizce ilaç sektöründe kadın dayanışması var mı?

  Bu konuda aklıma ilk gelen örnekle sanırım durumu özetleyebilirim. Stajla birlikte 3. yılımı bitirirken bu sektörde en çok yararını gördüğüm durum, kadın olan pek çok sayıda mentorumun bana deneyimlerini aktarması, desteklemesi ve fikir vermesidir. Bu benim yaşadığım en güzel kadın dayanışması örneğidir ve bu anlamda bana katkı sağlayan her bir mentorumun yeri çok ayrıdır.

  6) Sektörden rol modeliniz olan kadın ve erkek liderler kimler?

  Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanı olarak görev yapan Elif Çelik benim rol model olarak aldığım bir isimdir. Kadınların iş yaşamında ve stratejik karar mekanizmalarında daha çok söz sahibi olmalarına yönelik girişimleriyle ve başarılarıyla pek çok kez duyduğum ve tanışmak istediğim kişidir.

  7) Sektöre tekrar girecek olsanız neyi farklı yapardınız?

  Kesinlikle öğrenciyken Erasmus ve Work and Travel programlarına katılırdım, kendimde eksik deneyim olarak görüyorum. 

  Bir de sonuç odaklı olduğum için staja hep sonucunda iş bulmalıyım olarak baktım ve öğrenciyken gelecek hayatımda hep çalışıyor olacağım gerçeğini ve öğrenci olduğumu unutarak çok odaklandım ve bazen öğrencilik anlarımı kaçırdım, belki bunun dengesini ayarlasaydım diyorum ama tabi o noktada da çok çabaladım ve güzel fırsatlarım oldu cümlesi de aklıma gelmiyor değil!

  8) Üniversiteden mezun olacak gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

  Çok sevdiğim bir arkadaşımla konuşurken bana şu cümleyi paylaşmıştı ve ben de çok sevmiştim.

  İnsanın 3 tane hobisi olmalı; biri para kazandırmalı, diğeri yaratıcılığını arttırmalı ve sonuncusu ise vücuduna iyi gelmeli.

  Ben henüz 3 hobimi tamamlamadım ama her dönem yeni bir motto ile kendimi yeniliyor ve deniyorum inanıyorum ki bize iyi gelecek hobiyi denemekten vazgeçmeyerek bulabiliriz.

  ...

  Buse ERDOĞAN

  BinYaprak - O Yaparsa Ben de Yaparım
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.