İlham Röportajları: Yeşim Erdeğer

  20200118_17184_20231114-084943_1

  CampusWIN Academy mezunlarımızdan Yeşim Erdeğer ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar! 

  Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden 2021 yılında mezun olduktan sonra yüksek lisansıma Kadir Has Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümünde devam ettim. Toros Tarım (2019) ve Burgan Bank'ta (2021) İnsan Kaynakları stajı yaptım. Ayrıca TurkishWIN'de (2020) Event and Digital Marketing stajımı yaptım. Şu an doktorama Georgia State University'de İletişim bölümünde Teaching and Research Graduate Assistant olarak devam ediyorum.

  1) Sizi kısaca tanıyalım: Nerede doğdunuz, ne okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz?

  Afyonkarahisar'da doğdum. Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuduktan sonra Kadir Has'ta Uluslararası İlişkiler master'ı yaptım. Şu an İletişim bölümünde doktora yapıyorum. 

  2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

  Benim ilk ilham kaynağım ailem oldu. Her zaman politika ile ilgili bir ailem oldu. Bölümüme karar vermemde ve devam etmemde her zaman çok yardımcı oldular.  

  3) Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu?

  En büyük destekçim her zaman annem, babam ve ablalarım oldu.

  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  Akademik makaleler ve felsefe kitapları okuyarak kendimi geliştiriyorum 😊

  5) CampusWIN sizin hayatınıza nasıl dokundu?

  Birbirinden yetenekli ve destekleyici kız kardeşlerim her zaman bana güç ve destek verdiler. Bu kadar başarılı, ışıltılı kadınla bir arada olmak benim de ışığımı artırdı.

  6) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz?

  Öncelikle üniversitedeki hocalarım ilham kaynaklarım oldu. Hepsi çok değerli kişiler ve onlara bakarak akademi yolunu seçtim. Bu yolda CampusWIN'deki kız kardeşlerim sayesinde hiç yalnız yürümedim. 😊 

  7) Kendimiz geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısın dediğiniz kitaplar var mı?

  Ben her zaman birkaç yabancı gazeteleri (New York Times, the Guardian gibi) takip etmeye çalışıyorum. Bazı akademik felsefi kitaplar da benim ufkumu çok genişletti. (Judith Butler, Michel Foucault ve Giorgio Agamben bunların arasında kesinlikle değinmem gereken yazarlardan).  

  8) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz?

  Tekrar 20 yaşında olsam daha yüksek bir ortalama yapardım :) Ben aslında iletişim bölümünü değil bu bölümdeki hocaları seçtim, gönlüm hala politika bölümünde diyebilirim. Sürekli farklı kaynakları okumak, ufkunu geliştirmek, dünyada olanları sağlıklı bir şekilde değerlendirmek isteyenler varsa politika bölümü sizin için! 

  Küçük bir not: sabit bir mesleğiniz değil bilgi birikiminiz olacak, politika bölümü, kendinizi istediğiniz alanda geliştirip ona yönelebileceğiniz bir fırsat. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.