İlk Türk Kadın Diş Hekimi: Ferdane Bozdoğan Erberk

  İlk Türk Kadın Diş Hekimi: Ferdane Bozdoğan Erberk

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz. 

  1914 yılında Çorum'da doğan Ferdane Bozdoğan, ilk Türk kadın diş hekimidir. 

  Eğitim Hayatı

  İlkokulu ve ortaokulu bitirdikten sonra eğitim hayatına Erenköy Kız Lisesi'nde devam etti. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Tababeti mektebinde okudu, 1936 yılında mezun oldu.  

  Kariyeri

  Üniversiteden mezun olduktan sonra doğup büyüdüğü şehir olan Çorum'a dönerek kendisine ait muayene açan Ferdane Bozdoğan, aynı zamanda Devlet Hastanesinde ilk Türk Kadın Diş Hekimi olarak görev yaptı. Eşinin mesleği nedeniyle sık sık şehir değiştiren Bozdoğan, 1983 yılındaki emekliliğine kadar mesleğini başarıyla sürdürmeye devam etti.

  Mart 2015'te İstanbul'da vefat etti. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.