İlk Kadın Emniyet Müdürü: Feriha Sanerk

  Feriha-Sanerk.jpg

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.  

  1 Temmuz 1923 tarihinde İzmir'de doğan Şerife Feriha Sanerk, Türkiye'nin ilk kadın emniyet müdürüdür.

  Eğitimi

  1941 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'ne girdi. 4 yıl boyunca okulun tek kız öğrencisi olan Sanerk, 1951'de kaymakamlık kursuna girip kazandı ancak cinsiyeti nedeniyle kaymakam olma isteği geri çevrilince Emniyet Genel Müdürlüğü'ne başvurdu ve komiser muavini olarak göreve başladı.  

  Kariyeri 

  1953'te Emniyet Müdürü rütbesine yükselmesine rağmen kadın olduğu için ataması yapılmadı. Sanerk, konu hakkında hukuki mücadele başlattı ve davasını kazanarak aynı yıl göreve atandı.

  1974 yılında ise emekliye ayrıldı.

  Feriha Sanerk, 27 Kasım 2008 tarihinde, "Uluslararası İş'te Kadın Kongresi"nde plaket almış, hayatı "Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar" belgeseli kapsamında konu edilmiştir. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.