İlk Kadın Jet Pilotu: Leman Altınçekiç

  download

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.

   1932 yılında Sarıkamış'da dünyaya gelen Leman Altınçekiç, Türkiye'nin ilk kadın jet pilotudur.

  Eğitimi

  Liseyi bitirdikten sonra okulda bir gün ilan tahtasında gördüğü Türkkuşu'na planörcü arandığını gösteren ilan ile hayatı değişir. Okul için gerekli olan sağlık raporunu aldıktan sonra Türkkuşu'na başvurur ve Atatürk tarafından, 3 Mayıs 1935 tarihinde Ankara'da kurulan Türkkuşu'nun İnönü'deki tesislerinde planör eğitimi alarak hayalindeki göklere kavuşur. 

  Kariyeri ve Hayatı 

  Hemen ardından Türkkuşu Motorlu Okulu'na öğretmen adayı olarak katıldı.1953-1954 döneminde öğretmenlik eğitimini tamamlar ve uçmanın asıl zevkini burada tattığını söyler. Uçuş eğitimini; model uçak, planör, paraşüt eğitimi, motorlu ve Magister uçuşu ile tamamlar. Hayali sadece uçmak olmayan Lman'ın ikinci tutkusu asker olarak uçmaktır. Ancak 1950 li yıllarda sadece Türkiye'de değil tüm dünyada "askerlik erkek işidir" algısı ile orduya kadın alınmaması yönünde eğilim vardır. Bu dönemde zorlu bir hak isteme mücadelesi verir ve 1954 yılında Silahlı Kuvvetler'e kadınların alınması kararı çıkar. Tarihte tüm ezberleri bozan, gelecek nesillere örnek olarak yollarını aydınlatacak kadınlardan birisi olarak Leman, İzmir Hava Harp Okulu'na başvurur ve Ekim 1955 yılında eğitime başlar. Pervaneli uçaklarla eğitimini tamamlayarak 30 Ağustos 1957 tarihinde mezun olur.


  Daha hızlı ve daha yüksekten uçmak arzusuyla jet pilotu eğitimi almak istedi. Ağustos 1958'de Eskişehir'deki jet eğitim filosuna katıldı ve kısa sürede eğitimini başarıyla tamamladı.

  Kasım 1958'de jet pilotu brövesini taktı. Dokuz yıl süreyle F-84 ve T-33 jet uçaklarında uçtu. Türkiye'nin ve NATO'nun ilk ve uzun zaman boyunca tek kadın pilotu oldu. Sonraki yıllarda Hava Kuvvetleri'nin karargâh hizmetlerinde çalıştı. Personel Plan Şube Müdürü ve Merkez Şube Müdürü olarak görev yaptı. Kıdemli Albay rütbesiyle Hava Kuvvetleri'nden emekli oldu.

  Emekli olduktan sonra İzmir'de yaşamına devam eden Leman Altınçekiç, 4 Mayıs 2001 tarihinde İzmir'de hayatını kaybetti. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.