İlk Türk Kadın Radyo Spikeri: Emel Öget Gazimihal

  emel-et-

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.  

  Hayatı ve Kariyeri

  1912 yılında doğdu. 1937 yılında İstanbul'da PTT'de görev yapıyordu. 1930'larda henüz Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) kurulmamıştı ve radyo yayıncılığı PTT'nin sorumluluğundaydı. Bir seçimin ardından Ankara Radyosu'nun haber spikeri olarak işe alındı. Ankara 'ya gitti ve herhangi bir ön eğitim almadan hemen çalışmaya başladı.

  1 Ekim 1937'de hükûmet tarafından Londra'ya BBC'de altı ay eğitim alması için gönderildi. Tek daimi kadın sunucu olarak devam etmek için Türkiye'ye döndü. Ankara Radyosu'nda haber spikerliği yaptı ve II. Dünya Savaşı sırasında Türk halkı savaşın gidişatını kendi sesiyle öğrendi. 1951'de İstanbul'a dönerek yaklaşık on yıl İstanbul Radyosu'nda görev yaptı. 1962 yılında emekli oldu.

  Emel Gazimihal 1998 yılında hayatını kaybetti. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.