İlk Türk Kadın Süvari: Nildeniz Sütçü Şen

  “Kaptan olmadan kılavuz olamıyorsun”

  "Kaptan olmadan kılavuz olamıyorsun"

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.  

  Eğitim Hayatı

  1981 yılında Balıkesir Erdek'te doğdu. Çocukluğundan beri denize aşıktı. 1999'da kız öğrencilere ilk kez 10 kişilik kontenjan açan İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Güverte bölümünü kazandı. İlk stajını üniversite yıllarında 7 ay süreyle Hindistan'a yaptı.

  Kariyeri

  Mezun olduktan sonra basamakları teker teker çıkarak kaptan ehliyetini aldı. Denizcilik terimleriyle "Süvari" olarak açık denizlerdeki ilk yolculuğunu 10 bin tonluk bir tankerle yaptı. Dev tankerlerin kaptan köşkünü hem evi hem de iş yeri belleyen Nildeniz Sütçü Şen, kılavuz kaptan gemilerin özellikle manevrası tehlikeli olan alanlarda manevrada ona yardım eden kişiye deniliyor. "Türkiye'de kaptan olmadan kılavuz olamıyorsun. Mesleğin en sonu bu." ifadesini kullanan Nildeniz Sütçü Şen, "Bir vardiyada yaklaşık 17 kadar gemiye tırmanıp manevra için kılavuzluk ediyorum. Beş gün gece gündüz çalışıp 10 gün izin yapıyoruz. Benim şu an bir kadın olarak bu işi yapıyor olmam Cumhuriyet'in eseridir. Kadın kaptan olmamı Atatürk'e borçluyum" diyor.  

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.