İlk Türk Kadın Başhekim: Gönül Bingöl

  Ekran-Resmi-2023-12-15-14.53.11

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz. 

  1915 yılında Gönül Türkan dünyaya gelir.

  Eğitim Hayatı

  Gönül Türkan, Feyz-i Âti Numune Lisesi'nden (Boğaziçi Lisesi) mezun olmuştur. 1940 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olan Dr. Gönül Türkan, aynı yılın 26 Eylül'ünde Dr. Ahmet Muammer Bingöl ile İstanbul'da evlenir. Dr. Gönül Türkan Bingöl, uzmanlığını Mustafa Kemal Atatürk'ün sayesinde 1934 yılında II. Dünya Savaşı sırasında Nazizm baskısından kaçarak Türkiye'ye sığınan Musevi asıllı Alman tıp adamı Ord. Prof. Dr. Alfred Erich Frank'ın yanında yaparak birincilik derecesi ile uzmanlık unvanını almıştır. 

  Polis ve Doktorluk Dönemi

  Dr. Gönül Türkan Bingöl, birçok ilde olduğu gibi 1979 yılında "İstanbul Valiliği" yapmış olan Nevzat Ayaz'ın Polis Koleji'nin "kriminoloji hocalığı" döneminde öğrencisi olmuştur.

  Gönül Türkan Bingöl'ün adının önünde tam olarak "Dr. Med." yazardı. Yani "doktor" ve "medicinae" (Latince) açılımı ile bilim dalında yazılar yazmış, bir de yayınlanmamış fakat yıllarca teksir edilerek polis kolejlerinde okutulmuş olan "kriminoloji ders kitabı" da bulunmaktadır.

  Dr. Gönül Türkan Bingöl başhekimlik görevinde iken 1957 yılında iki Emniyet Genel Müdürlüğü görevlisi hanımla birlikte Türkiye Cumhuriyet'inin ilk kadın polisinin olmasına vesile olmuştur. Polis Enstitüsü Kriminoloji öğreticiliği de yapan Dr. Gönül Bingöl'ün toplu bilgi yazıları bu dersin bilgi kaynağını teşkil etmiştir. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.