İlk Türk Kadın Belediye Başkanı: Sadiye Hanım

  İlk Türk Kadın Belediye Başkanı: Sadiye Hanım

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.

  Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanı olan Sadiye Hanım, 1897'de İstanbul'da doğmuştur. 

  Hayatı

  Çocukluk dönemlerini İstanbul'da geçiren Sadiye Hanım'ın babası Çıldır Kaymakamı iken şehit olan Ersisli Arslan Bey'dir. Sadiye Hanım daha sonra Ardahanlı olan malül Gazi Binbaşı Atabey ile evlenmiştir. Sadiye Hanım'ın bu evlilikten bir oğlu olmuştur. Oğlu Ali Babür Ata Ardahan'dır. 

  Kariyeri ve Belediye Seçimlerinde Aday Olması

  Türkiye'nin 1930 yılında çıkarmış olduğu "Belediye Yasası" ile birlikte kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile Sadiye Hanım, hakkın verildiği yıl belediye seçimlerine aday olmuş ve "Kılıçkaya" kasabasının belediye başkanı seçilmiştir. Sadiye Hanım, Kılıçkaya (Eski Adı Ersis) belediye başkanlık görevini iki yıl boyunca yürütmüştür.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.