İlk Türk Kadın Makinist: Seher Aytaç

  img8

  "Çocukluğumda trenle oynamayı, daha doğrusu trencilik oyununu severdim. İşte şimdi gerçek trende iş başındayım."

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.  

  Hayatı ve Kariyeri

  Seher Aytaç Yıldız Teknik Üniversitesi Demiryolu İnşaat ve İşletmeciliği Meslek Yüksek Okulu Cer bölümünden 1989 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından TCDD'de kadrolu olarak çalışmaya başladı. Makine yardımcı makinistliği ve manevra makinistliği kurslarını aldıktan sonra sorumlu makinist olarak göreve başladı. 

  O dönemdeki tren atölyelerini "askerlik" olarak tanımlayan Seher Aytaç, kendine yer açmak için mücadele etti. 1990 yılının sonlarına doğru ilk seferini yapmasına karşın kadın bir makiniste kalacak yer ayarlamak istemedikleri için günübirlik kısa yük seferlerine görevlendirildi. 

  En büyük hayali Eskişehir'e yük treni götürmek olan Seher Aytaç, sadece idarenin değil çalıştığı erkek arkadaşlarının da uzun mesafe tren kullanmasını uygun bulmadığını dile getirdi. 

  Haydarpaşa Garı'nda tanıştığı eşiyle evlenmeye karar verdikten sonra makinistliği bıraktı. Makinistliği bırakma sebebinin evlilik değil görev yaptığı 3 yıl boyunca eşit şartlarda çalışsa da eşit muamele görmemesi olduğunu verdiği bir röportajda belirtti. Makinistliği bıraktıktan sonra bir süre atölyede çalışmaya devam eden Seher Aytaç şu an cer servisinde görev yapmaktadır. 

  Verdiği röportajları daha detaylı inceleyebilmek için aşağıdaki youtube linkinden videolarını izleyebilirsiniz: 

  https://www.youtube.com/watch?v=nVyFxUMfx40  

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.