Kurumsal Hukuk Nedir? Şirket Avukatı Nasıl Olunur?

  Kurumsal Hukuk Nedir? Şirket Avukatı Nasıl Olunur?

  Microsoft, Turkcell, Mey Diageo gibi kurumlarda şirket avukatlık tecrübesi olan TurkishWIN üyelerinden hem ilham, hem de kariyer tüyoları aldığımız etkinliğimizde 5 Nisan Dünya Avukatlar Gününü kutladık! Etkinliğimizden derlediğimiz kesitlerle sizlerleyiz. Keyifli okumalar !

  Hukuk liderimiz Avukat Ezgi Harmancı moderatörlüğünde, TurkishWIN üyeleri Avukat Yasemin Genç, Avukat Burcu Aslan Tengüz ve Avukat Didem Kalaycıoğlu Birol, LLM' in kurumsal hukuk deneyimleri dinledik, ufkumuzu genişlettik.

  Panelistlerimizi kısaca tanıyalım:

  Avukat Yasemin Genç; Orta Doğu Kurumsal, Dış ve Hukuki İşler Direktörü ve Hukuk Bölümü Başkanı olarak Microsoft'ta çalışmaktadır. Onun için avukatlık; Hak- Hukuk- Adalet demek!

  Avukat Ezgi Harmancı, Harmancı & Partners şirketinin Kurucu Avukatı olmakla birlikte Malta-Türkiye İş Konseyi'nin de Başkanı olarak görev yapmaktadır.

  Avukat Burcu Aslan Tengüz, Learning Architect şirketinde Bağımsız Hukuk Danışmanı ve İntegral Koçu olarak çalışmaktadır. Burcu Hanım'ın avukatlık anlayışı ise şöyle: İletişim- Risk Yönetimi- Takipçilik.

  Didem Kalaycıoğlu Birol, Veri Gizliliği ve Rekabet Hukuk Müdürü olarak Turkcell şirketinde çalışmaktadır. Kendisi avukatlığı üç kelime ile şöyle özetliyor: Azim- Çaba- Esneklik.

  Tadı damağımızda kalan yayının en çarpıcı önerilerini senin için derledik:

  Şirket avukatında bulunması gereken özellikler ve şirket avukatı olmanın zorlukları nelerdir?

  • "Kendinizden ve yaptığınız işten emin olmanız gerekli, aynı zamanda yenilikçi de olmalısınız."
  • "Hızla değişen zamanın aslında pek çok faydayı da beraberinde getirmekte ve bu senkron yakalandığında başarı da beraberinde geliyor. Bu yüzden tek bir alana odaklanmak yerine farklı sektörleri ve gerekliliklerini takip etmelisiniz"
  • "Bir avukat olarak farklı görüşleri dinlemek, yeni bakış açıları geliştirmek oldukça önemli bir davranış. Ayrıca teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler hukuk alanını da etkilediğinden açılan bu yeni alanlara karşı kayıtsız kalmamamız gerekir."

  Avukatların şirketlerde liderlik rollerinde ve başka departmanlarda yer alması hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • "Avukatlar çeşitli rollere geçebiliyorlar. Avukatların, eğitimi ve mesleğin icrası sayesinde şirkette diğer departmanlarda hukukçu kimliğin ötesinde çok katkı sağlayabilir. Muhakeme, sağduyu, analitik düşünme, argüman üretme, aşamaları belirleme, büyük resmi kaçırmama, tutarlı olma gibi özellikler başka yerlerde kullanılabilir özellikler."
  • "Özellikle son zamanlarda avukatlar için şirketlerde çok fazla imkân var. Yöneticilik imkânı var."
  • "Avukatlık, liderlik özelliklerini beraberinde getiriyor. O yüzden avukatlar çeşitli departmanlarda yer alabilirler."

  Yeni mezun olacaklara tavsiyeleriniz nelerdir?

  • "Biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Bu zaman gerektiren bir süreç, tecrübe bu sektörde çok önemli."
  • "Yapabilecekleri kadar staj yapmalarını tavsiye ediyorum. Farklı alanlarda mutlaka staj yapmalısınız. Mezun olduktan sonra kafanızdaki soruların cevapları biraz daha belirmiş olarak meslek hayatına atılırsınız."
  • "Mesleki eğitimlerin yanı sıra kendinizi dinleyin, kendinize vakit ayırın. Bu meslekte ne şekilde yer almak istiyorsunuz düşünmeniz lazım."

  Yayını merak ettin degil mi? O zaman hemen tık tık!

  Hukukçular ve hukukçu adayları olarak Binyaprak Hukuk Grubumuzda bir araya geliyor ve pek çok ilham dolu etkinlikte buluşuyoruz. Grubumuza katıl, yeni fikirler, etkinlikler ve kız kardeşler edin:-) Sensiz bir eksiğiz.

  Başta bu etkinlikte bizimle olan sevgili konuşmacılarımız, sonra senin ve tüm avukatların 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutlarız!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.