Lisans Öğrencileri İçin Staj İmkanı : Star Tübitak

  Lisans Öğrencileri İçin Staj İmkanı : Star Tübitak

  Lisans dönemi öğrencileri için bilimsel araştırma projelerine yönelik teşviki arttırmak üzere hayata geçirilen projelerden biri de Star Tübitak. Kendi deneyimimle birlikte staj imkanlarını ve süreci de sizler için derledim. Keyifli okumalar! 

  Lisans Öğrencileri İçin Staj İmkanı : Star Tübitak  

  Star Tübitak projesi kapsamında lisans öğrencilerine hem burs imkanı hem staj imkanı sunuluyor. Öğrenciler, Türkiye'nin çeşitli illerinden çeşitli fakültelerde staj yapma ve bir bilimsel araştırma projesine dahil olarak tecrübe kazanma fırsatı yakalıyor. Güz döneminde staj başvuru duyuruları Star Tübitak resmi internet adresi üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu projeye başvurunun çeşitli aşamaları var. Programın o yıl için başvuru duyurusunun yapılmasıyla beraber onaylanmış projeler resmi internet sitesi üzerinden duyuruluyor. Her proje için alınacak olan stajyer öğrenci kontenjanı proje yürütücüleri tarafından belirleniyor ve Tübitak üzerinden duyurulmuş oluyor. Öğrenciler bu listedeki projeleri inceleyerek kendi ilgi alanlarıyla örtüşen projeleri belirliyorlar. Ayrıca öğrenciler proje yürütücülerinin ve danışman hocaların iletişim bilgilerini görüntüleyebiliyorlar. İlk adımda öğrenci ilgili olduğu projeleri belirleyerek proje yürütücüsü ile iletişim kurmak, kendini tanıtmak ve bire bir proje danışmanının kabulünü almak zorundadır. Star Tübitak aday öğrenci başvuruları açıldığında Tübitak öğrencilerden proje danışmanının kabul mektubunu da başvuruya eklemesini isteyecektir. Öğrenciler proje danışmanlarıyla yaptıkları görüşmeler olumlu geçtiği ve kabul aldıkları takdirde online olarak internet sitesi üzerinden ilk başvuru aşamasını tamamlayabilirler. Bu bölümde öğrencinin kişisel bilgileri, mezun olduğu lise ve mezuniyet puanı bilgisi, öğrencinin dahil olduğu projenin özeti ve bilgileri gibi birtakım temel bilgileri sağlaması ve tüm formu doğru bir şekilde doldurması gerekmektedir. 

  İkinci aşama Tübitak tarafından öğrencinin değerlendirilmesi ve başvuru kriterleriyle uygunluğunun tespit edilmesi aşamasıdır. Bu süreç boyunca öğrenciler ilgili oldukları proje ve danışman hakkında daha geniş çapta bilgi edinebilirler. Tübitak başvuru sonuçlarını mail üzerinden ve internet sitesi üzerinden 1-2 ay içerisinde duyurmaktadır. Bu aşamada kabul edilen öğrenciler taahhütname ile birlikte istenen birkaç belgeyi (Bu belgeler mail yoluyla da bildirilmekle beraber Tübitak internet adresi üzerinden de öğrencilerle paylaşılıyor) proje yürütücüsünün de imzasını alarak istenen adrese kargo yoluyla iletmek zorundadır. Ayrıca Tübitak belgelerin taratılarak e-bideb üzerinden de sisteme yüklenmesini talep etmektedir. Bu aşamadan sonra stajınız proje danışmanının onay verdiği tarihte başlayacaktır. Staj süreniz boyunca Tübitak tarafından o yıl için belirlenen miktar doğrultusunda burs alıyor olacaksınız. Burs ile ilgili işlemler kabul edildiğiniz üniversite bünyesinde mali işler ile ilgilenen sorumlu kişiler tarafından gerçekleştirilecektir. Proje yürütücüsünün talimatları doğrultusunda çalışmaya başlayacak, hem staj yapacak hem birçok yönden tecrübe kazanmış olacaksınız. Bilimsel araştırma projelerine ilgili öğrenciler için hem farklı laboratuvar ve proje deneyimlerinin hem farklı bilim insanlarının tecrübelerinden yararlanmanın değeri paha biçilemezdir. Staj arama ve bulma sürecinin zorlukları da göz önünde bulundurulduğunda Star Tübitak bu fırsatları altın tepside bizlere sunuyor. 

  Benim sürecim nasıl ilerledi, kazanımlarım ne oldu? 

  Star Tübitak programını okuduğum üniversite tarafından gönderilen duyuru mailleri aracılığıyla öğrendim ve merakımı cezbetmek ile beraber araştırmaya başladım. Üniversite hayatımın ilk yıllarından beri bilimsel araştırma projelerine oldukça hevesliydim. Yurt dışı ve yurt içi çeşitli tecrübelerimle beraber daha ileriye gitmeyi, tecrübelerimi arttırmayı ve bilim insanı hekim olma yolunda ilerlemeyi hedefliyordum. Programın kapsamını, niteliğini değerlendirdiğimde benim için her anlamda çok kıymetli olacağını düşündüm ve düşündüğümden de mükemmel bir süreç oldu. Başvurular açıldığında hemen araştırmaya koyuldum. Geçmiş tecrübelerim kadın doğum, patoloji, histoloji alanlarındaydı. Fakat lise yıllarımdan beri içimde sürekli olarak var olan bir nörobilim ilgisi vardı. İlk başlarda tecrübem olmadığı için tedirginlikle yaklaştım ama bilgime güvenmem gerektiğine ve zaten bir şeyler öğrenmek için bu adımı attığıma kendimi ikna etmiştim. Medipol Üniversitesinde tam da önceleri sayısız makale okuduğum, çalışmalarda bulunduğum Multiple Skleroz hastalığı üzerine bir projenin yürütüldüğünü gördüm. Aynı heyecanı o günden beri taşıyorum. Hemen laboratuvarı, çalışmaları, var olan yayınları araştırdım. Okumalarım sonrasında proje danışmanıyla iletişime geçmeye karar verdim ve motivasyonum, öz geçmişimle birlikte kendimi anlattığım, merakımdan bahsettiğim, ne kadar istekli olduğum, projedeki hedeflerimle ilgili olarak bir e-mail yazdım. Bu kısımda çok şanslıyım ki proje yürütücüsünden çok kısa sürede geri dönüş aldım ve bir görüşme için online toplantı konusunda karar aldık. Birkaç gün sonra mülakat havasında geçen fakat bir o kadar da beni de aydınlatan bir görüşme oldu. Hem proje ve süreç hakkında bilgi edindim hem de kendimi ifade etme fırsatı buldum. 

  Star Tübitak başvurumu tamamlamamı takiben 2 ay sonra başvuru sonuçları açıklandı ve kabul edildiğimi öğrendim. Bu arada belirtmem gerekiyor ki kabul alma şansınızı arttırmak için ek seçenekler belirlemeniz de faydalı olabilir. Ben nörobilim alanında çalışmak istediğim için tek bir projede yer almayı istemiştim ve o da bahsettiğim projeydi. Kabul aldıktan sonra çalışacağım araştırma projesini detaylı öğrenmek, araştırma ekibiyle tanışmak üzere laboratuvara gittim ve alışma sürem de ön hazırlıkla beraber hızlanmış oldu. Okula ve laboratuvarlara giriş çıkışlar için kart temin etmem, burs ile ilgili olarak benden istenen belgeleri teslim etmem gerekti. Sonrasında birlikte çalıştığım doktora ve yüksek lisans eğitimine devam eden ekip üyeleriyle günden güne projeye dahil oldum, tecrübeler edindim. Bununla kalmayarak laboratuvar bünyesinde var olan diğer çalışmaları da takip etme fırsatı yakaladım. Tıp eğitimimi tamamladığımda Phd eğitimime başlamak istesem de klinik araştırmacı olarak devam etsem de bu tecrübelerin benim için çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Bir adım atmak hiç adım atmamaktan iyidir diye düşünmekteyim. Yurt dışı stajları için kabul almakta zorlanıyorsanız, online bir staj yürütmek istiyorsanız, laboratuvarda bire bir tecrübe edinmek istiyorsanız, farklı ekiplerle çalışmak ve farklı projelerde yer almak istiyorsanız Star Tübitak sizin için tam da aradığınız program diyebilirim. 

  Program maksimum 6 ay boyunca staj yapma imkanı sunmaktadır. Star Tübitak her yıl belli dönemde öğrenci başvuruları kabul etmeye devam ediyor. Program sonunda staj boyunca edindiğiniz kazanımlar, projeye katkılarınız ve projenin size katkılarıyla ilgili olarak bir rapor hazırlanmanız isteniyor. Raporu Tübitak'a iletmenizle birlikte stajınızı tamamlamış oluyorsunuz. Eğitim aldığınız, ilgilendiğiniz alanlarda hem fark yaratmak hem kendinizi daha çok geliştirmek adına Star Tübitak programını kesinlikle araştırmanızı, başvurmanızı tavsiye ediyorum. Bu süreç başladığında benim için tedirginlik verici, soru işaretleriyle doluydu; fakat şimdi geriye dönüp baktığımda kendime kattığım birçok şeyle birlikte yoluma devam ediyorum. Bu staj hem kendimi keşfettiğim hem geliştirdiğim bir süreç oldu. Her yıl yeni fırsatlar sunmaya devam eden Star Tübitak programı umarım herkes için yeni yollar, yeni kapılar açmaya devam eder!


  Yazar : Yaşam Bilimleri - Meltem AKÇAY

  İletişim : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.