Lojistikte Kariyer

  ups

  Lojistik sektörünün global markası UPS'i, şirket bünyesinden kıymetli konuklarımızın anlattıklarıyla tanıdık ve bu sektörde kariyer düşünenler için altın değerinde tavsiyeler aldık. Can alıcı tavsiyeleri ve fazlasını sizler için paylaştık! Keyifli okumalar.

  23 Mart günü gerçekleştirdiğimiz "Lojistikte Kariyer" etkinliğinde dünya çapında ve Türkiye'de bir marka olan UPS'in Türkiye Genel Müdürü Burak Kılıç, İnsan Kaynakları Müdürü Kerem Gök, Pazarlama ve PR Uzmanı Merve Buse Karahan ve Ücret/Yan Haklar-Raporlama Uzmanı Elif İrem Sözbilen'i ağırladık.

  Sevgili Burak KILIÇ, pandemi dönemini ve 13 yıllık lojistikte kariyer yolculuğunu göz önüne alarak bizlere altın niteliğinde tavsiyeler verdi:

  ''Eğer değişmeyi başarabiliyorsak ekip olarak, birey olarak, şirket olarak her kriz bizi güçlendirerek bir sonraki adıma taşır. Lojistikte veya başka bir sektörde kariyer yaparken sadece aldığınız eğitimle değil, edindiğiniz tecrübelerle öğrenmenize katkı sağlayan organizasyonlar içerisinde olun. Birlikte öğrenebileceğiniz bir ekosistemin içinde olun ve her ne yapıyorsanız sevdiğiniz işi yapın; yaptığınız işi en iyi şekilde yapın.''

  Şirketin bünyesindeki staj programını da "Biz stajyerlerimizin fotokopi çekmesini istemiyoruz. Öğrenen organizasyonumuzda katma değer yaratmalarını istiyoruz. Her stajyerimize şirkete geldiklerinde ana fonksiyonlarımızı tanıttıktan sonra farklı konularda bir proje tayin ediyoruz. Stajyerler de yönetim kuruluna sunum yapıyorlar." diyerek anlattı.

  Sevgili Kerem GÖK, kendi hayat hikayesini ve kariyer yolculuğunu ilham vermek adına bizlerle paylaştıktan sonra lider bir lojistik şirketi olan UPS' i, sektörü, şirketi ve şirketteki departmanları detaylıca tanıttı.

  Global bir firmada çalışmanın avantajına dikkat çekti ve kariyer gelişimi için gerekli olduğunu şu sözleriyle tavsiye etti:

  ''Çalıştığınız firma global ise bunun katma değeri, sizlere getirisi mutlaka olacaktır. Bulunduğunuz şirketin global ayak izinin olması yaptığınız iş dahilinde dokunduğunuz noktaların birçoğunda global ölçekte bilgi edinmenizi ve bu konuda gelişiminizi, global arenada büyük fırsatlar yakalamanızı sağlayacaktır.''

  Bu fırsatları elde etmede "fırsat eşitliği"ne şirket değerlerinden biri olarak önem verildiğini, lojistik sektöründe çalışan kadın sayısının azlığını bahane olarak görmediklerini açıkladı. Lojistikte kadın istihdamını arttırmayı bir "gelişim noktası" şeklinde vurguladı. UPS' in CEO' sunun bir kadın olmasının kendilerine bu konuda cesaret verdiğini de sözlerine ekledi.

  Katılımcılardan gelen ''İK departmanı, beyaz yakalılar için olmazsa olmaz neye bakıyor?'' sorusunu Kerem Bey şu sözlerle açıkladı:

  ''Olmazsa olmazımız "iletişim"dir. İletişim; hiç bitmeyen yetkinlik, her daim önemini kaybetmeyen bir yetkinliktir. Özellikle hem beşeri ilişkilerde hem de farklı anlamlarda iletişim yeteneğinizin güçlü olması bizim için çok önemlidir. Günün sonunda takım çalışması + koordinasyon ile iletişim kabiliyetlerinin ne kadar iyi seviyede olduğuna bakıyoruz. Ayrıca global bir firmada çalışabilmek için iyi seviyede bir İngilizce -ortak bir dil- sizleri rahatlatacak ve işinizi en az yeterli seviyede yapmanızı sağlayacaktır.''

  Etkinliğimizde Buse Hanım genç yaşına rağmen elde ettiği başarılarını ve ilham verici hikayesini bizimle paylaştı; Erasmus, yurtdışı öğrencilik fırsatları, staj ve mülakat hakkında bizlere tavsiyeler verdi ve kendisini başarıya ulaştıran formülünü şöyle özetledi.

  "Konfor alanınızın dışına çıkın!"

  İrem Hanım ise birden fazla şirkette insan kaynakları departmanında deneyimlediği staj tecrübelerini bizlere aktararak, çalışmak istediği sektörü keşfettiğini ve bu sayede de UPS ile yollarının kesiştiğini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

  Bu ilham dolu etkinlikte bizlerle birlikte olan UPS ailesine çok teşekkür ediyoruz. Lojistik alanında kariyer yapmak isteyen herkese de bu etkinlik serimizi takip etmelerini öneriyoruz. Bizi Binyaprak web sitesi üzerinden ve sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.