Manş Denizi'ni Geçen İlk Türk Yüzücü: Aysu Türkoğlu

  aysu-turkoglu-aa-209109_20240519-112735_1

  "Size iyi gelen şeyleri yapınca koşullar ne kadar zor olursa olsun devam ediyorsunuz, en azından ben öyle yapıyorum... Manş'a gidene kadar 'Bir daha geçişe gitmem, bu bana yeter.' diyordum, geçtikten sonra ise 'Evet, şimdi nereye gidiyoruz?' demeye başladım"

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.

  Hayatı 


  2 Mayıs 2001'de Bodrum'da doğan Aysu, 2019'da Bodrum Fen Bilimleri Lisesi'nden mezun oldu. Şu anda Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümü'nde üçüncü sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Yüzme tutkusunu ablasından esinlenerek keşfeden Aysu, ilk kulaçlarını 7 yaşında Bodrum Spor Yüzme Kulübü'nde atmıştır. 14 yaşında açık su yüzmenin cazibesine kapılarak bu branşta da yüzme kariyerine devam etmiştir. Genellikle 5 ila 10 kilometrelik mesafelerde yarışan bir yüzücüdür.

  Kariyeri

  İlk uluslararası yarışması olan Aquamasters yüzme yarışmasında 6 km'lik parkurda kadınlar klasmanında birinci oldu. 29 Temmuz 2022'de, İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi'ni 16 saat 28 dakika süren bir yüzüşle geçerek Türkiye'nin en genç Manş yüzücüsü unvanını kazandı. Ayrıca, Kuzey Kanalı'nı yüzerek geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu oldu. Son olarak, 20 Mart 2024'te Yeni Zelanda'daki Cook Boğazı'nı 7 saat 21 dakikada geçerek başka bir önemli başarıya imza attı. Daha önce bu parkuru geçen tek Türk olan Bengisu Avcı'nın ardından hem en hızlı Türk yüzücü hem de gece yüzen ilk Türk sporcu oldu. Türkoğlu başarılı geçişi sonrası Ocean's Seven üç etabını tamamlamış oldu.

  Kazandığı başarılar sonrası konuşan Türkoğlu, 'Gece başlayan yüzüşte birçok denizanasıyla karşılaştım. Denize dalmadan önce köpekbalığı görülmüş ve gerekli önlemler alınmıştı, ancak ben bundan habersizdim. Gece yüzüşü, denizle olan bağımı daha da güçlendirdi çünkü tek başıma sonsuzluğun ortasındaydım. Bu durum biraz ürkütücü olabilirdi, ancak her şeyin inanılmaz derecede keyifli olduğunu hissediyordum. Bu parkuru solo olarak tamamlayan 170 kişiden biri olmak gurur vericiydi.' şeklinde konuştu. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.